Başkan Gürün Muğla’yı Şantiyeye Çevirdi

Bu haber 10 Nisan 2018 - 0:12 'de eklendi ve 3.504 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hakkını yemeyelim, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tabir caizse Muğla’yı şantiyeye çevirdi. İçimden zaman zaman alkışlamak gelmiyor da değil hani… Her yerde inşaat… Bir de hızlı, estetik yapılıp, zamanında bitirilebilseler… İnsanlar bezdirilmese…

Prestij Cadde” proje uygulaması bezdirdi. Hatta Cumhuriyet (Marmaris Bulvarı) Caddesi’ndeki apartmanlarda oturanlar ve iş yeri sahipleri isyan noktasına geldi. Belediyemiz kaç aydır “Tekel Kavşağı”ndan çıkıp, Cumhuriyet Meydanı’nı geçerek, Recai Güreli Caddesi’ne ulaşamadı.

Her zaman söylerim; balık beyinliyiz. Unutuyoruz…

Dubalı Caddelerde Tek Yön Düzenlemesi Yapılacak” başlıklı haber Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde 28 Kasım 2016’da yayınlanan haberde “Dubalar 2017’de kalkacak” ara başlığı atılmıştı. Kalktı mı?

 

xx        xx        xx

O haberde, “Menteşe ilçesi kent merkezinde ‘Prestij Cadde’ proje uygulamaları için planlama çalışmalarının başladığını belirten Ulaşım Dairesi Yetkilileri; 17.05.2016 tarihli UKOME kararı ile tek yön düzenlemesi yapılacak olan caddelere, trafik sirkülasyonunu sağlaması ve düzensiz parklanmanın önlenebilmesi için dubaların yerleştirildiğini belirtti.” denilirken, “Dubalar 2017’de kalkacak” ara başlığı ile şu ifadelere yer verilmişti:

Proje dahilinde olan caddelere yerleştirilen dubalar ile ilgili olarak ise 2017 yılı başında Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak prestij cadde çalışmalarının tamamlanmasından sonra dubaların kaldırılacağı söylendi. Konu ile ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, her zaman Muğla ve Muğla’da yaşayan vatandaşlar için çalıştıklarını vurgulayarak, vatandaş yararına projelere imza atacaklarını ifade ettiler.

Yıl 2018… Prestij Cadde çalışmaları Uğur Mumcu Bulvarı’ndan ağır aksak geldi, Tekel Kavşağı’na çakıldı…

 

xx        xx        xx

Duyumlarımıza göre, Akyol’daki “Şehitlik Anıtı” önlerinde sonuçlanacak çalışmanın yüzde 30’luk kısmı tamamlanmış durumda. İşin bitimine ise 5-6 ay kalmış. Muğlalılar ise merak ediyor, işin kalan kısmı bu zaman dilimine sığar mı?

Görünen o ki bu yaz Cumhuriyet Meydanı-Tekel Kavşağı ve Cumhuriyet Meydanı-Mabolla arasındaki vatandaşlar ve esnaf çileden çıkacak!

Güzergahın “Abdi İpekçi Caddesi” de erken yerel seçime denk gelirse yandı keten helva!

Tabi vatandaş meraklı… “Dirgeme (Akkaya) Kavşağı’nda yapılmakta olan ‘Menteşe Otogarı’ ile şehir merkezi bağlantısını sağlayacak olan ovadaki ‘imarsız, istimlaksiz’ ve Telekom’un altında zikzak yapan yol öyle mi kalacak?” diye soruyorlar.

Hangi şehirde, şehir merkezine köye girer gibi giriliyor ki? Bu yol herhalde, garaj hizmete açılmadan dümdüz Adliye önündeki Egemenlik Meydanı’na “prestij yol” olarak ulaşmalıdır…

 

xx        xx        xx

Menteşe Otogarı” deyince aklıma geldi. Bir yazımda “garajın çatısını” unutmuşlar demiştim. Unutmamışlar… Muğla Büyükşehir Belediyesi bir ilki deniyor… Burada çatı uygulaması yokmuş.

Güneş enerjisi panelleri çatı görevi de yapacakmış!

Bu duyumu alınca hemen Karaosmanoğlu İnşaat’ın sahibi Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nu aradım.

Kendisi ERMAŞ Madencilik’in Bayır’daki 150 milyon liralık COANTE yatırımının inşaatını üstlenmişti.

Tesisin 20 bin m2’lik çatısı komple güneş enerjisi ile kaplanacak. Henüz izin çıkmadı. Çıkınca uygulama yapılacak.

Karaosmanoğlu’na sordum. “Menteşe Otogarı” için yanıtı şöyle oldu:

O bina çatır çatır su alır. Ha dersinki ben çatıyı güneş enerjisi panelleri ile yapıyorum, olur… Ama garajdaki öyle değil. Çelik konstrüksiyonlar üzerine yerleştirilmiş paneller çatı vazifesi görmez.

Ne diyelim, Büyükşehir teknik adamlarının vardır bir bildikleri…

 

xx        xx        xx

Bir başka büyük inşaatın temeli geçtiğimiz günlerde atıldı.

Kurulduğu 2014 yılından bu güne kadar Muğla’ya 862 Milyon lira yatırım yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi, Kışla Park girişinde temelini attığı sosyal yaşam merkezini yıl içinde tamamlayacak.

İnşallah…

Menteşe Otogarı için Başkan Gürün tarafından “Nisan sonu, Mayıs başı hizmete açılacak” denmişti. O yazımda, çatı neyse de, otobüslerin gara nasıl girip çıkacaklarını sorgulamıştım.

Kavşak düzenlemesi yapılmayacakmış. Yatağan istikametinden gelen otobüsler garajın batı yönünden direk giriş yapacaklarmış. Marmaris-Denizli istikametinden gelen otobüslerde şu an orada bulunan küçük dönerden sola dönüp, Dirgeme (Akkaya) yolu rampasını çıkıp, garaja giriş yapacaklarmış.

Yani bu garın iki kapısı olacak…

İnsan ilk anda “Neden olmasın?” diyor, ama Marmaris-Denizli yönünden aynı anda 2-3 otobüsün geldiğini ve garaja dönüş yaptıklarını düşünün. Orada tek otobüs dönüş yaparken bile trafik sıkışacaktır, 2-3 otobüsle de alt üst olacaktır… Hele bir de İzmir istikametine giden 2-3 otobüsün birlikte garajdan çıkış yaptıklarını düşünebiliyor musunuz?

Tabi Büyükşehir teknik adamlarının vardır bir bildikleri…

 

xx        xx        xx

Menteşe Otogarı ile ilgili yazımda, şu anda kullanmakta olduğumuz garaj taşınınca yerinde “Büyükşehir Belediye Başkanlığı” binası yapılacağını, bunun için ihale yapıldığını, ama ihalenin iptal edildiği duyumlarımı yazmıştım.

Çok ilginç… Büyük bir tesadüf, iptal edilen ihaleyi şu anda Menteşe Otogarı’nı yapmakta olan firma kazanmış… Temeli atılan Sosyal Yaşam Merkezi inşaatını da aynı firma üstlenmiş.

Dört kattan meydana gelecek olan yaşam merkezi içerisinde çok amaçlı olarak kullanılabilen düğün salonları, kreş, atölyeler, spor salonları, dijital kütüphane, kafeterya, seminer ile sergi salonları yer alacak.

Sosyal Yaşam Merkezi il merkezinde Cumhuriyet tarihinde yapılmış en büyük yatırım olacak.

Vatandaşların birçok aktiviteyi gerçekleştirme imkânı bulacağı sosyal yaşam merkezinin 42 milyon 810 bin liralık maliyetle 2019‘a kadar bitirilmesi bekleniyor.

Üstlenici firmanın “Büyükşehir Belediye Başkanlığı” binası inşaatında, harcama ve üretilecek işlerin denetimi için “Bağımsız Denetim Şirketi” istediğini ve bu yüzden ihalenin iptal edildiğini yazmıştık.

Üstlenici firma neredeyse 2-3 kat büyüklükteki inşaat için neden “Bağımsız Denetim Şirketi” talep etmedi acaba?

 

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi dediğim gibi, sadece Muğla ilini değil, il merkezi Menteşe’yi de şantiyeye çevirmiş durumda…

Uğur Mumcu Bulvarı’nda AVM’lerin sırasında “Soğanlar Ailesi”ne ait arazide de “Bölge Müzesi” inşaatına başlanmış bulunuyor. İnşaatın mimarı, Muğla’nın Kentsel SİT Alanı’nın korunmasında katkıları olan Ozan-Mimar Cengiz Bektaş… Tesadüf işte inşaatı da galiba Menteşe Otogarı’nın inşaatını yürüten firma üstlenmiş…

Bakarsınız bir temel atma töreni de “Bölge Müzesi” için yapılır, diyeceğim, ama yapılmayabilirde… Bakarsınız Başkan Gürün’ün Eski Garaj Alanı’nın başına gelen “Bölge Müzesi”nin başına gelmiş!

Arazi sahipleri, arazilerinin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığınca satın alınırken, Meclis’te usulüne, hukuka ve komşuluk ilkelerine uygun karar alınmadığını iddia ediyorlar. Bu iddia ile yola çıkan ailenin temsilcisi Mehmet Özekes, avukatları Canan Karaosmanoğlu ve Cansu Kanat’ın başvuruları ile Muğla Nöbetçi İdare Mahkemesi’nden “yürütmenin durdurulması” talebinde bulunmuş.

Davaya 2. İdare Mahkemesi bakacakmış. Mahkeme yürütmeyi durdurursa, inşaat durur. Neyse, yargının işine karışılmaz…

Acaba Osman Gürün gideceği endişesi yaşıyor olabilir mi? Baksanıza adeta ardında görkemli dev yapılar bırakma telaşında… Eski Garaj Alanı’nda ise inat ediyor…

Öneriyorum; Sosyal Yaşam Merkezi’ne Osman Gürün adı verilmeli…

——————————                                                                       ——————————

GÜNÜN SÖZÜ; Kimseyi kırmayayım diyorum, bir de bakıyorum kendim paramparçayım.

ÇİVİ

Bir Büyükşehir Belediyesi yetkilisine, “Prestij Cadde çalışması Tekel Kavşağı’ndan öteye neden geçemedi?” diye sordum. “Önünde Karamuğla Deresi var. Bilmiyor musun?” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 10 Nisan 2018 / 10:29

Gocuman; Gerçi Gewnçler bilmez amma öğrensinler; Önce Tebrik ediyorum. Sonra da bu yazı tarihe kayıt düşecek bir yazı olmuş. “‘Hem Nalına ve Hem de Mıhına” derler. sevgi ve saygı.

Özden Ahmet Akgüç 10 Nisan 2018 / 10:42

Yeni garaj çevre yolunun Muğla tarafına yapılmalı idi.
Garaj bu hali ile çok sayıda trafik kazasına neden olur.
Eğer bu istenmeyen durumlar olur ise, boş yere başka yerde suçlu aranmasın.
Ben uyardım. Bana ” daldı- çıktı ” yapılır sorun çözülür dediler.
Bu garaj yeri seçilir iken, Muğla Şehir Plancıları Odasından bir görüş alındı mı?
Hayır,
Muğla ne çekiyor ise, ” Benim aklım bana yeter, kimsenin aklına ihtiyacım yok.” mantığından çekiyor…

günaydın 10 Nisan 2018 / 11:32

Herşeye eyvallah ancak kağıt üzerinde çizdikleri yolları kavşakları kaldırımları birde uygulamada görseler o zaman hayal ettikleri ile gerçeklerin birbiriyle uyuşmadığını görecekler. o yollarda çizimlerde olduğu gibi oyuncak görsel arabalar yayalar dolaşmayacak belli bir hacimde ve süratte arabalar dolaşacak sürücünün önüne birden sağa dönerken kaldırımın köşesi çıkıyor 2 şerit gelen yolu tek şeride düşüren kaldırım cıkıyor düzenleyenler masa başında animasyonlarla düzenlemişler uygulama öyle olmuyor dediklerim yorum değil orda duruyor gidip baksınlar (aylin karaca’dan sağa dönerken, KGM karşısı migros önü -zaten duba koymuşlar kaldırıma çarpma diye-)

günaydın 10 Nisan 2018 / 11:38

Ellerin memleketlerine onlarca battı-çıktılar var kavşakları çözmüşler ışıkları kaldırmışlar geçerken kimse kimseyi görmüyor biz daha kaldırımın ucunu , huni şekline sokulan yolları, yola devam etmek için akıllı kavşak denilen uygulamada kavşaktan dönen araçların sayısına ve süresine mahkum olmamızı ve o kavşaklarda uzayan kuyrukları boşa giden akaryakıtı konuşmak düşünmek yaşamak zorunda kalıyoruz.

Yusuf ozdemir 10 Nisan 2018 / 11:44

Merhaba
Sayın Gürün Fethiye’de 2.200 km uzunluğunda bir prestij yol yaptı (6 7) ay sürdü. O yolu yaptıran mühendisler yaşamlarında hiç mi yol yapmadilar;o kavşaKlar, döner kavşakta, katılım yolları tam bir rezalet. Hele de katılım yolları? ???

salihdemir 10 Nisan 2018 / 22:44

Aylin Karaca Kavşağından Zihni Derinde giden yol çok daraltılmış. Tırlar ve Kırkayak kamyonlar için yol çok dar kalmış.