“Başbakan bizim içinde ağlasın”

Bu haber 04 Eylül 2013 - 20:01 'de eklendi ve 1.241 kez görüntülendi.

turkmenler1231316513213541613213Irak’ın Kerkük şehrine bağlı Yeni Tisin beldesinden 42 kişilik heyet, Muğla Yörük Obaları Derneği’nin davetlisi olarak Muğla’ya geldi. Türkmen heyet Muğla Yörük Obaları Derneği’nde Türkiye’nin kendilerini yalnız bırakmasından dert yandı. Yeni Tisin Belediye Başkanı Necdet Şükrü Akkoyumlu her gün onlarca şehit verdiklerini belirterek; “Bakanlarım, Başbakanım biraz bizim içinde ağlasın” dedi.
Hasan Telli
Irak’ın Kerkük şehrine bağlı Yeni Tisin beldesinden 42 kişilik heyet, Muğla Yörük Obaları Derneği’nin davetlisi olarak Muğla’ya geldi. Türkmen heyet Muğla Yörük Obaları Derneği’nde Türkiye’nin kendilerini yalnız bırakmasından dert yandı. Yeni Tisin Belediye Başkanı Necdet Şükrü Akkoyumlu her gün onlarca şehit verdiklerini belirterek; “Bakanlarım, Başbakanım biraz bizim içinde ağlasın” dedi.
Yeni Tisin Belediye Başkanı Necdet Şükrü Akkoyumlu ve eski Türkmen Milletvekili Esat Erbil’in de aralarında bulunduğu 42 kişilik grubu Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Başkan Akcan yaptığı açıklamada şöyle dedi:
“Muğla olarak tarihi bir gün yaşıyoruz. Kerkük ve Erbil’den Türkmen kardeşlerimiz Muğla’ya gelerek derneğimizi ziyaret etti. Türk dünyası çok büyük bir dünya. Günümüz birlik günüdür. Gittiğimiz her yerde şu mesajı veriyoruz; ‘Avrupa’da devletler birleşiyor, bir olalım zamanı şimdi.’ Kardeşlerimiz bugün belediye başkanı ve valimizi ziyaret edecekler, çeşitli temaslarda bulunduktan sonra yarın ilimizden ayrılacaklar.”
Kerkük’ten Türkiye’ye sahipsiz 3 milyon Türkmen’in selamlarını getirdiğini belirten Akkoyumlu, “Bizi yıllardır kaderimize terk ettiler. Saddam dönemine kadar çektiğimiz acı, çektiğimiz feryat ve verdiğimiz mücadele kadar mücadele veren Türkmen ailesi yoktur.” diyerek şöyle devam etti:
“Türk Bayrağına ve Türkiye’ye olan sevdasını gösterdiği için neredeyse her aileden mahpushaneye düşmeyen ya da idam edilmeyen yok. Saddam’ın gitmesiyle bir nebze nefes alacağımızı, demokrasi ve özgürlüğe kavuşmayı beklerken bu maalesef olmadı. Tek ümidimiz Türkiye Cumhuriyeti’dir. Oradaki soydaşlarımıza buradaki devletimiz sahip çıkar diye düşündük .”
Süre gelen mücadelelerinin amacının Türk birliğini kurmak olduğunu belirten Akkoyumlu, “Bizim her zaman mücadelemiz Türk Birliği’nin kurulması. 70 milyon Türk milletinin bizi desteklediğinden eminiz. Hiçbir şüphemiz yoktur. İktidarında bize sözde değil özde sahip çıkması gerekiyordu. Maalesef, ne yazık ki 10 senedir biz bunu görmedik. Bizim Türkmenlerimiz, her akşam Türk televizyon kanallarında haberlerde böyle bir destek sözü için bir umut bekliyor.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’deki o Bakanlarıma Başbakanıma sesleniyorum. Filistin’de, Gazze’de bir çocuk için ağlayanlara sesleniyorum, biz günde 30-40 tane şehit veriyoruz. Bir günden bir güne bir Türkmen için ağlayan görmedik. Bunu soruyoruz acaba niye? Bunun nedeni Türk olduğumuz için mi? Ümit ederim, inşallah bütün dünyaya karşı Türkmen baharını başlatacağız. Kosova’dan başladık. Birinci adım bütün başkanlarımıza Türkmen milli kıyafetimizi giydireceğiz. Türkmen olduğumuzu anlatacağız.”
Konuşmaların ardından Yeni Tisin Belediye Başkanı Necdet Şükrü Akkoyumlu, Muğla Yörük Obası Derneği Başkanı Orhan Akcan’a Türkmen giysisi giydirirken kendisine de Yörük sembolü olarak kasket ve poşu armağan edildi.
Türkmen heyeti daha sonra Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü ziyaret etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.