Başkan Akarken’den esnafa iki önemli uyarı

Bu haber 02 Aralık 2015 - 23:44 'de eklendi ve 550 kez görüntülendi.

Başkan Akarken’den esnafa iki önemli uyarıYiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, yeni uygulanacak kanun maddeleri hakkında esnafa uyarılarda bulundu.
Kadir Tamer
Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, 1 Ekim 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Yeni Nesil Yazarkasa/POS cihazlarının kullanım zorunluluğu ve e-tebligat ile ilgili esnafa uyarılarda bulundu.
Yeni nesil yazar kasa ile ilgili yasanın tanıdığı iki yıllık geçiş süresi 31.12.2015 tarihinde sona ereceğini belirten Akarken, esnaflardan meydana gelebilecek yığılmalardan etkilenmemeleri ve gecikmeden meydana gelebilecek cezai durumlarla karşılaşmamaları için işlemlerini bir an önce yapmalarını istedi.
Akarken konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
“1 Ocak tarihinden itibaren kullanılması zorunlu olan Yeni Nesil Yazarkasa/POS cihazları maliyeye anlık bilgi gönderebilecek. Fiş ve fatura bilgileri POS cihazlarının dekontlarıyla elektronik ortamda karşılaştırılacak. İstendiğinde maliyeye bilgi gönderecek. Fiş-fatura bilgilerinin GİB’e iletilmesiyle kontroller elektronik ortamda yapılabilecek. Gelirler idaresi, teknolojik altyapısı yenilenen yazar kasalar sayesinde POS cihazlarından kesilen dekontlarla esnafın o gün kestiği fişler karşılaştırılacak. Esnafı ilgilendiren diğer bir konu da e-tebligat. Bu sistem ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir. Bu tebliğ fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurmaktadır. Bu uygulama da 01.01.2016 tarihinden itibaren başlayacaktır. E-tebligat başvurusunu üyelerimiz, bizzat kendisi veya kanuni temsilcisi aracılığıyla yapabilirler. Başvuru yapıldığında ve E-tebligat gönderildiğinde başvuruda belirtilen telefon numarasına SMS veya bildirilen e-posta adresine mail yolu ile bilgilendirilme yapılacaktır. Kurumlar vergisi mükellefleri ve Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar (Kazançları basit usulde tespit edilenlerle gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler hariç) e-tebligat sistemine dahil olmazlar ise Vergi Usul Kanununun Mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.