Başbakan Erdoğan Muğla’da

Bu haber 06 Ağustos 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.230 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bugün Ağustos ayının 6’sı… Cumhurbaşkanlığı seçimine 4 gün kaldı. Seçmen belgenizi hala edinmedi iseniz mahalle muhtarınızdan alabilirsiniz. Bizim muhtar 30 Mart Yerel Seçimlerinde seçmen kâğıtlarını kendisini muhtar yapacak oy pusulası ile birlikte adreslerimize dağıtmıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için de gelir mi diye boşuna bekledik.

Önümüzdeki yerel seçimde görüşürüz!

xx        xx        xx

İlginç bir seçim süreci geçiriyoruz. Haberleri izlemesek seçimin farkında bile olmayacağız.

İlk kez halkın oyları ile Cumhurbaşkanı seçiliyor. Aslına bakılırsa Kenan Evren de bir bakıma halk tarafından seçildi. “Halk Oylaması”nda halkımız 12 Eylül Anayasası’na “evet” derken Evren’in Cumhurbaşkanlığına da evet demiş olmuştu.

Bu seçimde Anayasa oylanmıyor. Ancak 10 Ağustos Pazar günü sandıktan Başbakan Erdoğan çıkarsa ardından Anayasası gelecektir. Çünkü Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı değil, Devlet Başkanı adayı…

xx        xx        xx

Cumhurbaşkanlığı seçiminin üç adayı var. Bilindiği gibi Başbakan Erdoğan AK Parti’nin ve dolayısıyla AK Parti’ye gönül verenlerin adayı. Bunda bir sakınca yok. Muhalefet sözcüleri “Cumhurbaşkanının partisi olmaz. Partiler üstü olması gerekir.” diyorlar, ama yukarıda da vurguladığım gibi seçim cumhurbaşkanlığı seçimi olsa da Başbakan ErdoğanDevlet Başkanlığı”na talip.

Kenan Evren’in Cumhurbaşkanlığı seçiminde 82 Anayasası için “Halk Oylaması” yapıldığı gibi, Pazar günü yapılacak seçimde de bir bakıma “Devlet Başkanlığı” için Halk Oylaması yapılmış olacak.

Yani Pazar günü Başbakan Erdoğan’a oy verenler “Devlet Başkanlığı” sistemine de “evet” demiş olacaklar…

xx        xx        xx

Diğer iki adaydan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2 Ağustos tarihli “Demirtaş’a Oy Vermek” başlıklı yazımda da vurguladığım gibi her ne kadar “Ezilmişlerin adayı” olduğunu söylese de “Kürt hareketinin” adayı olduğu ortada.

Başbakan Erdoğan seçilmesi halinde (Devlet başkanlığı ile yönetilen yerlerde olduğu gibi) tarafsız olmayacağını yani “AK Partili” olmaya devam edeceğini söylerken, Demirtaş, “… bir arada durmamız için kimliklerimiz engelse bu kimliklerimizi sorun yapmak yerine önce ezilmişliğimizi birincil mesele yapalım ve buradan mücadele birliği çıkaralım diye bir cumhurbaşkanlığı kampanyasını yürütüyoruz.” diyor.

Bu sözleri inandırıcı ve samimi bulanlar “Kürt” olmasalar da Demirtaş’a oy vereceklerdir.

O, 2 Ağustos tarihli yazımda da vurguladığım gibi sözler kulağa hoş geliyor. Demirtaş’ta sempatik görünüyor. Ama akıllara Kandil Dağı gelince “büyü” bozuluyor.

xx        xx        xx

Pazar günü oy pusulasının üçüncü sırasında yer alacak olan Ekmeleddin İhsanoğlu ise CHP ve MHP’nin adayı olarak ortaya çıkarılmakla birlikte sayıları kaç oldu bilmiyorum neredeyse AK Parti ile HDP ve İşçi Partisi’nin dışındaki partilerin adayı haline geldi.

Türkiye’de gerçekten böyle mi oldu bilemem, ama Muğla’da böyle oldu.

AK Parti, HDP, İşçi Partisi dışında Muğla’da örgütlü olan partilerin tamamı Ekmeleddin İhsanoğlu ismi etrafında toplanmış. Geçen hafta sonu Cuma günü Konakaltı Kültür Merkezi’nde bir araya geldiler. Partilerin temsilcileri kararlılıklarını açıklarlarken katılımcılardan MHP Muğla Milletvekili Mehmet ErdoğanSayın İhsanoğlu bir milli mutabakat adayı olmuştur. Cumhuriyet’in ilk kuruluşunda olduğu gibi bir mutabakat. Öncülük eden CHP ve MHP Genel Başkanlarını kutluyorum.” diyordu.

Peki Ekmeleddin İhsanoğlu’nun arkasındaki harekete Milletvekili Erdoğan’ın dediği gibi “Milli Mutabakat Hareketi” denebilir mi? Belki, ama en azından “Kurucu irade” den söz edilemez…

Şu anda ülkeyi yönetmekte olan partinin içinde yer almadığı harekete sadece orada çok parti var diye “milli mutabakat” denilemez, ama Ekmeleddin İhsanoğlu için “Farklı düşünce ve ideolojilerin adayı” denilebilir.

xx        xx        xx

Ekmeleddin İhsanoğlu’na çeşitli partilerin desteğini “Milli Mutabakat Hareketi” olarak değerlendirmek mümkün görünmekle birlikte pek de öyle doğru görünmüyor. Hatta o gün MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın söylediği gibi “Cumhuriyet’in ilk kuruluşunda olduğu gibi bir mutabakat.” fikrine de katılamıyorum.

Çünkü Cumhuriyet kurulurken “Kürtler” de vardı. Tabi “Ekmel bey seçilince Kürtlerin de cumhurbaşkanı olacak. O her kesimi savunup, temsil ediyor.” denebilir. Ki bu anlamda Ekmel Bey kendisi “AK Partililerden de oy alacağım.” diyor.

Yine de tespitleri doğru yapmak lazım.

Burada sorulması gereken soru ise “Bu kadar farklı düşüncedeki partiler Ekmel beyin arkasında nasıl bir araya geldiler?” sorusudur. Nitekim hangi amaçla sorduğunu bilmiyorum, bu soruyu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da sormuş.

O gün Konakaltı Kültür Merkezi toplantısında konuşan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan bu kadar değişik düşüncedeki partilerin nasıl bir araya geldiklerinin merak edildiğini belirtirken “Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da sormuş bugün bu soruyu. Bizi bir araya getiren Türk milletidir. Kendileriyle bizi karıştırmasınlar. Türk milletini Ekmeleddin Bey layıkıyla temsil edecektir” diyordu.

xx        xx        xx

Ekmel bey seçilirse elbette bütün Türk milletini temsil edecektir. Bunu kendisi de söylüyor. Ki seçilirse bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi temsil edeceğini  Selahattin Demirtaş da söylüyor.

Seçilirse… Peki, kim seçilir?

Farklı bir seçim ile karşı karşıyayız. 4 gün sonra ne milletvekili, ne il genel meclisi, ne belediye başkanı seçimi yapılıyor. Sonucu kestirmek kolay değil… Başbakan Erdoğan her zamanki gibi miting alanlarını dolduruyor. Bu gün Muğla’da da dolduracaktır. Ama mitingler her zaman doğru sonuç vermez. Eğer adaylar üçü bir arada birkaç TV programına çıkmış olsalardı, kestirebilirdik.

Yine de son seçim sonuçları bir fikir verebilir.

xx        xx        xx

2010 referandumuna (57.9 evet, 42.1 hayır) bakarsanız, Tayyip beyin ilk turda seçileceğini söylemek mümkün. Tabi o “evet” oylarının içinde Kürt oyları ile 2. cumhuriyetçi sosyalistlerin, romantik devrimcilerin oylarının olduğunu da göz ardı etmemek gerekir.

2009 İl Genel Seçimlerinde yüzde 38.8’i gören AK Parti’nin 2014 yerel seçiminde yüzde 45.6’yı gördüğünü görüyoruz. Yuvarlarsak AK Parti’nin en kötü ihtimalle yüzde 46 oy oranına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu seçim muhtemelen ikinci tura kalacaktır. İkinci turda yüzde 6-7 oranında oya sahip Kürtlerin oylarını Başbakan Erdoğan’a verecekleri söyleniyor. Eğer böyle olursa Başbakan Erdoğan’ın oyu yüzde 51 olur…

2009 İl Genel Meclisi seçiminde oyların CHP 23.1, MHP 16.1, DTP 5.7, SP 5.2, DP 3.7, DSP 2.8, BBP 1.3 şeklinde dağıldığını görüyoruz. DTP oylarını çıkardık mı geriye 50.22 kaldığı görülürken 2014 yerel seçiminde (BDP 4.2, HDP 1.9 ve boykotçu İP 0.1 oylarını çıkararak) dağılımın CHP 27.8, MHP 15.2, SP 2, BBP 1.1, DP 0.4, BTP 0.2, DSP 0.2, DYP 0.1 olduğu, yani toplamda 45.20 olduğu görülüyor. Bu ortalama yüzde 48 demektir.

Siyaset matematiğinde hiçbir zaman 2 artı 2 eşittir 4 etmez. Ama yüzde 51, yüzde 48’den büyük… Tabi bu noktada “Ekmeleddin bey AK Parti’den gerçekten oy alabilir mi?” sorusunun yanıtını bulmamız gerekiyor. Bir de ikinci turda beklendiği gibi “Kürtlerin tamamı Tayyip beye oy verir mi?” sorusunun yanıtı önemli.

xx        xx        xx

Ben bu gün daha çok Başbakan Erdoğan’ın Muğla’da yapacağı konuşmayı merak ediyorum.

Bakalım “Tıp Fakültesi Hastanesi’nin açılışını bir yıl sonra hep birlikte yapacağız. Devlet Hastanesi’ni yenileyerek bulunduğu yerde, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile birlikte faaliyete geçireceğiz.” der mi?

Hoş geldiniz sayın Başbakanım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
muzaffer 06 Ağustos 2014 / 08:27

yazılarınızı hep ilgiliyle takip ettim ama keşke bu yazısı bilimsel temeller yerine sosyolojik temellere dayandırsaydınız daha doğru olurdu.

reşat öztepe 06 Ağustos 2014 / 14:33

Yazınızı okudum.sevindim.Gocaman;ben bu yazı üzerine çok şey yazarım amma,fincancı katırları ürker.Ürkütmemek lazımdır.Ancak; Ak Parti,İşç
i Partisi ve HDP dışında partilerin genel başkanları hatta il başkanları bir arada görünebilkir ama,rey gizli ve tek başına veriliyor.İkicisi ise,Ekmel Bey’in adı ve soyadı bedduacı hoca!tarafından mnektup içinde gönderildiği duyuluyor.Allah’a ayan bize garanlık.Bilemeyiz.Amma STATİKOCULUĞUN ADI bu ülkede ne zamandan beri milli mutabakat oldu!Eski Türkiye Yeni Türkiye kavgası.