Başkan Gümüş “Halkla birlikte yönetiyoruz” « Hamle Gazetesi

Başkan Gümüş “Halkla birlikte yönetiyoruz”

Bu haber 19 Mart 2019 - 1:00 'de eklendi ve 2.324 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla‘da 31 Mart Yerel Seçiminin yeri sağlam üç isminden birisi Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, diğeri Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir ve biri de Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş… Bahattin Başkan neden yeniden aday olduğunu “Doğup, büyüdüğüm, ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim topraklarıma hizmet etmek, her zaman en büyük arzum oldu. Bunun için de 2014 seçimlerinde Menteşe Belediye Başkanlığına aday oldum ve Menteşenin kurucu başkanı seçildim. Bu işi seviyorum. Sevmezsen yapamazsın.” diye açıklarken, “2014 yerel seçimlerindeki Menteşe ile ilgili hayallerinizi gerçekleştirebildiniz mi?” sorumuza şöyle yanıt verdi:

Menteşe tarihi, kültürü, insanı ve üniversitesi ile eşsiz bir kent. Tarihi kent dokusu, arastası, Saburhanesi, Karabağlar Yaylası ile 70’li yıllardan bu yana korumacılık bilinciyle yönetiliyor. Benim de hayalim kentsel ve doğal sit olma özelliğini bir arada yaşayan Menteşemizin doğal ve tarihi çevresini korumak ve kültürümüzle gelecek kuşaklara aktarmak. Bu anlayışla 2 tarihi yapımızı restore ettirip yaşama kazandırdık. Biz korumacılığı halkımızla yapmaya çalışıyoruz. Bunun en güzel örneği Yörük Obaları karşısında yeralan Kültür Evi.. Burada yeni bir cazibe noktası daha yarattık. Amacımız korunmuş, yaşayan ve yaşanan, ama bir o kadar da modern, çağdaş bir kent yaratmak. Bu hedefimi de hiçbir siyasi ayrım yapmadan Menteşe’nin her köşesine hizmet götürmekle sağladım. Belediyemiz bütçesinin ve yetkilerimizin elverdiği ölçüde hizmet vermeye devam ediyoruz.

xx           xx           xx 

Başkan Gümüş, “2014 yerel seçimlerinde vaat ettiklerinizden gerçekleştiremedikleriniz var mı? Bunlar nelerdir? Neden gerçekleştiremediniz?” sorumuza “Seçim bildirgemizde yer alan projelerimizin tamamını yaptık. Ayrıca yazmayıp da yaptığımız çok iş var. Yapımına başlayamadığımız Kızıldağ Rekreasyon Alanı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bürokrasinin uzaması sebebiyle buranın Orman’dan tahsisini yeni yaptık. Projemiz onaylanırsa Kızıldağ’daki 80 dönüm arazi üzerinde kır restoranı, kır kahvesi, macera parkuru, oyun alanları, piknik alanları, köy meydanı, yöresel satış ünitelerini de içeren bir sosyal yaşam alanını hayata geçireceğiz. Halkımız bu alanı alternatif bir yaşam alanı olarak değerlendirebilecek.” diye yanıt veren Başkan Gümüş geçen 5 yılda yaptıklarını başlıklarla şöyle özetledi:

Kırsal mahallelerimize 19 adet çok amaçlı sosyal alan inşa ettik. Kırsalda konut yapanlar için birçok belediyeye örnek olan Tip Projelerimizi hayata geçirdik. Yerel Tohum, Çıntar, Ot, Turşu, Reçel Yarışmaları ve şenliklerimizle üreticimizin yanında olduk. Çocuk Bilim Parkımızı hizmete açtık. Kentimize 36 yeni park kazandırdık. Camilerimizin, okullarımızın bakım, onarım ve temizliklerini yaptık. Geri dönüşümü destekledik. Elele Butik Mağazamız ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yüzünü güldürdük. Can dostlarımız için farkındalık yaratan çalışmalarda bulunduk. Kırsal mahallerimizde kadınların ücretsiz sağlık taramalarını sağladık. Yaşlı, bakıma muhtaç, engelli vatandaşlarımızın evlerinde ücretsiz bakım ve temizliklerini yaptık. Kırsalda yaşayan çocuklarımız için ‘Mutlu Çocuklar Umutlu Yarınlar’ projemizi hayata geçirdik. Engelli bireylerimizin akülü araba, kumandalı hasta yatağı gibi ihtiyaçlarını karşıladık. Gebe Okulu ile anne adaylarına eğitimler verdik. Yaz aylarında çocuklara, kış dönemin de ise yetişkinlere ücretsiz kurslar verdik. Kendi kurduğumuz Belediyespor yanında amatör sporlara destek verdik. ‘Vazgeçme Her şey Yolunda’ projemiz ile kanser hastası bireylerimize ve yakınlarına destek olduk. Menteşeyi ‘Bisiklet Kent’ yapmak adına ücretsiz bisiklet kursları verdik. Kırsal mahallelerimizde yaşayan kadınların sosyal hayata katılımlarını desteklemek amacıyla, Menteşe Belediyesi Yaraş Tiyatro Topluluğunun kurulmasını sağladık.

xx           xx           xx

En önemli vaadiniz Eski Garaj Alanı ve Atapark’ın geri alınmasıydı. Bu konularda gelinen nokta nedir?” sorumuza “En önemli projelerimizin başında gelen Eski Garaj Alanınında Kent Meydanı yapılması için Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte çalışmalara başladık. Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve halkımızın da görüş ve fikirlerini alarak çalışmalara başlanan meydan projesi bittiğinde; 31’i engelli toplam 593 araç kapasiteli, 4 katlı otopark, 25 dükkan ve 3 adet kafe ile hizmete girecek. Cumhuriyet Meydanımızda çok prestijli bir nokta da yeralan Atapark’ı (Ardore) hukuksal sürecin uzaması nedeniyle, ancak belediyemiz bünyesine katabildik. Şuan ekiplerimiz burada tadilat çalışmalarına başladı. En kısa zamanda Atapark’ı halkımızın hizmetine sunacağız.” diye yanıt verdi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, yeni dönem için vaatlerini de şöyle sıraladı:

Seçim beyannamemizde yapabileceklerimizi belirttik. Beyannamede olmayan projelerimiz de var. Umarım ekonomik şartlar daha iyi olur ve o projeleri de uygularız. Her zaman söylediğim; tarihimizi, kültürümüzü korumak, yaşadığımız kenti korumak, yaşanabilir, nefes alınabilir bir kent yaratmak ve gelecek kuşaklara, güzel Menteşemizi ranta kurban olmadan aktarmak.. olmuştur. Bunun için mücadele ediyor, çalışıyoruz. Bu anlayış içinde projelerimiz şöyle:

Narlı Kahvesi Restorasyonu: Narlı Kahvesi’ni restore ederek, kültür turizmine kazandıracağız.

Kurşunlu ve İnsan Hakları Parkı Meydan Düzenlemesi: Kurşunlu Meydanı ve İnsan Hakları Parkı’nı birlikte düzenleyeceğiz.

Üretimizin yanındayız: Tohum ve Fide Şenliği ile yerel tohumu koruyor, tarımsal faaliyetlere destek oluyoruz. Pazar yerinde kuracağımız doğal satış üniteleri ile çiftçimizin doğal ürünlerinin birinci elden tüketiciye ulaşmasını sağlayacağız. Çok amaçlı sosyal alanlar: Geçen dönem yaptığımız 19 Çok Amaçlı Sosyal Alanlarımızı kırsal mahallelerimizin tamamında gerçekleştirmiş olacağız. Yollarımız daha güvenli ve konforlu olacak: Altyapı çalışmaları sırasında hasar gören sorumluluk alanımızdaki cadde ve sokaklarımızı yeniden düzenleyip daha güvenli, estetik ve konforlu hale getirerek halkımızın hizmetine sunacağız. Yeni konsept parklar yapıyoruz: Her yaştan vatandaşımızın vakit geçirebildiği parklarımızı modern çocuk oyun grupları ile engelsiz oyun grupları, oturma grupları ve peyzaj düzenlemeleri ile konsept parklar haline getirerek, halkımızın hizmetine sunacağız. Kötekli Gençlik Merkezi: Kötekli Mahallemizde kuracağımız Gençlik Merkezimiz ile ilgili mülkiyet sorunlarını çözmüş olup üniversiteli gençlerimize kütüphane, internet erişimi, çamaşır yıkama gibi hizmetlerimizi ücretsiz vereceğiz. Üniversite ile kent ilişkisini geliştireceğiz. Pazar yerlerimizi yeniden düzenliyoruz: Pazar yerlerimizi, üreticimizin ve vatandaşlarımızın faydalanabileceği modern ve estetik, aynı zamanda sosyal amaçlı olarak da kullanabilecek bir şekilde yeniden düzenleyeceğiz. Sağlıklı bir kent planlıyoruz: Planlama çalışmaları, şehrimizin gelişim eğilimleri ve dinamiklerinin doğru yönetilmesi ve nitelikli kentsel mekanların üretilmesi kapsamında; birçok değer gözetilerek sonuçlandırılmış olup bu bilinçle mekânsal plan çalışmaları ile arsa üretim süreçlerine devam edeceğiz.

xx           xx           xx

Başkan Gümüş‘e “Beş yılın sonunda Büyükşehir Yasası ile ilgili düşüncelerini” sorduk. “Büyükşehir Yasası genel itibariyle Muğla’mıza pek uygun değil. Oldu bittiye getirildi. Öyle olmasına rağmen Büyükşehir Belediyemiz özellikle yol, su ve ulaşım gibi konularda çok önemli mesafeler kat etti. Menteşe Belediyesi olarak biz de daha çok sosyal projelerimiz ile halkımızın yanında olduk. Büyükşehirler, büyük bir bütçeye sahip. İlçe belediyelerinin bütçesi belli. Eğer ilçe belediyesi olarak vatandaşımıza, halkımıza hizmet vermek istiyorsak, Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde çalışmak gerekiyor.” diye karşılık verdi.

Bahattin Gümüş Bahattin Gümüş’ü eleştirirse neler söyler?” dedik, “Çok iyi niyetli olduğumu söyleyebilirim. İyi niyetim bazı olaylara duygusal yaklaşmam nedeniyle suiistimal ediliyor. Bu durum beni çok üzüyor. Ama bu yönümü de değiştiremiyorum.” diye özeleştiride bulundu. Son olarak da “Ben tek başıma başkan olmadım. Halkımız layık gördü. 5 yıllık süre içerisinde de insana dokunan, sosyal projelerimizle önemli bir başarı elde ettik. Bu bir ekip işi. Bir makinedeki çarklar gibi herkesin canla başla çalışmasıyla başarı kendiliğinden geliyor. Menteşeyi birlikte yönetiyoruz demekle biz;  Sivil toplum kuruluşlarımızla, kent konseyimizle, muhtarlarımızla, üreticimizle, çiftçimizle, esnafımızla, halkımızla yönettiğimizi belirtiyoruz. Siyaset yapmadan hizmet ediyoruz. Önümüzdeki 5 yılda da hedefimiz Menteşemizi halkımızın katılımıyla birlikte yönetmeye devam etmek. Teşekkür ederim.” ifadesinde bulundu.

Bizde teşekkür eder, başarılar dileriz.

——————————                                                       ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hayatın sırrı, çok çok fena kandırılmanın zevkini takdir etmektir.  (Oscar Wilde)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Şimdi CHP’de moda önce Osman Gürün’ü bir güzel eleştirip, sonra politik gelecek kaygısıyla ‘amma’ deyip ‘partimize ihanet etmeyelim’ ifadesinde bulunmak” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

———————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
gerçek CHP'li 20 Mart 2019 / 10:48

Menteşe halkının Bahattin Başkandan şikayeti yok. Muğla!da en rahat belediye başkanı seçilecek başkan. Menteşe’de Osman Başkana oy veren halkın çoğu oy vermeyeceğini sorguluyor. Başta CHP seçmeni olmak üzere halkın güveni Bahattin Başkana tam görünüyor. Çok kırıp dökersen halk affetmez. İl ve İlçe Başkanlıkları 2015 yılı İl Başkanlığı seçimine müteakip kapandı. (sadece doğruları konuşan partililere ceza vermek için parti binaları açıldı) CHP seçmenini başta Genel Sekreter (5 yıl işi gücü CHP’lilerle uğraşan) olmak üzere CHP karşıtı bürokratların kucağına atarsan karşılığı halk affetmez. Geçen hafta Bülent Tezcan Muğla’ya yine gelmiş. Muğla’lı CHP’liler Bülent Tezcan’ı CHP’yi Muğla’da mahveden kişilerden biri olduğunu çok iyi biliyor. Muğla’da Bülent Tezcan’dan kat kat akıllı, hesap kitap bilen insan çoktur. Bülent Tezcan’ı dinleyeceklerine çıksınlar sokağa halkı dinlesinler.