Başkan Gürün kıyıma mı hazırlanıyor?

Bu haber 03 Nisan 2019 - 0:53 'de eklendi ve 4.494 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla‘da yerel seçim sonuçlarını dün Türkiye ile birlikte irdelemeye başladık. Geçmiş seçimlerden farklı bir seçim yaşadığımız ortada. Türkiye‘de de öyle, Muğla‘da da…

Bu seçim Türkiye‘ye yeni bir siyesetçi tipi sundu.

Beylikdüzü‘nden çıkıp gelip, İstanbul‘a Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu

Aslında “muhafazakar” bir aileden çıkıp gelip, CHP’den Belediye Başkanı olan İmamoğlu…

Adaylığının ilk günlerinde kendisiyle yapılan röportajda, gazetecinin “Yakında adını daha sık duyacağımız İmamoğlu’yla buluştuk. İmamoğlu iddialı: ‘Tanıdıklarında beni çok sevecekler. O kadar sevecekler ki ‘Bu benim evladım, kardeşim’ diyecekler. Gün gelecek, Cumhurbaşkanı da bana oy verecek.’…” diye yazdığı İmamoğlu

Beylikdüzü Başkanlığında 10 Kasımlarda Atatürk‘e mevlüt okutturan, Ramazan‘da yoksul sofralarına konuk olan, Yeni Zelanda‘da teröre kurban olanlar için “Yasin” okuyan, gülümseyen, sesini yükseltmeyen bu “sakin” adamın “Cumhurbaşkanının oyunu da alır mı” bilmem, gazeteciye dedikleri oldu…

İstanbul‘da seçim sandığı yanına bir de “gönül sandığı” konmuş olsaydı, herhalde İmamoğlu yüzde 100 oy alırdı… Ülkenin en önemli ihtiyacı nedir sorusuna yanıtı İmamoğlu‘nda görmek, bulmak mümkün…

Galiba “bahar” CHP ile değil de İmamoğlu ile geliyor…

xx           xx           xx

Bugün seçim arkasından seçimi kazanan ve kaybeden adaylar neler söylemiş ona bakalım.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün seçimin ardından Altar Zeyhan‘ın haberine göre önceki gün belediye önünde topladığı çalışanlarına sitemde bulundu. Belediye çalışanlarına göre ise, kendisine destek olmayanlara “Gereğini yapacağız” dedi!

Cumhur İttifakı adayı AK Partili Dr. Mehmet Nil Hıdır ise İl Başkanı Kaadem Mete ile basın açıklaması yaptı. İl Başkanı Mete, bağımsız Behçet Saatcı için “Sosyalmedyada şişirildi” derken, Hıdır, Başkan Gürün‘e başarılar diledi.

Bağımsız aday Behçet Saatcı yazılı açıklamasında kendisine destek verenlere teşekkür ederek, 20 bin boşa giden oyu olduğunu savundu.

Seçimden sonraki ilk gün birde DSP‘de şaşırtıcı bir olay yaşandı. Muğla DSP İl Başkanı ve Menteşe Belediye Başkan Adayı Ali Durna partisinden istifa etti. Neden? Bu sorunun yanıtını bende merak ettim. 2 yıl önce Muğla‘da kapısı kapanmış bir partiyi yeniden harekete geçiren Ali Durna memleketi Göktepe‘den destek görmediği için istifa etmiş.

Başta basın olmak üzere DSP‘nin Marmaris adayı Ali Acar ile Ortaca adayı İsmail Can Varol‘a ve seçim sürecinde destek verenlere teşekkür eden Durna, “Beni tek üzen baba ocağım Göktepe’nin bana sahip çıkmamış olmasıdır. Onların tercihidir saygı duyarım.” ifadesinde bulunmuş…

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, AK Parti olarak Muğla‘da girdikleri seçimler içerisinde hem sayısal, hem oransal, hem de belediye başkanlığı olarak en başarılı seçimi geçirdiklerini belirtirken “Kazandığımız ilçelerde yapacağımız hizmetlerle oyumuzu arttıracağız. CHP tarafından yönetilen ilçelere baktığımızda bu ilçelerde oy oranları hep düşmüş. Bu oy oranları ile belediye sayımızı gelecek seçimlerde daha da artıracağız. Biz kaybettiğimiz ilçelerde de çok önemli oy artış oranı yakaladık. Cumhur ittifakı olarak önümüzdeki süreçte ilk genel seçimlerde milletvekili sayımızı arttıracağız.” ifadelerinde bulundu.

Cumhur İttifakı Başkan adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır ise yaptığı açıklamada özetle “3 aylık zaman zarfında hizmet alan, almayan tüm ilçeleri dolaştık. Projelerimizi anlattık. Ama asla yalan söylemedik. Sonuçta alınan oy oranı halkın tercihidir. Seçimi kazanan arkadaşımıza ve ona oy veren tüm halkımıza demokrasi adına başarılar diliyorum. Önümüzdeki beş yılda geçmişteki yaptıkları hataları yapmayacaklarını ümit ediyorum.” demekle yetindi.

xx           xx           xx

Bağımsız aday Behçet Saatcı önceki gün yaptığı yazılı basın açıklamasında, seçimde kendisine inananlarla başarılı bir sonuç elde ettiklerini, ancak bazı nedenlerden seçimi alamadıklarını söyledi. Seçimi CHP ve AK Parti adaylarının ardından üçüncü sırada 158 bin 334 oy alarak tamamlayan Behçet Saatcı, Muğla‘da 2009‘da 544 oy alan Bağımsız Türkiye Partisi‘nin (BTP) Perihan Kaplan ile 2014‘te de 800 oy alabildiğine dikkat çekerek, şu ifadelerde bulundu:

Osman Gürün oyların 217 bin 270’ini aldı. AK Parti’li Mehmet Nil Hıdır’a 171 bin 455, Bağımsız aday Behçet Saatcı’ya ise 158 bin 334 oy çıktı. DP’nin adayı Mehmet Kocadon 22 bin 973, Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) adayı Halil Birinci de 18 bin 736 oy aldı. Diğer bağımsız büyükşehir adayına da 2 bin oyum gitti. 20 bin boşa giden oyum oldu. Ülke genelinde 167 bin oyu bulunan BTP’ye, Muğla’dan yaklaşık 18 bin oy çıktı. Bu manidar. Anayasa’ının eşitlik ilkesine aykırı  bir oy pusulasında kıyıda köşede bir bağımsız aday olarak yer aldık.

Ülke genelindeki sonuçlara bakıldığı zaman iktidar partisinin bundan ders çıkarması gerektiğini de belirten Behçet Saatcı, Muğla için aldıkları sonuç için “Başarı hepimizin” diyerek “Muğla’da yirmi beş günde, Türk siyasi tarihine geçecek bir mücadele veren, hiçbir ortamda bir araya gelmemiş, farklı siyasi ve dünya görüşüne sahip bir ekiple iki milletvekili çıkarabilecek oy oranın yakalanması büyük bir başarıdır. Yüreğini Muğla’da yapılması gereken güzel işler ile ısıtıp, kolumuza giren, elimizi tutan, duygularımıza ses olan Muğlalı hemşehrilerim bu başarı hepimizindir. Unutmayalım ki; hepimizin, Türkiyemiz için yapabileceği bir şeyler vardır. Saygılarımla.” diye kaydetti.

xx           xx           xx

Altar Zeyhan haberlerine göre, seçim gecesi Orgeneral Mustafa Muğlalı İş Hanı‘nda CHP Merkez İlçe önündeki merdiven balkondan CHP’lilere seslenen Başkan GürünBöyle kritik zamanlarda torbanın içindeki çürükler belli olur. Bu çürükler kendilerini ayıkladılar. Geri kalan sağlıklı meyveler bize kaldı. Seçim sürecinde hiçbir aday ile ilgili kötü söz söylemedim. Bize yakışan buydu. CHP bayrağını tekrar Muğla’ya diktik ve indirtmedik. Bu seçimden CHP olarak çok ders çıkarmalıyız. Burada ne yapmalıydık kendimize sormalıydık. Herkes bunu gördü. Bundan sonra birbirimize daha çok sarılmalıyız. Muğla halkına gerçekten teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu sözlerde geçen “torbanın içindeki çürükler” ifadesi, Başkan Gümüş‘e verilen oyların Başkan Gürün‘e verilmemiş olması gözönüne alındığında “manidar” olmakla birlikte bu ifadeler doğrusu gelecek için umut verici olmuştu…

Dünkü yazımda da vurguladım, Başkan Gürün “Bu seçimden CHP olarak çok ders çıkarmalıyız.” derken keşke önce CHP adayı, sonra yeniden seçilmiş CHP’li Başkan olarak kendisininde çıkarabileceği, çıkartması gereken dersler olduğunu söyleyebilseydi…

Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni, “Sevgi, Hoşgörü, Güler Yüzle Hizmet.” anlayışı yöneten Başkan’a bu ifadeler (genel anlamda) yakışır…

xx           xx           xx

Ancak zorlama ile olmuyor… Seçim gecesi “Dur bakalım” dedirten, bir parçada olsa umutlandıran Başkan Gürün ertesi gün keşke beni “huylu huyundan vazgeçmez” dedirtircesine haklı çıkarmasaydı.

Ertesi gün Büyükşehir ve Menteşe Belediyesi çalışanları ana bina bahçesinde toplanarak Başkan Gümüş ve Başkan Gürün‘ü dinlediler. Bu toplantı Altar Zeyhan haberi olarak “Gürün belediye personelini uyardı: Olağanüstü üzüldüm” başlığı ile önümüze geldi. Haberde Başkan Gürün‘ün özetle “Bu benim birimim değil sen git oraya sor’ demek, bu büyükşehir’in, ‘bu ilçe belediyesinin sen oraya git’ demek çok ama çok yanlış. Biz bir bütünüz. Bu konuda biz çok fazla zarar görüyoruz ve bu kadar yapılmış emek tartışmaya açılıyor. Bu tartışmalar beni olağanüstü üzdü. Kendi adıma, sizler adına. Emek verdik, emeğimizin böyle bilgisizlikle tartışılmasına müsaade etmeyeceğiz” şeklinde sözleri öne çıkarılmış.

O toplantı ile ilgili yine Altar Zeyhan‘ın yaptığı “Osman Gürün seçimi personeli ile kutladı” başlıklı haberinde de “Üç rakiple yarıştık. Hepsini kutluyorum. Hiç bir aday ile ilgili negatif söz söylemedik. Bize yakışmaz. Olan oldu. Bazen siz söylemezsiniz, sizin yanınızdaki arkadaşlar söyletir veya söyler. Biz işimize bakalım. Bize verilen yetkiyi en iyi şekilde kullanıp, çok çalışarak, eksiklikleri giderip halkımıza daha rahat, daha uygun bir Muğla’da yaşamasını temin etmemiz lazım.” ifadelerine yer verilmiş.

Oysa o gün orada “kutlama” ile birlikte bir de “fırçalama” seansı da varmış. Elimizdeki kayıtlara göre o seansta Başkan GürünBazı sapmalar oldu. Her ailenin evladı birbirine benzemiyor. Bunlar acıydı. Bunları net olarak tespit ettik. Bunları biliyoruz, ama hiç kimseye ne rakiplerimize ne bu arkadaşlara herhangi bir şey söylemedik. Bazı arkadaşlarımız maalesef ayırdında olamadı. Eee olsun ne yapalım. Gereğini yapacağız.” ifadesinde bulunmuş… Bakalım gereği neymiş, ne yapabilecekler…

İmamoğlu siyasette bir başka dilin olduğunu da gösterdi. Herkese “sevgi dilini” öğretiyor. Bakalım bizimkilerde o öğretinin içine girecekler mi diyeceğim, ama… Yerim kalmadı.

Bu fırça seansına yine döneriz…

——————————                                                              ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hata yapmak insanlara vergidir, bunu başkalarının üstüne atmak politikadır.  (Bili Vaugheur)

ÇİVİ

Arkadaşım, “31 Mart gecesi Türkiye’de ateisti, deisti dahil herkes dua ediyordu. Dün o kadar dua eden olmamıştır” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI
Orhan hasar 03 Nisan 2019 / 06:10

Özcan özgür bey ağzına kalemine sağlık
Çok güzel yazmışsın sabahın erken vaktinde okudum.verdigin mesaj çok doğru anlayan anlar anlamayan bizleri bağlamaz.

Burak Zeybek 03 Nisan 2019 / 14:46

Ekmek yediği kaba pisleyenlerden bahsetmiş büyük başkan.Çok doğal olarak pisleyenler temizlenecek.Bunu anlamayacak ne var ki. :))

Mehmet Keza KUNDAKÇI 03 Nisan 2019 / 16:39

Merhaba memleket yürekli dostlar,
Behçet Saatçi’ye,”oy pusulasında büyük haksızlık yapıldı,çok yazık…
güya iyi kötü üniversite bitirmiş bir insan olarak bile Behçet Saatçi’nin adı nerede diye baktım bulamadım,buna rağmen,Behçet Saatçi’nin adını araya araya bulanların bu kadar oy vermesi çok büyük bir başarı,helal olsun.
Sayın Kılıçdaroğlu’nun,özellikle ZAFER kelimesinin kullanılmasını doğru bulmadığını belirtmesi ve İstanbul gibi çok zor bir yerde aldığıumzı bu müthiş başarılı sonucu “BAŞARI,” olarak addedmesine rağmen,
Muğla’yı ülke siyasetinin arenasında SİVEREK düzeyine getiren,oylarımızı rezil rüsva edip bu kadar düşürüen, vicdanı körelmiş EGOSU 7 kat göbek bağlamış ayıp bilmezler,”çürük vs.” tanımı çok çirkin,
ancak neylersiniz,
Muharrem İNCE’nin tabiri ile,destinin içinde ne varsa ağzında o çıkıyor…
CHP Nin içersinde TRUVA ATI’na saklanmış bu poker yüzlülerle gerçek vatansever Kuvayı Milliye ruhundaki bizlerin,Kurtuluş Savaşı koşullarında,bu gaflet ve dalalet içersinde kalmaktan sarhoş ayak bağlarına rağmen,
bu ülkeyi EKREM İMAMOĞLU modelinde,yolunda yeni genç dinamik,çağdaş insan kaynağımızla bu güzel baharları bile batırıp kirletmeye çalışanlara rağmen,nisan yağmurları gibi temizleyip,
baharımızı,yazımızı,kışımızı hep birlikte insanca,ahlaklıca,efendice,hanımefendice yaşamak yolumuzda,çalışmaya devam,
selam ve sevgilerimizle,

Mehmet Keza KUNDAKÇI
İflah olmaz bir memleket sevdalısı,Ortaca aşığı,

gerçek CHP'li 04 Nisan 2019 / 10:46

Osman Başkan suçu başkalarına atmasın. Belediyede CHP karşıtı oluşum yapan kendisidir. Atadığı kişilerin çoğu mareşal rütbesine yükseldiğini zannetmiştir. İşçi alımlarını CHP karşıtı oluşum yapmıştır. Muğla’da CHP seçmeni tek adam rejimine kırmızı kart göstermiştir. Bu kadar hezimete başarı demek başını kuma gömmektir. Sonuç olarak Osman Başkanın Belediye yönetimi konusunda en az bir ay Bahattin Gümüş’ün yanında kurs görmesi gerekir. Seçim sonuçları bunu gösteriyor. Ayrıca Mürsel Alban’ın partiden ihraç edilmesi gerekir. Seçimden önce Seyit Torun, Bülent Tezcan’ı çağıracağınıza oy verenlere sahip çıksaydınız durum daha farlı olurdu. Muğla’da tek adam rejimi devam ederse gelecek seçimlerde CHP yok olur.

ali kökcü 08 Nisan 2019 / 10:25

SAYIN OSMAN BEYİ TEBRİK EDİYORUM ÖZELLİKLE SAĞLIK EKİBİNİZ MÜKEMMELE YAKIN ÇALIŞIYORLAR HEPSİ CAN DOSTU HEPSİNE AYRI AYRI TEŞEKKÜRLERİMİZİ AİLE OLARAK BORÇ BİLİRİM;ANCAK ŞU KONUDA BELEDİYEMİZDEN ÇÖZÜM BEKLEDİĞİMİ SÖYLEMEK İSTİYORUM DÜĞÜN SALONLARININ ARAÇ VE DURAK SORUNLARINA EL ATARSA MUTLU OLURUZ MUĞLA OLARAK SAYGILAR ÖZCAN BEY KOLAY GELSİN…