Başka Marmaris yok tabi…

Bu haber 15 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.057 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önce Bodrum Ticaret Odası “Bodrum”u masaya yatırdı.
Bodrum’un dününün, bu gününün, yarının ele alındığı toplantıdan çıkan haberlere “Başka Bodrum yok” başlığı atıldı.
O zaman yazdığım yazıma “Başka Muğla var mı?” başlığı atmıştım.
Ben bu sorunun yanıtını ararken, Marmaris Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde Marmaris’in dünü, bu günü, yarını masaya yatırıldı.
Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon’u bir kere daha kutlarken, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal’ı da kutluyorum.
xx xx xx
Sıra sanırım bu noktada öteki oda başkanlarında;
Milas Sanayi ve Ticaret Odası, Fethiye Ticaret Odası ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası.
Bu odalarımızın da ilçeleri ile birlikte yetki alanlarındaki ilçeleri masaya yatırmalarında yarar var.
Belki ardından bütün odalarımızın ortaklığında ve ev sahipliğinde “Muğla ili” masaya yatırılır.
Yatırılmalı…
Başka Bodrum, başka Marmaris, başka Muğla ili yok!
xx xx xx
Marmaris Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Marmaris’in Dünü, Bugünü ve Geleceği” konu başlıklı toplantıda çarpık yapılaşma, imar problemleri, turist sayısı artarken turizm gelirlerinde yaşanan düşüş, anutçuluk, güvenlik, doğanın dengesini bozabilecek yatırımlar, eğitimli ara eleman sıkıntısı gibi birçok konu üzerinde duruldu.
Bu sorunlardan çarpık yapılaşma ve imar problemleri çok önemli. Turizm yapılan bir yerde bu sorunun çoktan çözülmüş, neyin, nerede, nasıl yapılacağına çoktan karar verilmiş olması gerekir…
Ama o ilçede iktidar partisinin ilçe başkanı çıkar, “Vali bey kaçak yapıları yıkın, dediği için Marmaris’te seçim kaybettik” derse, o sorunlar kangrenleşir.
Bir yerde “turizm yapmaya, turizmden ekmek yemeye karar verdiyseniz” popülist (halk yardakçısı) olmayacaksınız. Kararlı olacaksınız. İlin valisi kaçak yapıların yıkılmasını savsaklıyor, çarpık yapılaşmaya göz yumuyorsa, üzerine gidip, gereğinin yapılmasını sağlayacaksınız!
xx xx xx
Marmaris’te öne çıkan sorunların arasında “turist sayısı artarken, turizm gelirlerinde düşüş”, “anutçuluk” ve “eğitimli ara eleman sıkıntısı” yer alıyor.
Bunlar bu günün değil, dünün sorunları… Halk yardakçısı (popülist) davranıldığı sürece bu sorunlar da çözülmez…
Kaçak yapılaşma ve imar sorunlarının çözümünde olduğu gibi kararlı olacaksınız.
Muğla’da senelerdir, Muğla Valiliği tarafından turizme ara eleman yetiştirilmesi için kurslar düzenleniyor. Her yıl bu kurslardan yüzlerce yetişmiş ara eleman mezun ediliyor. Bunun yanında, Muğla Üniversitesi’ne bağlı Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokulu, Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Yüksekokulu, Muğla Meslek Yüksekokulu ve Ortaca Meslek Yüksekokulu’ndan her yıl yüzlerce öğrenci mezun ediliyor. Buralardan mezun olan; diploma, sertifika alan gençler nereye gidiyor?
Tesislerde bu gençlerini çalıştırılmaları neden zorunlu hale getirilmiyor?!!
Anutçuluk… Popülist ve politik davrandığınız sürece bu sorunu da çözemezsiniz…
Israrla anutçuluk yapan yerlerin ruhsatını neden “süresiz” iptal etmiyorsunuz?
Bu sorunları çözemezseniz, elbette turist sayısı artarken, turizm gelirlerini arttıramazsınız.
xx xx xx
MTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal toplantının kapanış konuşmasını yaparken, “Anladığım kadarıyla Marmaris’in 6-7 tane büyük sorunu var bundan 15 sene önce hep birlikte her yıl bir sorunu çözmek için gayret gösterseydik şuan bir sorunumuz kalmamıştı” demiş.
Haklı… Turistten çok yerleşik halkın yaşadığı; çarpık ve kaçak yapılaşmanın yaşandığı; anutçuluğun önüne geçilemediği ve kaliteli ara elemandan yoksun bir yerde turizm yapamazsınız…
Ancak, Marmaris’in bu noktaya gelmesinden AKP Hükümeti veya CHP’li yerel yönetimleri sorumlu tutamazsınız. Çünkü Marmaris bu günlere pek çok genel ve yerel iktidarı eskiterek geldi…
xx xx xx
Bu gün Marmaris’i yönetenler; genel ve yerel iktidarın gücünü arkalarına alanlar popülizmi, partizanlığı ve topu taca atmayı bırakırlarsa; siyasi kimliklerini bir yana bırakıp “turizmci kimliklerini” öne çıkarırlarsa bu sorunların hepsi bir iki yıl içinde sorun olmaktan çıkacaktır.
Bunun için toplantıya katılanlardan, Gazeteci Can Ataklı’nın “Çarpık kentleşme çok büyük bir sorundur. Yapılacak şey şuandan itibaren tek bir çivi çakmamak ve zaman içinde de düzeltmektir. Bunun için yerel irade yetmezse merkezi yönetim devreye girmelidir.” şeklindeki sözleri ile Doğan Tugay’ın, kruvaziyer turizminin geliştirilmesi gerektiğini, fakat coğrafyaya zarar vermeden desteklenmesi yanında ayrıca Dalaman Havaalanı’na daha kısa ve rahat bir ulaşım alternatifinin değerlendirilmesi gerektiğini belirten sözlerine; GETOB Disiplin Kurulu Başkanı Yakup Avcı’nın, “Herşey dahil sistemiyle çalışmak Marmaris’in yapısına uygun değildir kaliteyi düşürmektedir” şeklindeki sözlerine kulak verilmeli.
En önemlisi, Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan’ın başta maden arama çalışmaları olmak üzere doğaya zarar verecek tüm proje ve yatırımlara karşı durulmasını isteği dikkate alınmalı.
Ki, Marmaris’te AKP’nin seçim kaybına neden olan en önemli etkenlerdin biri budur..!
xx xx xx
Bir de ETS Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy’un “Marmaris’in kış turizmine yönelmesi, kongre, sağlık ve spor turizmine yönelik çalışmalara bir an önce başlanması gerektiğini savunan” sözlerine kulak verilmesinde yarar var.
Nedense kimse toplantıda üzerinde durmamış. Ersoy’un gereklerinin yanına, “Marmaris’te iş yerlerinin sınırlandırılmasını” ve “tesislerin kış aylarında da açık tutulmasını” sağlayacak teşvik ve zorunlulukların getirilmesi mutlaka konulmalı…
Marmaris bu işin üstesinden gelecektir. Gelmelidir de… Başka Marmaris yok…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.