Başbakanın Akrabası Olmak Suç Mu?

Bu haber 30 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 5.625 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Kendisini “Muhafazakâr Demokrat” olarak nitelendiren yerel kalemlerimizden birinin attığı tivitler ve kaleme aldığı yazılar Muğla siyasetinde “Ne, nerede, ne olmuş?” sorularını merak edenler için iyi kaynaktır.

Hafta sonunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM salonlarında AK Parti’nin Muğla ve ilçeleri Belediye Başkanı adaylarının tanıtımı yapılırken attığı tivitler dikkat çekiciydi. Birisinde “Bodrum’da paralel yapıyı ve çözüm ortaklarını Başbakanın akrabalarına karşı algı yönetirken sobeledik.” derken, diğerinde “Paralel yapı ve çözüm ortakları Muğla’da Bodrum odaklı muhafazakâr demokrat adaylar açıklanınca devreye girdi. Bu yapıyı ifşa edeceğiz.” diyordu.

Demek ki “Paralel yapıMuğla’da da varmış. Hem de Bodrum odaklı!

xx        xx        xx

Siz merak etmez misiniz? Ben gazeteci olarak daha çok merak ettim. Paralel yapı ve çözüm ortakları nasıl sobelenmiş?

Muhafazakâr Demokrat yazarın “Kalemin İrfanı Bu Mu?” başlıklı yazısına ulaştım.

Yazısına “Merakla bekliyorduk neler yapacaklar diye. Muhafazakâr demokrat adaylar açıklanır açıklanmaz Başbakan karşıtı Paralel yapı ve onun çözüm ortakları prizmalar, çok genler, açılar, üçgenler ne derseniz deyin Bodrum odaklı algı yönetimine hemen başladılar.” diye başlayan Muhafazakâr Demokrat yazar şöyle devam etmiş:

Güçlü bir Bodrum adayının çıkması ve ezberin bozulması Ak Partiye karşı kara propagandayı da aşan yapıların devreye girmesi tesadüf olamaz. Bugün Bodrum’da bazı yayın organlarında üst perdeden yasal bir işi üstlenen muhafazakâr demokrat parti yöneticisine karşı hedef gösteren aşamaya gelecek şekilde algı yönetimi uygulandı.

Bu öncelikle basın meslek ilkelerine ve haberciliğin ahlak değerlerini hiçe saymaktır. Hiçbir basın organı ülkenin başbakanının ve değerli eşlerinin akrabalarını ifşa ederek onların güvenliğini ve toplumsal onurunu zedeleyemez.

Pardon… Anlayamadım.

xx        xx        xx

Muhafazakâr Demokrat yazarın yazısının devamında “… Önümüzdeki süreçte haberde sözü edilen şahsın ve aile efradının can ve mal güvenliğini tehdit edecek derecede istenmeyen olaylar olduğunda basın hiçte yakışıksız ve misyonu olmayan şekilde azmettirici pozisyonuna düşmüş olmaz mı? Lütfen diyoruz Ülkede yasal ticaret yapmak ne ayıp ne de günahtır. Basın yolu ile kalemin irfanının terk edilmesi tarafımızdan kabul edilemez görülmüştür. Tüm basın mensuplarını ve kalem erbabını yerel seçimin demokrasi güzelliğine davet ediyorum.” deniliyor.

Muhafazakar Demokrat yazar sanki “onay makamı”…! İyi de kalemin irfanının terk edildiği o haber veya yazı ne?.. AK Parti’nin adaylarıyla ilgisi ne? Başbakan’ın akrabası kim? Söz konusu haber veya yazı kimi kime veya neye karşı azmettiriyor?

Bu soruların yanıtı yok. Ama gel de merak etme…

xx        xx        xx

Gogıl hazretleri müthiş. Tıkladım yakın zamanın Bodrum haberlerini, yazılarını taradım. “Başbakanın akrabası” sözü ipucu veriyordu. Buldum. Bodrum’un yerel internet haber sitelerinden birinde Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine hanfendinin akrabası olduğu öne sürülen AK Parti Muğla İl Yönetim Kurulu Üyesi Kadri Emrağ Bodrum’da bir inşaata başlamış. O inşaata karşı çıkılan bir haber yapılmış. Habere yine aynı yayın organında köşe yazarlığı yapan Can Pulak’ın yazısı neden olmuş.

Haberde Kadri Emrağ’ın başladığı inşaata karşı çıkılmış, tepki gösterilmiş. Ama haberde, Muhafazakâr Demokrat yazarın “Önümüzdeki süreçte haberde sözü edilen şahsın ve aile efradının can ve mal güvenliğini tehdit edecek derecede istenmeyen olaylar olduğunda basın hiçte yakışıksız ve misyonu olmayan şekilde azmettirici pozisyonuna düşmüş olmaz mı?” sorusunu sorduracak bir şey de göremedim!

xx        xx        xx

Olay şu;

AK Parti Muğla İl Yönetim Kurulu Üyesi Kadri Emrağ Bodrum’un seyir teraslarından Değirmenler Burnu’nda tek katlı 20 konut inşaatına başlamış.

Yasal mı? Yasal…

Ama çevreciler ayağa kalkmış.

Bodrum’un yıllardır korunan, şehrin simgesi haline gelmiş dünyaca ünlü değirmenleri içinde barındıran bir nokta daha betona teslim oluyor.” vurgusu yapılan haberde, Bodrum Belediyesi’nin söz konusu SİT Alanı için “Yüzde 9 yapılaşma” kararı aldığı ve bu kararın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığı öne sürülmüş. Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar da haberde “Yapılan işlem kent suçuna girmektedir. Bodrum’un kimliğini bozuyorsunuz. Siluetini bozuyorsunuz.” diye karşı çıkıp meslek odalarını göreve çağırmış.

Aynı yayın organında, aynı haberde Doğal SİT Alanı olan Değirmenler Burnu‘nda Bodrum Belediyesi tarafından yüzde 9 inşaat izni verildiğine, bu iznin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığına dikkat çeken AK Parti İl Yöneticisi Müteahhit Kadri Emrağ ise “SİT kararında değişiklik yok. Tepeye otel değil, 20 adet tek katlı taş ev yapacağız ve orayı güzelleştireceğiz. Orada seyir terasları oluşturacağız. Üstelik bizim inşaat yolun 6 metre altında.” demiş.

Paralel yapı nerede? Kadri Emrağ’ın suçu ne? Müteahhitlik suç mu?

xx        xx        xx

Kadri Emrağ’ın ne suçu ne de kabahati var. Üstelik karşı çıkılan inşaatın sahibi değil, müteahhidi imiş… Başbakan Erdoğan’ın yakınları ticaret yapamaz, para kazanamaz mı?

Tabi burada, yani söz konusu haberde üzeri perdelenen bir durum var. O da CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un bu alanla ilgili yüzde 9 imar izni kararı almış olması! Kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylarken, yine Bodrum Belediyesi o alana inşaat ruhsatı vermiş…

Kadri Emrağ AK Partili olduğu için kötü çocuk, Şehremini CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Kocadon iyi çocuk mu?

İmar kararını alan Bodrum Belediyesi, inşaat ruhsatını veren yine Bodrum BelediyesiKadri Emrağ’ın veya mal sahibinin yerinde kim o inşaatı yapmaz?!!

Bodrum’un siluetini korumak AK Partili Kadri Emrağ’ın mı CHP’li Bodrum Belediyesi’nin görevi mi?

xx        xx        xx

Çevreci çevreci olmanın gereğini yapmış… Gazeteci de gazeteci olmanın gereğini yerine getirmiş… Şimdi burada “Paralel yapı ve çözüm ortakları” ne alaka?

Şimdi bu olayı gündeme getiren Gazeteci Yazar Can PulakBodrum odaklı Muğla paralel yapısının başı”, olaya tepki gösteren Filiz Dizdar ile haberi yapan gazeteci “çözüm ortakları” mı oluyor?

Ayıptır, günahtır. Hiç alakasız, “Bodrum’da paralel yapıyı ve çözüm ortaklarını Başbakanın akrabalarına karşı algı yönetirken sobeledik.” demek hedef göstermek, azmettirmektir! İşte bu kalemin irfanını terk etmesidir… Herkes işini yapsın. Öğretmen öğretmenliğini, gazeteci gazeteciliğini yapsın. Kadri Emrağ bir vergi mükellefi olarak müteahhitliğini yapıyor. Bodrum Belediyesi ne yapıyor?

Kimse Makkartizmcilik oynamasın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
FERDİ BULANIK 30 Ocak 2014 / 21:02

adı geçen müteahhidin inşaat yaptığı yer bodrumun ünlü ailelrinden yanımıyorsam karakaya ailesin olması gerekir. üstelik bu aile CHP lidir. ama CHP cemaatle parelel yapı kuruğu için fatura kadri beye çıkartılıyor. emine hanımın öyle çok yakın akrabası olduğunuda sanmıyoruz. Siirtte herkes birbiriyle akraba

reşat öztepe 30 Ocak 2014 / 23:33

Özcan Ağam,maşallah yine döktürmüşsün.Doğruya doğru,eğriye de eğri deyen hem yazar çizer hemde adam kalmadı adam.

Kemal Turhan 04 Şubat 2017 / 05:29

Kadri bey Siirt’limidir öğrenmek istedim selamlar.

Hamle Gazetesi 04 Şubat 2017 / 14:33

Evet