Başbakan’ın anketinde CHP önde « Hamle Gazetesi

Başbakan’ın anketinde CHP önde

Bu haber 29 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.023 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk kendisiyle bir sohbetimizde partisinin yaptırdığı ankette CHP’nin Muğla’da kendilerinden bir puan önde olduğunu söylemişti.

Biz de gülmüştük…

Son genel seçimde CHP ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin arasında 70 bin oy farkı vardı. 70 bin farkı kapatmak kolay mı?

CHP o son seçimde 3 bin oy daha almış olsaydı, Adalet ve Kalkınma Partisi bir milletvekilinde kalırken, CHP 4 değil, 5 milletvekili çıkarmış olacaktı!

Tabi önümüzde önce yerel seçim var. Yerel seçimde partilerin çıkartacağı adaylar önemlidir…

xx        xx        xx

Nihat kardeşim ne der bilemiyorum, ama genel başkanı Sayın Erdoğan bizi haklı çıkardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ege’de il il yaptırdıkları anketlerin sonuçları geniş yankı uyandırdı.

Bizim için özellikle Muğla sonuçları şaşırtıcı olmadı!

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin anketine göre, Muğla’da CHP’nin oyu yüzde 43, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yüzde 33, MHP’nin yüzde 20 çıktı.

Peki, kim başarılı?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 10 puan önünde olmasına bakarsanız CHP başarılı diyebilirsiniz, ama…

Son genel seçimde CHP, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 13 puan önünde idi.

Son genel seçimde CHP yüzde 45.8, Adalet ve Kalkınma Partisi yüzde 32.9 ve MHP yüzde 16.2 oranındaydı.

Demek ki CHP 3 puan gerilerken, Adalet ve Kalkınma Partisi 0,1 puan ilerlemiş. MHP ise oylarını 4 puan arttırmış.

Demek ki başarılı olan MHP…

xx        xx        xx

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Nihat Öztürk bir gazetede anketi değerlendirirken, anketin 6 ay önce yapıldığını, yeni ankette ise CHP ile aralarındaki farkın yüzde 3 olduğunu söylemiş.

Hedeflerinin en az yüzde 45 olduğunu belirten Başkan Öztürk, “ANAR’ın yapmış olduğu son ankette aradaki fark kapandı. Sadece yüzde 3’lük bir oran var. AK Parti yüzde 38, CHP yüzde 41. Büyükşehir’i almak istiyoruz. Yüzde 3’lük farkı mesafe olarak görmüyoruz.” demiş.

Tabi yüzde 3’lük fark nedir ki?!!

Başkan Öztürk bu sözleri bir sohbette bana söylemiş olsaydı ben yine gülerdim!

Ama vardır herhalde bir bildiği…

xx        xx        xx

Aynı gazeteye değerlendirme yapan MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ın sözleri de şaşırtıcı. Başkan Korkmaz değerlendirmesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin anketinin yanlı olduğunu söylemiş. “Bizim çalışmalarımıza göre, büyükşehir için CHP ve MHP başa baş bir mücadele içindedir.” demiş.

Elbette “Yoğurdum kara” diyen olmaz.

Ama açıklanan oranlara bakılırsa, o ankete göre MHP öteki partilerden başarılı görünüyor.

Yine de MHP’nin yüzde 4’lük başarısını irdelemekte yarar var. Bence bu artışta Hükümetin Barış programının” etkisini aramak gerekir. MHP konjonktüre göre yüzde 25’e de çıkabilir… Ya Hükümet uyguladığı programı başarırsa?

Elbette seçimlere kadar rakamlar değişecektir. Ancak açıklanan rakamlar dikkate almaya değer…

xx        xx        xx

CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk de sonuçları aynı gazetede değerlendirirken, hedeflerinin yüzde 50’nin üzerine çıkmak olduğunu belirtip, kararsız oyların CHP adaylarının belirlenmesinin ardından CHP’ye yöneleceğini söylemiş.

Kararsızlar yüzde 4… Bunlar CHP’ye yönelirlerse yüzde 47 yapar!

Ama CHP İl Başkanı Öztürk’e katılıyorum. 47’yi bulan 50’yi de bulur… Yerel seçimde adaylar önemli… Peki ya CHP ön seçim yapmaz, “Var olanlarla devam” ederse?

xx        xx        xx

Ki ankette üzerinde durulmasında yarar olan bir nokta var. O da Muğla Belediyesi ile ilgili rakamlar.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Ege Bölgesi’nde il il yaptırdığı ankete göre, “Mevcut belediye başkanını başarılı buluyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 28’i “başarılı” bulduğunu belirtirken, yüzde 17’si “başarısız” bulduğunu söylemiş. Yüzde 54 ise “fikrim yok” demiş.

Mevcut başkana oy veririm” diyenlerin oranı ise yüzde 30, “oy vermem” diyenlerin oranı yüzde 26 olmuş. “Fikrim yok” diyenler ise yüzde 44…

Aynı gazetede Belediye Başkanı Osman Gürün ise rakamları şöyle değerlendirmiş:

AKP anketleri bile bizim ne kadar üstün olduğumuzu gösteriyor. Oy verme konusunda ‘fikrim yok’ diyen yüzde 44’lük kesim korkudan dolayı bunu dile getiremiyor. Memnum olma konusunda ‘fikrim yok’ diyen yüzde 54’lük kesim de aynı şekilde. Çünkü iktidar yanlısı olsalar, rahatlıkla ‘AKP’ye oy vereceğim’ derler.

İyi de Muğla Belediyesi ve Başkanı sorgulanırken, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden korkanlar, partiler sorgulanırken neden korkmamışlar?

xx        xx        xx

Mevcut başkana “oy veririm” diyenlerle “vermem” diyenlerin arasında 4 puan var.

Belediye Başkanı Gürün’e oy verme sorgulamasındaki yüzde 44 fikirsizi görmezden gelirseniz “Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Öztürk ANAR araştırması ile ilgili verdiği rakamlarda haklı galiba.” diyeceğim ama…

O yüzde 44 CHP ağırlıklı, ama Başkan Gürün’den memnun değil yorumu da yapılabilir…

Belediyeyi başarılı bulanlar yüzde 28 iken, mevcut başkana oy veririm diyenlerin yüzde 30 olması da anlamlı. Çünkü yüzde 2 başarısız bulsa da oy veriyor!.. Demek ki partisine oy veriyor… Son yerel seçimde ise belediyeyi başarısız bulsa da CHP’ye oy verenler çok daha yüksekti…

Son yerel seçimde CHP yüzde 46, MHP yüzde 24,2 ve AKP yüzde 20,4 idi…

Bu durumda CHP’ye oy veren yüzde 46’nın bu gün yüzde 16’sının “çekimser” kaldığını veya oy vermeme kararına, noktasına geldiğini söylemek mümkün…

O yüzde 16’ya ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Muğla Belediyesi ve Başkanı ile ilgili sorgulamasındaki yüzde 44 ile yüzde 54’e dikkat!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.