Başkan Gürün Basın Bayramı’nı kutladı

Bu haber 22 Temmuz 2016 - 23:43 'de eklendi ve 546 kez görüntülendi.

gürünMuğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının 108. Yılı ve Basın Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Haber Merkezi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının 108. Yılı ve Basın Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Türkiye’de son günlerde yaşanan gelişmelerde, milletin demokrasiye sahip çıkmasında basının ne kadar etkili olduğunun bir kez daha anlaşıldığını, gazeteciliğin diğer mesleklere göre daha büyük sorumluluklar taşıdığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, özgür ve tarafsız bir basının milletin doğru bilgiye ulaşmasında büyük kuvvet olduğunu söyledi.

Başkan Gürün; “Demokratik ve çağdaş toplumlarda basın 4. kuvvettir. Yaptıkları tarafsız, güvenilir, objektif haberlerle toplumu bilgilendirme, aydınlatma görevi basının ve gazetecilerindir. Basın mensupları habercilik kurallarına uymalı, araştırmalı, yaptıkları haberlerde her iki tarafı da dinleyerek gerçekleri olduğu gibi yansıtmalıdır. Mesleki olarak birçok zorlukla karşılaşan gazetecilerin siyasi baskılardan uzak, tarafsız bir şekilde görevlerine yerine getirebilmesi toplumun menfaatleri ve geleceği için de önemlidir.” dedi.

Gürün açıklamasına şöyle devam etti:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar. Basın, milletin umumî sesidir. Bir milleti aydınlatma ve uyarmada bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, özet olarak bir milletin mutluluk hedefi olan müşterek istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir’ sözleri gazeteciliğin ne kadar önemli bir meslek olduğunu bize anlatıyor. Kamuoyunun gerçekleri öğrenmesi için tüm zorluklara göğüs geren, çoğu zaman canlarını bu yolda feda eden halkın gözü, kulağı olan, basın dünyasının bütün değerli, fedakar, emekçi gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı’nı kutluyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.