BAŞKAN BUĞDAY: İŞE EL ATTI İNCELEME BAŞLADI « Hamle Gazetesi

BAŞKAN BUĞDAY: İŞE EL ATTI İNCELEME BAŞLADI

Bu haber 01 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.162 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Yatağan Termik santrali bundan 35 yıl önce Şahinler ovası içinde kurulmuş. Sonra bu kurumda çalıştırılmak üzere binlerce işçi alınmış. Daha sonrada Termik santral üretime geçmiş. Santralin üretime geçmesi sonrası Yatağan ve köylerinde yaşayan insanlar Termik santralin zehirli havasını solumaktan zor günler geçirmiş. Birçok vatandaşımız hastalanmıştı. Devlet bu çok önemli konuya el atarak Yatağan Termik santral’e arıtma tesisleri kurdurup bir nebzede olsa zehirli hava soluması kesilmiş oldu.
Aradan birkaç yıl geçmiş. Yine santral içindeki arızalardan dolayı baca gazı filtreleri çalışmamış ve böylelikle Yatağan halkı ve köylüler yine zor günler geçirmişti. Geçtiğimiz günler içinde ben Muğla’daydım. Bu ara bana birçok telefon geldi. Biz ölüyoruz. Termik santral Yatağan’ı yine karabulutlarla kapladı diye titrek seslerle isyan edercesine konuşuyorlardı. Çevre sağlığı konusunda çok hassas bir yapıya sahip olan devlet hastanesinin eski müdürü Ercan ÖZKAN Hüseyin ağabey ölüyoruz. Ne yap yap devlet yetkililerini ara. Termik santralin hava kirliliğini yazarsan memnun oluruz. Şu zehirli havadan bizi kurtar dercesine isyan ediyordu.
Bende ilgileneceğime söyledim. Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan TANRISEVEN’i aradım. Kaymakam Dr. Hasan TANRISEVEN’de cevap olarak sizlerde bu konuları basına yazın ki bizde Termik santral yetkililerine gösterelim dedi. Daha sonrada Kaymakam konunun ilgilenildiğini dile getirdi.
Geçtiğimiz günler içinde İlçede öylesine bir güzellik yaşandı ki sormayın. Şimdiye kadar kimsenin cesaret edemediğini Yatağan Ziraat odası başkanı Şenyüz BUĞDAY gerçekleştirdi. Ne yaptı Sayın Buğday? Köylerde yaşayan ziraat işi ile uğraşan ve birçok vatandaşın Termik santralle ilgili şikâyetlerini Kaymakamlığa bir dilekçe verip konunun ilgilenilmesini istedi. Kaymakam da inceleme başlatma talimatı verdi. İşte o zaman olan oldu.
Yatağan basını başta olmak üzere İlçe bürokratları konunun üzerine giderek bir heyet kuruldu. İnceleme heyetinin içinde İlçe Tarım müdürlüğü, Çevre Sağlık müdürlüğü ve Ziraat odası yetkilileri acilen Termik santralle ilgili araştırmaya başladılar bile. Yatağan Ziraat odası başkanı Şenyüz BUĞDAY’ın yapmış olduğu bu olumlu girişim her kesim tarafından keyifle anılmakta. Sayın Buğday’a bu yapmış olduğu girişimden dolayı vatandaşlar kutlamaktalar.
Son günlerde Yatağan halkının sesine kulak veren Ziraat odası başkanı Şenyüz BUĞDAY bakınız neler söylüyor: Yatağan halkı hakikaten zor günler yaşadı. Birçok vatandaşımızın Yatağan Termik santralinin çevreye ve insan sağlığına zarar verdiğini söyledi. Bende Kaymakamlık makamına bir dilekçe vererek bu konunun incelenmesi talebinde bulundum. Kaymakamlıkta bir inceleme başlattı. İnceleme heyetinde İlçe Tarım müdürlüğü, Çevre Sağlığı yetkilileri ve Ziraat odası olarak incelemeler başladı. Eğer bir gelişme olmazsa, Ege üniversitesi yetkililerinden yardım isteyeceğiz dedi. Biz ne söyleyelim. Duyarlı, tutarlı, çevreci vatandaşını düşünen Yatağan Ziraat odası başkanı Şenyüz BUĞDAY’ı yapmış olduğu bu girişimden dolayı kutluyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.