Başkan Gürün Bodrum suyunu yargıya taşıdı

Bu haber 01 Mayıs 2019 - 1:02 'de eklendi ve 1.758 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün‘ün seçimden sonra ilk yeni dönem basın kahvaltısında ya da ilk basınla buluşmasında herkesin beklediği mesaj alınamadı. O beklenen mesajı ne CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu verdi ne de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün

Milletvekili Süleyman Girgin‘in “Seçmen bize bir karne verdi. Satır satır okumak görevimiz olacak.” dediği kahvaltıda Başkan Gürün31 Mart yerel seçimlerinden herkesin ayrı ayrı alacağı dersler var. İktidar ve muhalefet partileri vatandaşlarımızın sandıkta verdiği mesajı aldı.” demekle yetindi.

Peki sizin aldığınız veya alacağınız mesaj yok mu?

%36 ne ifade ediyor? Başta Bahattin Gümüş olmak üzere CHP’li İlçe Belediye Başkanlarından daha az oy almanız ne ifade ediyor? Marmaris hariç çıkardığınız adayların seçim kaybetmesi ne ifade ediyor?

Ben sormasam, başka gazeteci de sormaz ama hemşerilerimiz sorar… Başkan Gürün kendisinden önce Milletvekili Girgin‘in o mesajı verdiğini mi düşündü acaba?

Sanırım hiç öyle bir niyetimiz yok. Seçim bitti… Sonuç yüzde kaç olursa olsun, sonuç olarak kendisinin ifade ettiği gibi Başkan GürünVatandaşlarımızın teveccühleri ile tekrar Büyükşehir Belediye başkanlığı görevineseçilmiştir. Geçen beş yıl “aklanmıştır”… Başkan Gürün dün olduğu gibi, bildiğini yapmaya devam edebilir!

xx           xx           xx

Bugünlerde en çok konuşulanlardan birisi Başkan Gürün‘ün kindarlığı… Hayır, benim böyle bir söylemim, düşüncem yok. Konuşulan bu… Ki bir okurumuz da telefonda sordu:

Özcan bey, Osman bey için kindardır, unutmaz diyorlar. Aldığı düşük oy nedeniyle Muğlalılardan intikamını alır mı?

Yok artık.. diyemedim. Muğlalı ne yapsın… Hem oy verenlerin kabahati ne? Osman Gürün, belediye başkanıdır, doktordur, ama insandır… Olmaz öyle şey.

Bu günlerde en çok Ortaca’da olmak üzere CHP’de de kıyım yaşandığı söyleniyor.

Gazeteler Ortaca için “Kaybedilen seçimin faturası kesiliyor.” başlığı attılar.

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan imzası ile 30 üyenin disipline sevk edildiği, kesin ihraç istemiyle savunmalarının istendiği iddia edildi.

Parti yöneticilerine kimsenin “Ne yapıyorsunuz?” diyecek hali yok. Evren Tezcan ve ötekilerin icraatları manevi mağduriyete yol açar, ama zaman herşeyi çözer.

Duyumlarımıza göre, CHP’li belediyelerde de kıyım başlamış. 4 CHP’li belediye el değiştirdi, oralarda kıyım yok, Büyükşehir‘de ilçeler arası ve ilçelerde kurum için sürgünler, görev yeri değişiklikleri başlamış. İşte bu maddi mağduriyete neden olur. Mobing iddiaları da var.

Bu konulara ayrıca gireriz.

Ben bu ilkelliğin mimarının Başkan Gürün olduğunu sanmıyorum. Durumdan vazife çıkaranların, kraldan çok kralcı olanların işidir diye düşünüyorum. Düşünmek istiyorum.

İnsanların ahını almayın… Güçlü insan intikamcı olmaz…

xx           xx           xx

Kahvaltıda “U düzeni” bir oturma düzeni yapılmış.

Masa başında Başkan Gürün sağına İl Başkanı Zeybekoğlu‘nu, soluna Milletvekili Girgin‘i almış. Yanlarında Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdür V. Taner Yiğit ile Genel Sekreter Hüseyin Daşgın, Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanı Birsen Kocataş, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Emin Madran ile MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen yer almıştı. Diğer yöneticiler gazetecilerin arasına oturmuş.

Kolukısa yoktu… Anlaşılan Hüseyin Daşgın‘ın prensliği bu dönemde devam edecek. Çekirdek kadroda Baki Ülgen‘e Emin Madran eklenmiş görünüyor.

Bu isimler aynı zamanda Büyükşehir Encümeni‘nde yeralmış durumdalar.

Encümen‘de ayrıca Mali Hizmetler Daire Başkanı Fatoş Arslan ve Zabıta Dairesi Başkanı Şevket Gülen ile meclis üyeleri aynı zamanda 2. Başkanvekili Marmaris‘ten Aylin Yüksel, Milas‘tan Ece Gülen, gedikliler Menteşe‘den Nevzat Sarıçoban, Bodrum‘dan Önder Batmaz bulunmakta.

Önder Batmaz’ı Bodrum’a aday yapmazlar, ama sanki Ece Gülen Milas’ın, Aylin Yüksel Marmaris’in gelecekteki başkan adayları gibi görünüyor…

 xx           xx           xx

Başkan Gürün‘ün Kılıçdaroğlu‘na saldırı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın “Türkiye ittifakı” söylemi ile ilgili mesajları dışında Muğla‘ya dair siyasi ve toplumsal mesajı olmadı.

Kayda değer açıklamaları Bodrum’a özel su kesintileri, Yarımada‘nın çöp sorunu, imar affı, buna bağlı kaçak yapılar ve kaçak yapıların yıkımı ile ilgili dikkat çeken açıklamaları oldu.

Tabi bu konudaki çarpıcı açıklamalar Bodrum Basınından arkadaşımız Fatih Bozoğlu‘nun soruları üzerine geldi.

Marmaris‘ten gelen gazeteciler de Başkan Gürün‘ün Marmaris‘te basınla toplantı yapıp yapmayacağını sordular. Başkan Gürün eğer Milas‘a gitmek durumunda olmasaydı, Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin‘in son zamanlarda gündeme getirdiği kaçak yapılar, deniz kıyısında yaşanan işgaller ve denize adeta açıktan akan atık sular meseleleri ile ilgili sorular mı soracaklardı diye de merak ettim…

Başkan Gürün’den sözü aldılar ama… Bakalım o buluşmada neler sorulacak…

 xx           xx           xx

Başkan Gürün bir de “önümüzdeki 5 yılın sevgi, hoşgörü, barış diliyle ve Muğla’ya hizmetlerle geçeceğini” belirtti.

Bu sözleri dinlerken, Muğla geçen 5 yılda ne gördü ki, bu 5 yılda ne görecek diye kendi kendime sordum.

Başkan GürünSeçim atmosferi geride bırakılarak ülkemizin huzuru, mutluluğu için tüm partiler bir araya gelmeli” derken de aklımdan şu soruyu geçirdim:

Parti liderlerinin biraraya gelmeleri halinde ülkemiz huzura mutluluğa erebilir. İnşallah böyle de olur.  Ancak Muğla’nın yerel yönetimden kaynaklanan huzursuzluğu, mutsuzluğu ne olacak?

Başkan Gürün bu yeni 5 yıl ile ilgili bilgiler verirken şunları söyledi:

Yerel yönetimler olarak 13 ilçemize eşit mesafede ve ihtiyaçları doğrultusunda hizmet etmeye devam edeceğiz. Geçen dönemimizde Muğlamıza en fazla yatırım yapan kurum Büyükşehir Belediyemiz. 1 Milyar 424 Milyon TL. Önümüzdeki dönemde Muğlamıza 2 Milyar 737 Milyon yatırım yapacağız ve devrolan borçlarımızı ödeyeceğiz. Özellikle alt yapı konusunda dünya bankasından sağladığımız kredi ile önemli yatırımların startını vereceğiz.

Geçen 5 yıl boyunca mülga Muğla Belediyesi‘nin borçlarından söz etmeden, başta Marmaris Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerinin borçlarından şikayet eden Başkan Gürün anlaşılacağı gibi çok ciddi bir borçlanmaya hazırlanıyor…

xx           xx           xx

Başkan Gürün arkadaşımız Fatih Bozoğlu‘nun Bodrum‘un içme suyu ile ilgili sorusunu yanıtlarken, DSİ tarafından su hattını müteahhitlerinden teslim alanlarla ilgili “Kusuru olan her kişi ve kurum hukuki olarak karşılığını görecek.” dedi. Bodrum‘da su patlaklarının yaşanmaya devam edeceğini de “maalesef” diyerek belirten Başkan Gürün şöyle anlattı:

Su konusu çok büyük bir problem. Hukuki olarak müracaatlarımızı yaptık. Çünkü bu güne kadar bin iki yüz (1.200) patlak meydana geldi. Kullanılan bütün malzeme defolu. Ufak bir basınç değişiminde, hatta normal denilebilecek değişimlerde dahi ortadan yarılıyor. Bütün bunların DSİ tarafından değiştirilmesi ve uygun bir malzeme ile yenilenmesi lazım. Ben teslim almadım. Bodrum belediyeler Birliği su hattının işletme hakkını almışlar, ben de otomatikman işletmesini almak durumunda kaldım. Ben olsam işletmesini de almazdım. Dönemin ilgili bakanlarına ve dönemin başbakanına bu iletildi. Biz de şu an mahkemeye başvurduk. Bu konu kısa bir süre içinde netleşecek ve kusuru olan her kişi ve kurum da hukuki olarak karşılığını görecek. Ama benim derdim, bu sorunun bir an önce tamamlanması. Bu kış çok uğraştım. Bu işi kışın bitirip yaza sorunsuz girmekti. Ne yazık olmadı. Elimizden geldiğince sorunu minimize etmeye gayret ediyoruz. Her patlakta ayrı bir vana koyarak susuz kalabilecek alanları azaltmaya çalışıyoruz. Ama üzgünüm sorun kökünden çözülünceye kadar bu patlaklar olacak…

——————————                                                         ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Büyük ülküleri, millî davaları gündelik ve aşağılık siyaset oyunlarına karıştıranların kanaatı hürmete lâyık değildir. (Hüseyin Nihal Atsız)

ÇİVİ

Bugün 1 Mayıs, İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü ve tüm çalışanlar her yerde meydanlardalar. Arkadaşım “Muğla’da emekçiler ve emek dostları Atatürk Stadyumu altında saat 10:00’da toplanarak, etkinliklerini meydanda değil de MBŞB Sosyo-Kültürel alanında sürdürüyorlar. Neden?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 01 Mayıs 2019 / 14:25

Gocuman; Su konusu önemli.İster İçme suyu ister kullanma suyu olsun, su her zaman gündemin ilk sırasında olmalı .Baksana Başkanımız kutlamak gerekiyor . Borulardaki patlak çatlak sayısını kayıt altına almış. İlçem Ula da her gün amma her gün patlak çatlak vardır ve suyumuz kesilir. bizde kayıt altına mı alalım. Birşey değişirmi acaba , Bizim isale hattımız 1986 model. bodrumunki daha yeni amma bir farkla, bodrum’a içme suyu taaa nereden nereye gidiyor. Ulanın ki ise kara dereden, Ula İlçesinde gelen isale hattı. 25 Yıl Belediye Başkanlığı yapan oralı olmadı. kader bu. sevgi ve saygı.