Başkan adayların kader günü

Bu haber 04 Nisan 2014 - 23:45 'de eklendi ve 1.180 kez görüntülendi.

baskanadaylari5156156161530 Mart tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerle ilgili olarak İlçe Seçim Kurulları’na yapılan itiraz süresi doldu. İlçe Seçim Kurulları’na itiraz süresinin dolması nedeni ile Köyceğiz’de CHP, Dalaman ve Yatağan’da AK Parti İl Seçim Kurulu’na bölgelerinde yapılan seçimlerle ilgili olarak itirazda bulundular. İl Seçim Kurulu 3 ilçeyle ilgili olarak CHP ve Ak Parti’nin yaptığı itirazları değerlendirmek üzere dün saat 10.00’da toplandı. İtirazların değerlendirilmeye başlanması ile birlikte Muğla Adliye binasında 3 ilçenin başkan adayları ve partililer akşam saatlerinde kadar heyecan içerisinde verilecek kararı beklediler. Gün boyunca yapılan itirazları değerlendiren İl Seçim Kurulu, aldığı kararı bugün (Cumartesi) saat 11.00’de açıklama kararı aldı.

Kadir Tamer

30 Mart tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerle ilgili olarak İlçe Seçim Kurulları’na yapılan itiraz süresi doldu. İlçe Seçim Kurulları’na itiraz süresinin dolması nedeni ile Köyceğiz’de CHP, Dalaman ve Yatağan’da AK Parti İl Seçim Kurulu’na bölgelerinde yapılan seçimlerle ilgili olarak itirazda bulundular. İl Seçim Kurulu dün sabah saat 10.00’da toplanarak partilerin yaptıkları itirazları değerlendirdi. Akşam saatlerine kadar yapılan değerlendirmede bir sonuç çıkmadı ve İl Seçim Kurulu kararını bugün (Cumartesi) günü saat 11.00’de açıklayacağı duyurusunu yaptı.

Adaylar büyük heyecan içinde beklediler   

İl Seçim Kurulu’nun itirazları incelemeye başlaması ile Muğla Adliye binasında mesai bitimine kadar hareketli saatler yaşandı. 3 ilçenin Belediye Başkan Adayları ve partililer akşam saatlerine kadar İl Seçim Kurulu’nun kararını büyük bir heyecan içinde beklediler. Akşam saatlerinde kararın bugün açıklanacağının bildirilmesinin ardından adaylar ve partililer adliye binasından sessiz bir şekilde ayrıldılar.

Adaylar YSK için hazırlanıyor

6 günden bu yana Dalaman, Köyceğiz ve Yatağan’da üst üste yapılan itirazlar nedeni ile başkanlık yarışını kimin kazandığı netleşmezken Belediye Başkan Adayları İl Seçim Kurulu’nun itirazları ret etme ihtimali üzerine konuyu Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) götürmek için harekete geçmeye başladığı öğrenildi. Dalaman ve Köyceğiz İlçesi’nin CHP’li ve Ak Parti Adaylarının bugün İl Seçim Kurulu’nun vereceği kararın ardından hareket edeceği, Yatağan Ak Parti Adayı Mustafa Toksöz’ün ise zaman kaybetmemek için dün akşam saatlerinde Ankara’ya hareket ettiği ve çıkacak sonuca göre YSK’ya başvuracağı öğrenildi.

Köyceğiz’de neler yaşandı

Köyceğiz’de CHP’li mevcut Belediye Başkanı Salih Erbay ile AK Partili Belediye Başkan Adayı Kamil Ceylan, arasındaki yarış son sandıklar açılıncaya kadar sürdü. Gece yarısından sonra açılan sandıkların sayılmasından sonra AK Partili Kamil Ceylan’ın 10 oy farkla önde olduğu açıklandı. Açıklanan sonuçlara CHP’liler itiraz ettiler. Bu itiraz üzerine oylar yeniden sayıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında İlçe Seçim Kurulu’nda yeniden yapılan sayım sonrasında CHP’li Belediye Başkan Adayı Salih Erbay’ın 4 oy farkla başkanlığı kazandığı açıklandı. İtiraz işlemi sonrasında, Salih Erbay’ın 10 bin 217, Kamil Ceylan’ın ise 10 bin 213 oy aldığı öğrenildi. Bu sonuç üzerine Ak Parti seçim sonuçlarına itiraz etti. Bu itiraz üzerine oyların yeniden sayılmasının ardından Ak Parti Adayı Kamil Ceylan’ın 7 oyla kazandığı açıklandı. Bu açıklama üzerine CHP’nin itirazı İlçe Seçim Kurulu tarafından kabul edilmeyince itirazını İl Seçim Kurulu’na taşıdı.

Yatağan’da Ak Parti itiraz etti

Yerel seçimleri en gergin bir şekilde geçiren Yatağan İlçesi’nde Ak Parti, bin 776 geçersiz sayılan oy nedeni ile İlçe Seçim Kurulu’na itiraz etti. Yatağan’da seçim tansiyonu sandıkların açılmasının ardından yükselmiş, oy sayımı sırasında sandıkların kaçırıldığı iddiası üzerine ilçede gerginlik yaşanılmış bazı sandık görevlilerine ve Ak Parti Kurucu eski İlçe Başkanı Mehmet Şener’e yapılan saldırılar nedeni ile oy sayımı yarıda kalmıştı. Olayların büyümemesi için ilçede alınan geniş güvenlik önlemlerinin ardından tansiyon düşmüş ve oy sayım işlemleri yeniden başlamıştı. Tamamlanan oy sayım işlemleri sonrasında CHP Adayı Hasan Haşmet Işık’ın rakibi Ak Parti Adayı Mustafa Toksöz’ü 308 oyla geçtiği ve seçimi kazandığı açıklandı. Bunun üzerine Ak Parti açıklanan sonuca itiraz etti. Ak Parti’nin Yatağan İlçe Seçim Kurulu’na oy sayımında geçersiz sayılan bin 776 oyun yeniden incelenmesi için itiraz ettiği kaydedildi. İlçe Seçim Kurulu’nun Ak Parti tarafından yapılan itirazı ret etti. Bu karar üzerine Ak Parti Adayı Toksöz 99 maddelik şikayet dilekçesi ile İl Seçim Kurulu’na itirazını yaptı.

Dalaman’da sonuç sürekli değişti

Dalaman’da oy kullanma işleminin tamamlanamsı ve sandıkların tamamının açılmasının ardından Ak Parti’li Süleyman Camuzcuoğlu’nun 8 oy farkla seçimi kazandığı açıklandı. CHP’li Muhammet Şaşmaz ikinci olurken, MHP’li Sedat Yılmaz ise 220 oy farkla üçüncü oldu. CHP’lilerin yaptığı itiraz sonucu oylar yeniden sayıldı. Sabah saatlerine kadar devam eden sayım sonucu CHP’li Muhammet Şaşmaz’ın 7 bin 285 oy, Ak Partili Süleyman Camuzcuoğlu’nun 7 bin 281 oy ve MHP’li Sedat Yılmaz’ın 7 bin 204 oy aldığı açıklandı. CHP’li Muhammet Şaşmaz 4 oy farkla başkanlığı kazandı. Bu sonuç üzerine Dalaman’da Ak Parti ve MHP’nin seçim sonuçlarına yeniden itiraz etti. İtiraz üzerine yapılan yeni sayımda sonuç değişmedi ve Dalaman’da kazanan CHP oldu. Bunun üzerine Ak Parti İl Seçim Kurulu’na itirazını geciktirmedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.