BAŞKA KARAKUŞ YOK!!!

Bu haber 10 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 801 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu günlerde herkes Muğla Ticaret ve Sanayi Odası seçimi ile ilgili neden kalem oynatmadığımı soruyor.
Fırsat olmadı… Doğrusu biraz da erken buldum.
Seçim Mart ayında yapılacak. Üstelik Muğla Ticaret Borsası Kurucu ve Onursal Başkanı Hayati Nizamoğlu bu konuda asıl yazılması gerekeni Hamle’de “Nice yıllara” başlığı altında yeni yıl yazısında yazdı.
İnsan yaşamı için “nice yıllara” da, oda başkanlığı için kaç yıllara?
Bu memlekette yıllarca oda, dernek koltuğuna yapışıp kalanlar oldu. Hala yapışıp kalanlar var… Bulunmaz Hint kumaşı mıdırlar?
Dünyanın demokratik ülkeleri içinde neredeyse 10 yıla bir başbakanı sığdırabilen ender, neredeyse tek ülke bu yüzden Türkiye olmasın!
 
xx     xx     xx
Yeni yıl yazısına sanki kinaye olsun diye “Nice yıllara” başlığı atan Nizamoğlu bu konuda şöyle demişti:
“Bilindiği üzere TOBB’a bağlı oda ve borsalarda seçim süreci işliyor. Mevcut TOBB Yasası hazırlanırken şahsımın emekleri olmuş ve başkanlıkların iki dönem ile sınırlandırılmasını yasaya ekletmiştik. 2005 seçimlerinde oda-borsa başkanı olan her arkadaşım iki dönem için seçildiklerini, iki dönem sonra başkan olmayacaklarını biliyor ve kabul etmişlerdi.
Şimdilerde iki dönem şartının kalkması için gözler Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararda. Bu beklenti TOBB camiasını olumsuz etkilemektedir. Gönüllü olarak verdiğimiz kararın mahkeme yoluyla değiştirilmesini beklemek bana yanlış geliyor.”
Kime doğru geliyor?
 
xx     xx     xx
Yasaya ve demokrasiye inananlara doğru gelmeli…
İlk seçimini “Değişim gurubu” adı altında kazanan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş “Yeter artık” deyip aday olmayan Saim Gürsoy’un bıraktığı koltuğa iki dönemdir oturuyor.
Şimdi üçüncü dönemine aday… İki dönem ne yaptı da bir dönem daha ne yapacak?
Bu sorunun yanıtı bir başka yazımın konusu olabilir. Sözlerinden de anlaşıldığı gibi Muğla Ticaret Borsası’nın Kurucu Başkanı Hayati Nizamoğlu aday değil.
Sözünün eri…
 
xx     xx     xx
Muğla Ticaret Borsası başkanlığına Odanın Meclis Başkanı Hasan Gökmen ile ilk (kurucu) meclis üyelerinden Mustafa Mazı’nın aday olduklarını duyuyoruz.
Adı geçen adaylardan Mazı’nın adının Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün taşımalı eğitim yapılan okullarında yemek yolsuzluğu iddialarına adı karıştığı biliniyor. Sanıyorum Şubat’ta duruşması var. Umarım resmen aday olması halinde, önümüzdeki duruşmada aklanmış olur.
Nizamoğlu’na adaylardan hangisini desteklediğini sordum. “Ben aday değilim. Adaylar resmen ortaya çıksın, kararımızı veririz.” demekle yetindi.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın adayları ise kesinlik kazanmış durumda. Oda Başkanı Bülent Karakuş ile karşısında “Gelişim Gurubu” olarak İhracatçı Sanayici Sefa Altaş adaylıklarını açıklamış bulunuyorlar.
Nizamoğlu’na burada taraf olup olmadığını sordum. Yine “Ben aday değilim.” dedi ve “Hem daha önce köşemde ortaya koyduğum anlayış çerçevesinde hem de sanayici ve ticaret adamı olmanın yanında bir ihracatçı olarak Sefa Altaş’ı Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’na yakıştırıyorum.” diye ekledi.
 
xx     xx     xx
İnsanlar zamanı gelince Saim Gürsoy ve Hayati Nizamoğlu gibi bırakmasını bilmeliler.
Ama ne varsa o koltuklarda maaşı muşu da olmadığı halde (!) bırakmıyorlar işte…
TOBB Yasası siyasi partilere doğru örnek teşkil eden bir yasa. 5174 sayılı TOBB Kanunu’nun 16’ncı maddesine göre, üst üste iki dönem meclis başkanlığı yapmış olanlar, aradan iki seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemiyor ama…
Ekim ayında Ankara Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erol Gemalmaz, Ankara 5. İdare Mahkemesi’ne başvurmuştu. Mahkemeden çıkan dosya daha sonra (Aralık ayı) Anayasa Mahkemesi’ne gelmişti. Anayasa Mahkemesi başvuruyu hemen esastan görüşmek üzere gündemine aldı. Mahkemenin hızı ve geçmişte Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu’nun benzer maddesini Anayasa’nın seçme-seçilme hakkına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmiş olması koltuklarına yapışanları umutlandırdı.
 
xx     xx     xx
Yani Anayasa Mahkemesi bu gün kararını verecek.
Öz konusu madde iptal edilirse, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu dâhil birçok oda başkanının seçim öncesinde önü açılacak. ‘İki dönem üst üste başkan olamama’ hükmü ortadan kalkacağı için isteyenler yeniden adaylığını koyabilecek.  Onlardan biri de Bülent Karakuş olacak.
Peki, Anayasa Mahkemesi söz konusu maddeyi iptal etmezse?
İşte o zaman Bülent Karakuş aday olamayacak…
Bu durumda “Değişim Gurubu”nun bir “B planı” olmalı… Kulislerde konuşulduğuna göre, yasa maddesinin iptal edilmemesi halinde Sefa Altaş’ın karşısına kırtasiyeci Mustafa Ercan’ın çıkarılabileceği öne sürülüyor. Bu mümkün mü bilmiyorum, Meclis Başkanı Hilmi Giresun Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Yönetim Kurulu Başkanı Karakuş Meclis Başkanlığı’na aday olur diyenler de var…
 
xx     xx     xx
Tabi bu arada Ankara kulislerde TOBB üyelerinin odalara NACE (ekonomik faaliyet sınıflaması) sistemiyle ilgili belgeleri göndermeyerek seçimleri ertelemeye çalıştığı da söyleniyordu. Başbakan Erdoğan, “Eski NACE kayıtları ile yapılır” dediğinden mi ne bütün odalar kayıtları teslim etmiş. Bir de Başbakan Erdoğan’ın yasa maddesinin iptal edilmemesinden yana olduğu da iddia ediliyor…
Başbakan Erdoğan yasayı savunmaya devam ede dursun, önceki gün bir bölge gazetesine açıklamada bulunan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Normal şartlarda Anayasa Mahkemesi yargının en büyüğü. Kararını en doğru veren mahkeme.” derken,
Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer de “Kararı saygı ile karşılamak gerekir. Bu kararla olumlu veya olumsuz etkilenecek başkanların da aynı hassasiyeti göstereceklerini umuyorum.” demiş. Bizim Karakuş da şöyle kaydetmiş:
“Anayasa Mahkemesinden olumlu karar çıkacağını umuyorum. Önümüzdeki dönem için projelerimiz var. Biz devam etmezsek projeler hayata geçmez.”
Peh, peh, peh…Egoya bak… Devam etmezse projeler hayata geçmezmiş!!!
Allah Değişim Gurubu’na zeval vermesin… Yoksa Muğla yandı!
Ha unutmadan, benim yazıdan bir şey anlamayan varsa bizim Hamle yazarlarından Dr. Gülten Şimşek’in “Paşa paşa gitmesini bilsinler” yazısını tavsiye ederim.
10.01.2013

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.