BAŞKAN GÜRÜN´DEN BOTAŞ´A ÇAĞRI

Bu haber 27 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 822 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yerel gazetelerimizden birisi manşetinden duyurdu:
“İller Bankası Genel Müdürlüğü Muğla Belediyesinin talep ettiği 8 milyon liralık kredi talebini kabul etti.”
İller Bankası Genel Müdürlüğü 8 milyon liralık kredi talebini kabul etmeseydi, Muğla Belediyesi “başarısız” mı olurdu.
Hayır!
İller Bankası talebi kabul etmiş.
Muğla Belediyesi başarılı mı oldu?
 
xx     xx     xx
Orhan Çakır’ın Belediye Başkanlığı’nda Zihni Derin İş Merkezi bu günkü haliyle projelendirilmemişti. Projede Defterdarlık ve Vergi Dairesi Başkanlığı yoktu.  Eğer Belediye Başkanı Osman Gürün’ün döneminde projeye sadık kalınsa idi o iş merkezi çok daha büyük ve fonksiyonel olacaktı.
Olamadı…
Çünkü önceki dönemden ciddi miktarda borç devralan Başkan Gürün “borçsuz bir belediye yaratmak” istiyordu. Orhan Çakır döneminin Zihni Derin İş Merkezi projesi bu isteğe kurban oldu. Projenin büyük bölümü Defterdarlık ve Vergi Dairesi Başkanlığı’na devredildi!
 
xx     xx     xx
Belediyeler hep vergi, sigorta borçlusudurlar. Bu borçlar hep yapılandırılmış ve çoğu zamanda affedilmiştir. Ancak her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.
Ama Başkan Gürün başardı… Ve o ilk döneminde “Borçsuz Belediye” yarattı.
Bununla uzun zaman övünüldü de…
Yerel gazetedeki “borçlanma haberini” görünce, bunu anımsadım…
 
xx     xx     xx
Habere göre, Belediye Başkanı Osman Gürün şehrin Muslihittin Mahallesi’nden Karşıyaka Mahallesi’ne uzanan Kızıldağ, Asar ve Yaka Dağı sırtlarına dayanan mahallelerin parke ve asfalt kaplama bekleyen tüm yollarının önümüzdeki 2 yıl içinde yapılıp bitirileceğini açıklamış.
Söz konusu coğrafya, kanalizasyon projesine katılmayan, bu hizmetten yararlanamayacak olan coğrafya… Yani buralar kazılmamıştı!
SİT Bölgesi dahil tüm eski Muğla yollarının yapımına geçtiğimiz yerel seçimlerden önce yurttaşlara vaat ettiklerini belirten Başkan Gürün, Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimlere kadar bu yolların tamamını bitirmeyi planladıklarını kaydetti!
Ne yani “seçim yatırımı” mı bu?.. Bu soruyu sormak zorunda kaldım. Çünkü senelerce içindeki iş yerlerinin ve çalışanlarının yanında buradan hizmet alan Muğlalıların “işkence çektiği” Sanayi Sitesi yolları da (Belediye yıllarca ‘Burası hizmet alanımızda değil’ dediği halde) geçtiğimiz günlerde nasıl olduysa asfaltlanıverdi…
 
xx     xx     xx
Eski Muğla yollarının yapımı için ihtiyaç duyulan 8 milyon liralık kredinin uygun görüldüğünü belirten Başkan Gürün önümüzdeki günlerde ihalenin yapılacağını sözlerine eklemiş. Bu habere kim sevinmez? Sevindik…
Keşke haberi yapan gazeteci “Yeni Muğla yolları ne olacak? Kaldırımlar yenilenecek mi?” diye de soruvermiş olsaydı!
 
xx     xx     xx
Ama ben sormadan edemeyeceğim. Yakın zamanda Muğlalılardan “Yol katılım payı” talebinde bulunan Muğla Belediyesi 2014 yerel seçimine kadar bitirmeyi hedeflediği bu “büyük projenin” tamamlanmasının ardından Muğlalılardan yine “yol katılım payı” talebinde bulunacak mı?
Daha yeni talep edilmiş olan yol katılım payı talebinin “yasal gerekçesini” biliyoruz da, ne zaman yapılmış hangi yol çalışmasının katılım payı olduğunu öğrenebilmiş değiliz. Ki bu yüzden Makine Mühendisi Ahmet Karaosmanoğlu tarafından yargıya itiraz başvurusu yapılmış bulunuyor. Umarım bu başvuru sayesinde öğreniriz!
Benim merak ettiğim bir konu da şu:
Büyük bir başarı imiş gibi haber yapılan şu 8 milyon liralık kredinin karşılığı var mı?!!
Keşke şu bana göre atıl olan ve zorlama etkinliklerle orada “gerekliymiş” havası yaratılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ne trilyonlar gömülmemiş olsaydı da; Muğla’nın mamur cadde ve sokaklara kavuşması için borçlanılmasaydı!
 
xx     xx     xx
Tabi bu arada “borçsuz belediye” övüncümüz de ortadan kalktı! İddialara göre, Muğla Belediyesi şu anda kasası tamtakır, 80 trilyon gibi bir borcun içinde…
Bu rakamın içinde kanalizasyon ve arıtma tesisi için Dünya Bankası’na yapılan 20 milyon Euro’luk borç ta bulunuyor. Demek ki borçsuz bir Allah!
Orhan Çakır belediye başkanlığı döneminde hep “Akıllı belediye yönetimleri Devlet’e borçlu olmaktan kaçınmazlar.” derdi… Ama Sayın Başkan Gürün “Borçsuz belediye” yaratmak uğruna, bir zamanlar “Gayrimenkul zengini Muğla Belediyesi” övüncünü de ortadan kaldırdı… Elde avuçta bir tek Karamuğla Deresi yatağındaki dükkanlarla, birkaç işletmeye açık park ve tuvaletler kaldı! Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi satışa çıksa alan olur mu?!!
 
Xx     xx     xx
Neyse…
Önemli olan Muğla’nın hizmet alması…
Söz konusu haberde Başkan Gürün, BOTAŞ’a başvurarak adı geçen bölgelere gelmesi beklenen doğalgaz borularının geçeceği yerlere bir an önce kazma vurulmasını istediklerini de açıklamış. Şükür… Nihayet belediyemiz doğal gaz gerçeğini kabul etmiş! Sayın Başkan kent merkezinde yaşanan aç doldur kapa işlemlerinin üst üste yapılmasından duyulan büyük rahatsızlığın BOTAŞ Genel Müdürlüğünce dikkate alınmasını beklediklerini de ifade etmiş.
Keşke doğal gaz, cadde ve sokaklar kanalizasyon için kazılırken gelmiş olsaydı… Umarım BOTAŞ bu isteğe kulak verir ve bu konuda iktidar milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ile Ali Boğa da üzerlerine düşeni yaparlar. Yoksa ortaya çıkacak sorun ve sıkıntıların eleştirisini kendilerinden esirgemeyeceğimizi de belirtirim.
Tabi niyet meseli bu işler… Doğal gazın Muğla’ya gelişinde az çok rolü olan Muğla Belediyesi de Eski Muğla yollarına kazma vurmak için BOTAŞ’ı bekleyip, iyi niyetini gösterse…
(27.04.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.