Başbakan’a Açık Mektup

Bu haber 08 Nisan 2016 - 0:22 'de eklendi ve 1.465 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti Muğla İl Başkanı İhsan Küreci sonunda görevden alındı.

AK Parti terminolojisi ile istifası kabul edildi.

Sanıyorum dün de İl Yönetim Kurulu Üyeleri’nin istifaları kabul edildi. İl Başkanı ve İl Yönetimi yenilenecek.

Darısı CHP ve MHP’nin başına…

Haber partiden sokağa taşınca telefonlar gelmeye başladı. Herkes “Kim olacakmış?” diye soruyordu. “Had” yok. Had olmayınca olmak isteyen çok! Kimseye “beklediği” yanıtı veremedim. O zaman da “Sence kim olmalı?” diye soranlar oldu. İşte bu soruya yanıtım vardı. Açık ve net söyledim;

Muğlalı olmalı. Muğla’nın geçmişini, bugününü bilen, geleceğine sözü olan bir Muğlalı olmalı

Muğla’nın başına ne geliyorsa, “Muğlalı olmayanlardan, olamayanlardan” ve “Sahte Muğla sevdalılardan” geliyor. İşte bu yüzden BodrumDini Merkez” kılıfıyla 5 katlı bir yapıyla hançerleniyor!

 

xx           xx           xx

Bodrum’un Ortakent-Yahşi Mahallesi’nde yapılması planlanan “Dini ve Kültürel Tesis Alanı projesi” son günlerde Muğla gündeminde en çok tartışılan konulardan birisi oldu. Kamuoyuna “İslam’ı tanıtıyoruz”, “İnanç turizm yapıyoruz” diye takdim edilmemiş olsa “güzel proje” diyebilirdim…

Üstelik imara aykırı ve yer seçimi yanlış…

Ben bu projeden Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun haberinin olduğunu sanmıyorum.

Haberi olmuş olsaydı, Müslüman olarak İslam’ı, İslam Kültürü’nü; Yörük olarak Menteşe Beyliği’ni, Menteşe Kültürü ve Beçin Kalesi’ni bilmenin yanında Dışişleri Bakanlığı yapmış biri olarak ta “İnanç Turizmi” nedir, nasıl yapılır sorularının yanıtını da bilen biri olarak şöyle derdi;

“Bu projeye siz kendiniz inanıyor musunuz? Bu merkezin inşasından kim, kimler ne kazanıyor?”

 

xx           xx           xx

Bu projeye şu anda Bodrumlular pek çok nedenle haklı olarak karşılar.

Eğer durdurulmaz, tamamlanırsa bütün Türkiye, hatta Bodrum’a tatile gelenler tepki göstereceklerdir.

İşte o zaman Bodrum’un imarına aykırı ilk ve tek 5 katlı yapısına yeni fonksiyon arayışına girilecektir. Belki de yeni veya asıl fonksiyon bellidir de biz bilmiyoruzdur!

En önemlisi bu 5 katlı olacağı söylenen yapı Bodrum Mimarisinin ortadan kaldırılması ve Yarımada’nın betona tamamen teslim edilmesi için emsal ve yol olacaktır.

 

xx           xx           xx

Kafalarına kim soktuysa “projeBodrum Müftülüğü projesi… Şimdi Diyanet Projesi haline gelmiş durumda. MüftülükBodrum Mimarisi”ne aykırı proje için Muğla Büyükşehir olmadan önce Ortakent Belediyesi’ne başvurulmuş. İmara aykırı bulunmuş. Muğla Büyükşehir olunca Bodrum Belediyesi’ne başvurulmuş. Elbette Bodrum Belediyesi de imara aykırı bulmuş.

Malum Bodrum’da 2 kat imar var. Yapılmak istenen ise 5 kat… Yani sanıldığı gibi Bodrumlular ve yerel yönetimler projeye karşı değiller. 5 kata karşılar!

Ben de Bodrumlular gibi düşünüyorum.

Bodrum silueti ve Bodrum Mimarisi korunmalı.

Ki bu konuda AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün de görüşü var. Ne varsa bu Ortakent Yahşi’de, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ burada Suriyeliler için bin konut yapılacağını ortaya attığında, Milletvekili Öztürk böyle bir şeyin olmadığını anlatırken, TOKİ Evlerinin Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de doğal ve tarihi çevre ile siluet korunarak, imar planına ve plan notlarına bağlı kalınarak yapılacağını açıklamıştı.

Şimdi neden sessiz ve seyirci kalıyor anlayamıyorum…

 

xx           xx           xx

Ben Bodrumlular gibi düşünmekle kalmıyor, “yer seçimine” de karşı çıkıyorum.

Önce projeye bakalım. İsminin açıklanmasını istemeyen bir müftülük yetkilisi, projenin dini ve kültürel bir tesis olduğunu belirterek şunları söylemiş:

Külliye denilince, sadece dini bölümler akla geldiği için yanlış anlaşılıyor. O nedenle buraya, ‘külliye’ demedik. Tüm Ege Bölgesi’ne hitap edecek bu tesiste, fonksiyon olarak kültürel işler daha ön planda olacak. Burada maksat, cami yapmak değil. Ruhsatını alıp, her yere bir cami yapabiliriz. Burada amacımız, inanç turizmine hizmet için, İslam’ı hem halk, hem de turistlere her türlü faaliyeti de kapsayacak şekilde en doğru bilgilerle anlatmak. Rehberler eşliğinde gelen turist gruplarına, cami ve ekleri, İslam el, hat ve musiki sanatı ile İslamiyet bilgisine dair her şeyin tam tanıtımı yapılacak. Din çok hassas bir konu. Bu nedenle İslamiyet’i, bilimsel, iyi, doğru ve düzgün bilgilerle tanıtmamız lazım. Türkiye’de özellikle turizm bölgelerinde İslamiyet’i profesyonel ve bilimsel olarak tanıtan bir merkezimiz yok. Burada, işin bu yönünü, yani İslam’ı tanıtma ve bilgilendirme yönünü, ön plana çıkarmak istiyoruz.

 

xx           xx           xx

Ben orada yapılacak 5 katlı yapıya İslamiyet’i öğrenmek için turlarla turist geleceğini sanmıyorum. Böyle “İnanç turizmi” de olmaz. Üstelik İslamiyet öyle tur otobüslerine, minibüslerine doluşup gidip bir günde veya ziyarette öğrenilecek bir din de değildir!

İslamiyet’i onu yaşamama rağmen ben bile tam olarak öğrendim, biliyorum diyemiyorum, diyemem…

Turiste İslamiyet’i ancak tanıtmaya çalışabiliriz.

Bunu Bodrum Yarımadası’ndan başlayarak, Marmaris’te, Fethiye’de, Datça’da, Dalyan’da, Akyaka’da ve il merkezinde bütün camilerimizde ezanı makamıyla ve etkileyici güzel sesle okuyan, İngilizce bilen din görevlileri atansa…

O camiler namaz saatleri dışında da açık tutulsa, camide yüksek sesle sürekli Kur’an okunsa, cami avlusunda İslamiyeti tanıtan yabancı dilde yayınlar bulunsa, teşbih ve benzeri hediyelikler bulundurulsa, bir görevli meraklısına dinimizi anlatsa daha anlamlı ve güzel olmaz mı?

 

xx           xx           xx

Gelelim ben neden karşıyım?

Bodrum’da belli bir inatlaşma yaşanıyor. Bundan İslamiyetin, Bodrum’un, ülkemizin ne kazancı olur, ona da siz bakın…

İnat ya Diyanet İşleri ve Bodrum Müftülüğü yerel yönetimler yasalara uyup, doğru olanı yapıp ruhsat vermeyince soluğu Ankara’da almışlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ruhsatı söke söke almışlar. Siz misiniz ruhsat vermeyen yerel yönetimler!

2017’de “İnanç Turizmi” merkezimiz de olacak!

Merkezin yapılacağı yerde çok güzel bir koy ve plaj var. Kot farkından yararlanmak adına merkez buradaki tepelerden koya sarkıtılacak… Betonlaşmaya kapı açılacak.

Projeye de 30 milyon TL harcanacakmış. İşte ben Bodrum kadar bu paraya da yanıyorum…

Keşke Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ruhsatı vermeden önce bölgede detaylı bir inceleme yapıp, ruhsat başvuru sahiplerine “Neden Beçin’i düşünmediniz?” diye sorsaymış.

 

xx           xx           xx

Bölgemizin ve Anadolu’nun Türkleştirilmesinde ve Müslümanlaştırılmasında öncü olan Menteşe Beyliği’nin merkezi Beçin (Milas) projenin “anlatılan amaca uygun” en güzel uygulanabileceği, yakıştığı yerdir… O 30 milyon TL kale ile birlikte medreselerin, hanların, hamamların, türbelerin restorasyonuna, bir Selçuklu, Osmanlı şehrinin ayağa kaldırılıp kapılarının inanç ve kültür turizmine merhem olacaktır…

Sayın Başbakanım, Bodrum’un kurtuluşu ve Beçin’in ayağa kaldırılışı sizin elinizde…

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Bulut Adıvar 08 Nisan 2016 / 09:45

Sayın İl Başkanı Küreci’nin istifasını çok üzüldüm. Kendisi sokakta her vatandaşa saygı ile selam veren alçak gönüllü İl Başkanı idi. Darısı CHP ve MHP nin başına sözü Muğla CHP İl Başkanı, Menteşe İlçe Başkanı ve Büyükşehir Meclis Üyeleri için geçerlidir. Büyükşehir Belediyesi Başkana yakın 2-3 kişi elit takımı başta kendisine oy verenler ve Muğla’lı olanları oradan oraya sürerek bıktırmıştır. Büyükşehir tıkanmıştır. Sebebi ise Eski Adliye binasında çöreklenen ve dedikodu ile bilgi toplayarak personeli oradan oraya sürmektedir. Bu keyfi duruma İl, İlçe Bakanları, Menteşe Belediye Başkanı ve Büyükşehir Meclis Üyeleri zevkle gülerek seyirci kalmaktadır. Tabii bunun yanında 3 Milletvekili de dahildir. Büyükşehir personeli kan ağlamaktadır.

00 08 Nisan 2016 / 18:44

Muğla’nın başına ne geliyorsa, “Muğlalı olmayanlardan, olamayanlardan” ve “Sahte Muğla sevdalılardan” geliyor.Devletin yönetim kadrolarında eğitim,sağlık vs çevremizdeki komşu iller ile olan başarı sıralamasındaki düşüşün sebebi de budur.