Başkan Gümüş ve Göçügenci İtirafları! « Hamle Gazetesi

Başkan Gümüş ve Göçügenci İtirafları!

Bu haber 30 Ocak 2018 - 23:52 'de eklendi ve 2.756 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçtiğimiz günlerde gazeteler yazdı. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe GrubuKarabağlar Yaylamızı yaşatalım” çağrısında bulunmuş. Çağrıyı haber başlıklarında görünce gayri ihtiyari olarak “Yaşatılacak ne kaldı?” demişim!

Farkında değil misiniz Muğla’nın ünlü “inilen yaylası” artık yaz bahar aylarında göçülen “yayla” değil, yaz kış yaşanılan “sayfiye”…

Herkes farkında. Çoğu “yayla kültürünü” bilmeyen zenginlerimiz için Akyakaaut”, Karabağlar Yaylasıin”… Artık yayla bir “rant alanı”… (!) Hal böyle iken MUÇEP’in geçtiğimiz günlerde Konakaltı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantısında yapılan açıklamada “MUÇEP’in varoluş nedeni olan Doğal SİT Alanları değişiklikleri kabul edilemez.” denilmiş.

Sanıyorum MUÇEP Üyeleri Karabağlar Yaylası’nın Doğal SİT Alanı olduğunun ve sit kararlarının delik deşik edildiğinin elbette farkındalar. Çünkü toplantıda “yaylanın korunamadığına” dair “itiraflar” yaşanmış…

 

xx           xx           xx

Doğrusu ben bilemedim…

MUÇEP’in Menteşe Grubu tarafından yapılan “Karabağlar Yaylamızı yaşatalım” çağrısını iyi niyetli bir çağrı olarak mı yoksa aklımızla dalga geçilmesi olarak mı almalı, algılamalı?

Konakaltı Kültür Merkezi, Nail Çakırhan Salonu’nda “MUÇEP’in Yapısı ve İşleyişinin Gözden Geçirilmesi” başlıklı tek gündem maddesi ile yapılan toplantıya MUÇEP Üyeleri ile Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve aynı zamanda MUÇEP Üyesi olan Karabağlar Yaylası Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Sevinç Göçügenci katıldı.

Göçügenci’nin sözleri bazı gazetelerimizde “Karabağlar Yaylası can çekişiyor” başlığı ile yer aldı.

Aslında yayla ölüyor…

Nedense toplantıda söz eden olmamış. Belki de toplantıda yaylayı elektriksiz ve şehir şebeke susuz günlerinden tanıyanlar yoktu.

Dünyayı bilmiyorum, ama ülkemizde en çok kuyunun bulunduğu Karabağlar Yaylası’nda artık kuyu suyu bile içilmiyor. Kuyularda su yok değil, var ama sağlıklı değil… Kuyu suyu içilmeyen yayla yayla olur mu? Yaylaya elektrikten sonra şehir şebeke suyu da girdi!

 

xx           xx           xx

Konakaltı Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonu’nda “MUÇEP Menteşe Grubu” adına basın bildirisini okuyan Sevinç Göçügenci, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi’ne belediye bünyesinde konusu sadece Karabağlar Yaylası olan bir birim oluşturulması çağrısında bulunmuş.

İnsanın “yerinde bir çağrı” diyesi geliyor. Ancak vazgeçip “KUDEB ne işe yarıyor?” diye de sormadan edemiyor!

İl Özel İdareleri, Büyükşehir Belediyeleri ve Bakanlıkça izin verilen belediyeler bünyesinde, korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarıyla ilgili işlemleri ve uygulamaları yürütmek, denetimlerini yapmak üzere koruma, uygulama ve denetim büroları kurulması 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 10. Maddesinde hükme bağlanmıştır.

Yani mülga Muğla Belediyesi KUDEB’e sahipti. Muğla Büyükşehir Belediyesi de sahip olmalı…

KUDEB’ler Karabağlar Yaylası’na sahip çıkmadılar… Kurucu Başkanı Osman Gürün olan ve bugün Başkanlığını Sevinç Göçügenci’nin yaptığı Karabağlar Yaylası Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği de koruyamadı…

 

xx           xx           xx

Sevinç Göçügenci açıklamasında Evliya Çelebi’nin 1671’de Muğla’ya geldiğine işaret ederek, Çelebi’nin ‘Seyahatnamesi’nden “Karabağlar yaylasının Osmanlı ülkesinde bir benzeri yoktur, ne Malatya’nın Aspuzu’su ne de Konya’nın Meram’ı ile karşılaştırabilir, Karabağların yollarına giren kişi bir ağaç deryasında kaybolup yolunu bulamaz, bağ yollarına güneş ışığı bile giremez.” sözlerine yer verirken şu itirafta bulunmuş:

Yıl 2018. Şehrimize en yakın, en büyük yeşil alanımız olan, yoğun bitki örtüsü, bülbülleri, karatavukları, kesik ve irimleri ile üzerlerinde yaşayan canlı çeşitliliği, kendine özgü ahşap mimarisi ve kahveleri ile yerel halk ve dışarıdan gelen misafirlerimizin uğrak yeri olan Karabağlar Yaylamız aynı yayla değil. O’nu koruyamadık. Üstelik doğal sit alanı olarak koruma altına alınmış olmasına rağmen kendi ellerimizle yazdığımız koruma kararına uymadık, uymuyoruz.

 

xx           xx           xx

Bence Evliya Çelebi’nin “Seyahatnamesi”nden Muğla bölümü ile Sevinç Göçügenci’nin “İtirafnamesiMenteşe Belediyesi tarafından Yayla’nın girişine asılmalı. Mesela Kireç Sanayi önüne yakışacaktır.

Göçügenciitirafname” gibi açıklamasında “Neler mi yaptık?” diye sorup şöyle devam etmiş:

En başta Evliya Çelebi’nin sözünü ettiği ‘ağaç deryası’ yok oldu. Kesik ve irimlerimizi yok edip yerlerine taş duvar ördük, tel çit çektik. Koruma altında olan anıt ağaçlarımıza iyi bakmadık çoğunu hasta ettik. Meşhur yayla bülbüllerimiz ötmez oldu. Doğal toprak yapısını bozarak yaptığımız dolgularla yaylamızı kış mevsimlerinde sele teslim ettik. Bu nedenle tarım ve hayvancılığı da bitirmiş olduk. Karabağlar Yaylamızın vazgeçilmezleri koruma altındaki kahvelerimizin (Kadıkahve, Vakıf, Hacıahmet, Tozlu, Ayvalı, Berberler, Keyfoturağı, Polis, Süpüroğlu, Yenikahve, Narlı, Topallar, Sece,Kırkahve, Cihanbeğendi, Gökkıble, Kozlu) çoğu restore edilmeyi bekliyorlar. Tarım ilaçları ile toprağını, kuyularında suyunu zehirledik. Toprağını ve suyunu zehirlediğimiz Karabağlar Yaylamız şu an can çekişmektedir. Üstelik çevresindeki kontrolsüz kentleşme Karabağlar Yaylamızın doğal sit statüsünü tehdit etmektedir.

 

xx           xx           xx

Asıl itiraf MUÇEP Toplantısı’nda Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’den gelmiş.

Muğla Çevre Platformu’nun Yapısı ve İşleyişi Toplantısı’na katılan Başkan Gümüş, Karabağlar Yaylası Çalışma Grubu’nun Karabağlar’ın “yayla niteliğini giderek yitirme tehlikesine karşı alınacak önlemlere” ilişkin sorularını yanıtlarken şöyle demiş:

Bu güne kadar kesik ve irimleri yok ederek duvar ören ev sahiplerine ceza kesmekle kalmadık, bazılarını yıktık. Şimdi gerek Koruma Kurulu, gerek Muğla Belediyesi, gerekse Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ile çalışmalarımız sürüyor. Koruma altına alacağız

Menteşe Belediyesi’nin “doğal ve tarihi çevrenin korunmasından yana” bir belediye olduğunu biliyoruz. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş bu konuda kendisini çeşitli vesilelerle kanıtladı.

Yayla bugünkü haline Menteşe Belediyesi ile değil, mülga Muğla Belediyesi ile geldi.

Başkan Gümüş sorumluluk ise onların sorumluluğu… Sizin duyduğunuz sorumluluğu duymayanların sorumsuzluluğunun bedelini kim ödeyecek? Sizin yıktığınız, cezalandırdığınız, yıkamadığınız duvarlarda, çitlerde görevlerini kötüye kullanmış olanlar yok mu? Onların sorumsuzlukları yanlarına mı kalacak?

 

xx           xx           xx

Başkan Gümüş, toplantıdan ayrılmadan önce yaptığı konuşmada MUÇEP’in çalışmalarını, doğal sitlere karşı yürütülen mücadeleyi anlamlı bulduklarını ifade etmiş, Muğla’da AVM’ler ve çok katlı rezidanslara yer vermeyeceklerini, Muğla’yı “Kültür Merkezi” yapacaklarını sözlerine eklemiş.

Orada olsam alkışlardım…

Önemli değil, buradan köşeden de alkışlarız. Sen hele bir şu eski garaj alanında meydan projesini bir hayata geçir, bak ne oluyor… Orada yer alacak yeraltı otoparkı ile tarihi arastayı, şehir merkezini motorlu araçtan arındır bak Arasta, Hamamönü, Kurşunlu, Saatlıkule, Mustafa Muğlalı Caddesi nasıl AVM’ye dönüşüyor… İşyerleri saat 21.00’e, 22.00’ye kadar nasıl açık kalıyor… Hafta sonları Muğla Tarhanası, Muğla Kebabı, Kavurmalı Muğla Böreği kokusu sokakları nasıl kucaklıyor…

İşte o zaman AVM’ler kendiliğinden çeker giderler…

 

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün önceki gün 4 yılın hesabını verdi. Yapacaklarından söz etti. Yapacakları arasında eski Garaj Alanı’na yer altı otoparkını göremedik. Orhan Çakır zamanında Kışlapark girişinde kaba inşaatı tamamlanan ama Osman Gürün zamanında yıkılan “Çok Amaçlı Sosyal Tesis” yerinde bir yıl içinde yine “Çok Amaçlı Sosyal Tesis” yapılacağını öğrendik… Şaşırdım… Bahattin Gümüş hadi sende şaşırt bizi… 

————————————————————————————–

Günün Sözü: Diyorlar ki Dost acı söyler? Acıyı söyleyene Dost denilmez ki! Seni sevmeyen acı söyler. Dostun, sana söyleyeceği acı dahi olsa, senin canını acıtmayacak şekilde tatlı dille söyler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 31 Ocak 2018 / 16:50

Merhaba üstad,bu ağalar ile ilgili umutlarımızı yeşertmek için organik gübre ve pazar yerlerinde akşamüstü kalan organik atıklardan KOMPOST gübre yaparak yeşertmeye çalışıyoruz,Allah yardımcımız olsun,
ADALET yürüyüşü ile çok önemli bir yaraya parmak basan ve halkın partisinde,heyecansız,rekabetsiz,”sen ben bizim oğlanların” arasında,yandaştan başka kimsenin konuşturulmadığı,anti demokrat uygulamalarla geçen kongrelerden sonra,bir de böyle çıkıp,

şu kadar yatırım yaptık filan tavırları çok rahatsız edici,
ne ile yaptınız bu yatırımları,
babanızın parsı ile hayır için mi ? lütuf olsun diyem ?

BU VATANDAŞTAN TOPLADIĞINIZ PARALARIN RAKAMINI NİYE VERMİYORSUNUZ ?