Başkan Akarken Tepkili « Hamle Gazetesi

Başkan Akarken Tepkili

Bu haber 29 Mayıs 2013 - 21:01 'de eklendi ve 929 kez görüntülendi.

guvenakarken123165454132Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, alkol ve türevlerinin gençlerle buluşması ya da çocukların korunmasıyla ilgili düzenlemelere olumlu baktıklarını ancak, getirilen saat düzenlemesiyle faturanın yine küçük esnafa çıkartıldığına dikkat çekti. Akarken, “Sanki burada alışveriş merkezlerinin kapanış saati ile yasak saati aynı ana getirilerek, esnafın önü kesilmeye çalışılıyor” dedi.
Haber Merkezi
Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, “Alkollü İçeceklerin Tüketimiyle” ilgili yapılan düzenlemenin yerinde olduğunu belirterek, dünyanın gelişmiş ülkelerinde alkolün satışı, reklam ve pazarlamasıyla ilgili yasal düzenlemeler olduğunu ve bu konuda alkol ve türevlerinin gençlerle buluşmasıyla ya da çocukların korunmasıyla ilgili düzenlemelere olumlu baktıklarını açıkladı.
Düzenleme sonucu, vur abalıya misali faturanın yine esnafa çıkarıldığını savunan Akarken, “Saat 22.00 ile 06.00 saatleri arasında getirilen perakende satışı yasağı küçük esnafımızı çok olumsuz etkilemiştir. Bunda amaç üzüm yemek olmalıdır, bağcıya dövmek değil. Zaten günü kurtarma derdindeki küçük esnafımızın cirosunun büyük bir bölümünü saat 22.00 de zincir mağaza ve alışveriş merkezlerinin kapanmasından sonra yaptığı satışlar oluşturmaktadır. Şimdi bu şansıda elinden alınmış görünen esnafımız ne yapacağını şaşırmış durumdadır” dedi.
Bütün umutlarının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasayı meclise göndermesi olduğunu ifade eden Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Cumhurbaşkanımızın satış saatleri konusunda yaşadığımız sıkıntıları dikkate alarak düzenlemenin en azından saat 01.00’e çekilmesi konusunda esnafımızın sesine kulak vereceğine inanıyoruz. Unutmayalım ki, bu bir yaşam işi, ticaret işidir. Alkol almak isteyen kişi saat 22.00’den önce de alabilir, stoklayabilir ve bunun önüne geçmek mümkün değildir. Sanki burada alışveriş merkezlerinin kapanış saati ile yasak saati aynı ana getirilerek, esnafın önü kesilmeye çalışılıyor. Saat 22.00’de bakkal ve bayiler kapanırsa orada yaşam durur. Esnaf sahada ve sokakta olduğundan dolayı bulundukları yerler canlı ve hareketli olur. Tam da bu noktada esnafımıza destek vermek gerekirken, elindekiler alınırsa, devletine sürekli vergi, sosyal güvenlik primi gibi isimlerle ödentiler yapan adeta çimento görevini üstlenen esnaf nasıl ayakta kalır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.