Başkan Acar’ın Başkan Gürün’e resti… « Hamle Gazetesi

Başkan Acar’ın Başkan Gürün’e resti…

Bu haber 30 Ocak 2019 - 1:10 'de eklendi ve 5.233 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta sonu Muğla için, hepimiz için her bakımdan zor günler oldu.

Yaygın bir fıkra vardır. Kısaca, aşağı yukarı şöyle:

Adam dağda ağaç kesmektedir. Yanına bir çevreci yaklaşır ‘Doğanın dengesini niye bozuyorsun’ diye çıkışır. Adam şaşkın bir şekilde ‘Valla ben doğayı da tanımam, yengesini de’ diye karşılık verir.

Bir biçimde doğanın dengesini bozduk. İklim değişiklikleri ve sonuçları ile karşı karşıya kaldık…

Fransız şarkıcı Salvatore Adamo‘nun şarkısıdır. Fecri Ebcioğlu düzenlemesiyle Ajda Pekkan ve Nilüfer‘den dinlemiştik. Aksanlı Türkçesi ile Adamo‘dan da; “Her yerde kar var”…

Hafta sonunda her yerde sel ve fırtına vardı… Balık çiftliklerinde binlerce balık telef oldu. Narenciye bahçelerinde, seralarca ciddi zararlar oluştu. Yollar bozuldu. Ciddi zararlar oluştu.

Keşke can kaybı da olmasaydı. 2 aylık nişanlı çift Billur Atik ve Çağlar Bençik artık yok…

Muğla‘yı sadece iklim değişikliği değil, Ankara‘daki CHP ve İYİ Parti yöneticilerinin iklim değişikliği ile yarışan “CHP’yi geçmişinden ve sosyal demokrasiden koparan değişimleri” de vurdu.

Hafta sonu korkutan yer sarsıntıları da yaşadık. Tusunami yaratacak güçte değillerdi, ama siyasetin yarattığı “güçlü sarsıntının” tusunamisi nasıl olur, işte onu kestiremiyorum…

 

xx           xx           xx

İki gencin ölümüne üzülmeyen kalmadı. Üzülmemek, yanmamak mümkün mü?

Bodrum‘da yaşanan acı olayla ilgili ajansların geçtiği haber şöyleydi:

Alınan bilgiye göre, Mumcular Mahallesi’nde gece saatlerinde bir nişan merasiminden dönen Çağlar Bençik (27) ile iki aylık nişanlısı öğretmen Billur Atik’in (23) içerisinde bulunduğu otomobil, Akarca mevkisinde taşan dereye kapıldı.

Dere taşar mı? Taşmaz… Derelerin hafızası vardır. Gün gelir “yatağını” hatırlar.

Eğer siz derenin yatağıyla oynadıysanız; derenin yatağına tecavüz ettiyseniz, tarla açmaya, inşaat yapmaya kalktıysanız o gün geldiğinde bedelini ödersiniz! Yatağında akan hiçbir dere taşmaz…

Genç nişanlıların günahı neydi? Cennet mekanları olur inşallah… Allah yakınlarına sabır versin…

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün gençlerin ailelerine telefon edip  bir başsağlığı dilemiştir herhalde… Ama gidip acının meydana geldiği yerde bir inceleme yapmamış. Sanki Bodrum‘a perhizli… Bodrum‘da yaşanan hiçbir sellenmede gitmedi.

Bodrum’a 5 yılda kaç kere gitmiştir veya gidebildi acaba?

Marmaris‘e 5 yılda 2 kere gitmiş. Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar önceki gün “CHP’liliğimi Kılıçdaroğlu’na bile tartıştırmam” dediği partisinden istifasını açıklarken söyledi.

Bodrum‘a afette bile gitmeyen Başkan Gürün‘ün Marmaris‘e de 5 yılda 2 kere gittiğini, Başkan Acar‘ın önceki gün yaptığı konuşmada “Madem sen Muğla’nın her yerini dizayn etme gücüne sahipsin Osman bey, 5 sene içinde belki 2 defa gelmedin Marmaris’e bütün işini gücünü bırak, seçim kampanyasını Mürsel Alban ve sana yalakalık yapan diğer milletvekilleri ile gel Marmaris’te bana karşı yürüt.” şeklinde yeralan ifadesinden öğrendik.

Birinde ben de vardım, KılıçdaroğluAnadolu Basın Çalıştayı”na gelmişti…

 

xx           xx           xx

Aslında ben bugün AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır‘ın hafta sonunda Muğla Basını ile buluştuğu kahvaltıyı yazacaktım. Dr. Nil Hıdır ilginç açıklamalarda bulundu…

Kimsenin yaşam tarzı ile ilgilenmediklerini belirtirken, tarihi Saburhane Meydanı‘nda Büyükşehir Belediyesi‘nin “hizmet binası” olarak kullandığı “Apostol Hanı”nı geçmişi yaşatarak “Butik Otel” haline getirebilecekleri gibi bugün Başkanlık Binası olarak kullanılan tarihi Adliye Sarayı‘nı da “Hukuk Fakültesi” olarak kullanılmak üzere üniversiteye tahsis edeceklerini söyledi. Dinlerken şaşırdım, heyecanlandım…

Malum araya yine hafta sonunda CHP‘de yaşanan deprem girdi. Depremin artçıları devam ediyor. Önceki gün Marmaris merkezli bir artçı yaşarken, Büyükşehir Başkanı Gürün‘ün açıklaması da deprem etkisinde oldu!

Parti içi demokrasi”ye de son verilerek, bir zamanlar “Demokrasinin beşiği Muğla” diye övündüğümüz, ama “iğneli beşiğe” döndürdüğümüz şehrimizin emiri Osman Gürün olanlarla ilgili açıklamada bulunmuş. “Sebeb ve sorumlulukları bana yıkmayın” demiş.

Tamam bana yıkın… Osman abimin suçu yok. Aslında Osman abim de yok…

 

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Gürün, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e Mehmet Kocadon ve Ali Acar’ın atanmaması ve Acar’ın istifası ile ilgili yaptığı açıklamada, “Milletvekillerinin, il başkanın, benim görüşümün alınması normaldir, kararı veren de ben değilim” diye devam etmiş.

İlginç; üyeler ve örgütler varken Sayın Gürün‘e başvurulması; 4 aday adayı için yapılmış anketten 4’ncü çıkan ismin Sayın Gürün ve vekillerinin istifa ederiz” dayatmaları sonucu Marmaris adayı olarak atanması “hangi demokrasi” ile açıklanabilir?

Osman Gürünkararı veren de ben değilim” derken, kendini ve vekillerini bir kenara koyup, başta Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile Parti Meclisi üyelerini CHP tabanının karşısına dikmiş olmuyor mu? Tabi aslında Başkan Gürün haksız da sayılmaz… Dayatmalarına, eğer yaptılarsa “istifa ederiz” tehditlerine karşı koysalarmış değil mi?!

Başkan Gürün, verdiği demecin sonunda, adını vermeden Ali Acar için de “Bir arkadaşımız başka bir partiden aday olacağını açıklamıştır. Yolu açık olsun. Süreçte kötü söz söylememesini dilerim.” ifadesinde bulunmuş. Başkan Gürün’ün çekindiği bir şey mi var acaba? Gocunduğuna göre bir yarası olmalı…

 

xx           xx           xx

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da önceki gün 600 üye ile birlikte CHP‘den istifa ederken, Osman Gürün için “kötü söz” sayılır mı bilmiyorum, ama yaklaşık 2 bin kişilik topluluğa, “Ben CHP’li hazır bir belediyenin koltuğuna oturan bire Belediye Başkanı olmadım.” dedi. Ardından da “Osman Gürün arının kovanına çomağı soktun, yatacak yerin yok. Sen 40 yıllık bu memlekette benim aile bağıma dahi el uzattın, onu dahi bozdun. Seninle çok büyük hesaplaşacağız.” ifadesinde bulundu.

Başkan Acar‘ın konuşmasını çok dikkatli izledim. DSP‘den aday olacağı belli olan Başkan Acar‘ın CHP ile bir kavgasının olmadığını gördüm. Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP kurmaylarına sitem eden Başkan Acar ve arkadaşlarının kavgası Marmaris‘e yerine başkan adayı atanan Mehmet Oktay ile bile değil…

Başkan Acar’ın kavgası açık açık Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’le… Ki Başkan Gürün’de Saygı Öztürk’e boşuna demeç vermiş olamaz…

Başkan Gürün ne der bilemeyiz, ama Başkan Acar önceki gün kendisine ardında 2 bin kişi hodri meydan çekti… İstifa sayısı o gün bine ulaştı… İçinde köylerin olmadığı söyleniyor. Zaten 4 bine yakın üye varmış.

 

xx           xx           xx

Başkan Ali Acar, Büyükşehir’de bir diktatör gibi yönetim anlayışı ile karşı karşıya kaldıklarını belirtirken, “Kendi haklarımızı, Marmaris’in menfaatlerini savunurken, karşımıza devamlı bir dayatma yapıldı. Özel konularda Büyükşehir Meclisi öncesi grup toplantıları, gündem maddeleri hep grup kararına bağlandı. Bu doğru bir şey değildir. Biz arkadaşlarımızla grup kararına uymamaktan partiden ihraç edilmek üzere cezalandırıldık. Her şeye rağmen yaşadığımız 5 yıllık süreç içinde sabrımızı sonuna kadar devam ettirdik.” deyip şu ifadelerde bulundu:

Büyükşehir Başkanı ve Muğla Milletvekillerinin, atanmış il başkanı ile beraber yaptığı dizayn sonucu karşımıza alternatif 3 aday adayı çıkartıldı. Bunu da anlayışla karşıladık. CHP’nin elindeki Marmaris’in karnesi, Türkiye’deki en başarılı 5 belediyenin içinde olduğu Genel Merkez tarafından bize söylendi. Dolayısı ile Ali Acar’ı aday göstermemek, Marmaris’teki başarının devamının önüne geçmek, siz Marmarislilerle Ali Acar’ı kopartmak üzere bu entrikaları devam ettiler.

Başkan Acar topluluğun “Vur vur inlesin Osman Gürün dinlesin” sloganları eşliğinde şöyle devam etti:

54 gündür Genel Merkez’e gitmedim. Ben kapıda millete yalvaracak yakaracak adam değilim. PM üyesi Ali Öztunç, medyatik Tuncay Özkan aleyhimizde manipülasyonda başrol oynadılar. Ali Öztunç gel şimdi Marmaris’te aleyhime çalış. Tuncay Özkan hodri meydan sende gel. Benim en ufak bir endişem yok. Biz Marmaris’i sile süpüre götüreceğiz. Ama Osman Gürün sana rahat uyku yok. Madem sen Muğla’nın her yerini dizayn etme gücüne sahipsin, işini gücünü bırak, seçim kampanyasını Mürsel Alban ve sana yalakalık yapan diğer milletvekilleriyle gel Marmaris’te yürüt. Marmaris sana bir ders versin. Hesaplaşma Marmaris’ten başlıyor. Cesaretin varsa Marmaris’e geleceksin. Nefesimi ensende devamlı hissedeceksin. Bal vermeyen arı gibi oturduğu yerden Türkiye’nin heryerine ahkam kesip, partiyi bir adım ileri götüremeyen tüm yöneticilere de dersi Muğla’dan vereceğiz.

Yoruma gerek var mı?

——————————                                              —————————— 

GÜNÜN SÖZÜ: Yerini vaktinde terk etmeyi bilmek gerçek olgunluktur, sadece acizler kalmakta ısrar eder. (Victor Hugo)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Bu Behçet Saatcı Fethiye’den, Mehmet Kocadon Bodrum’dan vazgeçemiyor. Büyükşehir’e Oral Karakaya aday olamaz mı?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Alldı: )))))

————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Nabide Kılınç 30 Ocak 2019 / 02:30

Osman Gürün Ali Acar çekişmesi bir türlü eritilmedi, süreçte. Grup kararına uyulmadı diye bazı toplantı anlarına ve danışma toplantılarına katılmaması ile ilgili karar konduğunu da dinledik. Elbette daha önce turizm merkezleri kolay yürütülmedi Büyükşehir olmakla yetkiler giderek merkeziyetçi tutum aldı. Ancak bu durum bir yana kişiselleştirildi araların gerginliği ve giderek açılması. Şimdi bunlar bir yana; Ben Muğla’da veya her hangi başka yerde Marmaris’ten bir şey duysam şöyle dediler, Ali Acar başkanla Marmaris pırıl pırıl. Biz Ali Acar’ı beğeniyoruz. CHP Genel Merkezi Muğla’da siyaset veya belediyeler, il ilçe örgütleri, kamuoyunda neler olup bitiyor hiç duymadı, ilişkiler ne durumda görmezlikten geldi. Şimdi yukarıda tabanın sesinden ayrı ki, tüm kentlerde Gdurum karmaşa, kaos oldu karar alıyor, aday açıklıyor. Askıda kararlar var sağlıklı diyemem.. Bence bir dönem Ali Acar devam etmeliydi. Ve gün gelecek ki, hiç bir aday kalmayacak yerini bir başkası alacak. O nedenle niye ki, o anlaşmazlık. Gerçi yerel yönetimlere çok inanç taşımıyorum Türkiye’de . Sadece isimleri değişiyor, anlayış, kavrayış aynı. Ali Acar’ın o basın çıkartması son derece etkileyici ve ses getiren şeydi. Ali Acar’ın DSP’ den Başkanlığı adaylığı hayırlı uğurlu olsun. Yeni atanan CHP li arkadaşa hayırlı uğurlu olsun. Görev zoru bekliyor. İstifa edeceğim değil, gerekirse edeceksin.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 30 Ocak 2019 / 11:39

merhaba değerli dostlar,
her işin bir aklı selim,mantıklı,bilimsel,insani bir yolu var,
CHP’de de var elbet,
herşeyden önce AHLAK,
neden bunlar bir kenara konulup da bu diktatöryal bir yöntem dayatıldı ?
bize yakışan,üye bazında ÖNSEÇİM idi,
Ali ACAR da bundan hiç korkmadı ve hep iddiasını yiğitçe sürdürdü,ortaya koydu.
haydi önseçim yapmadınız,
Nedir kriterleriniz koyun ortaya,paylaşın halk ile,
kim değerlendirdi ise onların AHLAKİ ve HAYSİYET değerleri ile beraber paylaşın herkesin sonuçlarını,
bu iş bu kadar kolay,
işin içine “istifa ederiz” diyecek kadar çirkin bir tehdit ve dahası,
Alevi dedelerini bile kullanacak kadar moral değerlerden uzaklaşmak kime hizmet için?
Bizim CHP’liliğimizi sorgulayacak kişi önce kendisi sorgulanmalı ve ciğer röntgenini görmeliyiz,
hayatında hiç bir yanlışa karşı bir duruş gösterememiş ciğeri her türlü çirkin yanlışa göre mutasyona uğramışlar,kimsenin CHP’liliğini sorgulamaya kalkmasın bu çok riyakar ve seviyesi çok aşağılarda bir davranış modeli,
Yolun açık olsun Memleket yürekli,demir bilekli ALİ ACAR KAPTAN,
Herşey çok güzel olacak,
İyiler mutlaka kazanacak,
selam ve saygılarımla,

ahmet kara 30 Ocak 2019 / 11:54

Her zaman güzel yazıyorsunuz bu yazınızda en güzellerden birisi. Elinize ve yüreğinize sağlık. Bu tür yazılar yürek olmadan yazılmaz. Marmaris’te oturuyor olsam oyumu Ali Acar’a verirdim. Ondaki yürek ve yiğitlik alkışlanmaz mı? Bu cesaretli soyadı gibi adam gibi adama oy verilmez mi? Ali Acar başkan ne diyor; “CHP ‘liliğimi Kılıçdaroğlu’na bile tartıştırmam.” CHP liliği tartışmalı olan Bodrum Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir adayı adayı Mehmet Kocadon acaba CHP de hala niye bekliyor? Ali Acar Büyükşehire aday olmadığı halde yiğitlik örneği gösterdi. Halbuki Muğlalı bu yiğitliği Kocadon’dan beklerdi. Kocadon’un kararsızlığı kendisine zarar veriyor. Yakında kendisine Muğlalılar ” Bekletimiz boşa çıktı kof adammış” derlerse şaşırmayalım. Behçet Saatçi’dende bir ses çıkmıyor. Muğla için iki iddialı adamdan tıs yok. Ama Ali Acar yiğitliği ve mertliğiyle şimdiden gönüllerin adamı olmayı başarmıştır. Haydi Marmarisliler oylar Ali Acar’a. Oyu olmayan Muğlalılar’da gidip mitinglerine destek versin. Geçmişin devrimcilerinden olan Hasan Karaçelik’te geçmişi gibi davranmayı başarmıştır. Geçmişlerinde devrimcilik olmayan Mehmet Kocadon, Behçet Saatçi ve H. Haşmet Işık Muğla direnişinde sınıfta kalmak üzeredirler. Havlu atacaklar gibi…

Reşat Öztepe 30 Ocak 2019 / 17:13

Gocuman; Başkan Ali ACAR ile Başkan Osman Gürün arasındaki mesaj düellosu laflarda sözlerde kalırsa çok önemli değil. Yok eğer Söylemler eyleme geçerse Muğla İlindeki bir takım Chp’ye ait Belediyeler değişimden ve gelişimden nasiblerini alabilirse. bunların başında da galiba Marmaris olur diye düşünüyorum. sevgi ve saygı.