Başbakan Binali Yıldırım: “Afrin’e Terör Örgütlerini Bitirmek İçin Gittik”

Bu haber 10 Şubat 2018 - 15:44 'de eklendi ve 841 kez görüntülendi.

Ak Parti Muğla İl Başkanlığı kongresine katılan Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili terör örgütleri ile aynı dili konuşan siyasetçiler bulunduğunu belirterek, “Kahraman askerimiz niye orada? PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerini ortadan kaldırmak için oradalar” dedi. Konuşmasında partililerin ‘Bizi Afrin’e götür’ sloganlarına Başbakan Binali Yıldırım, ‘çıkışta hazır olun’ diye cevap verdi. Başbakan Yıldırım’ın bu cevabı salondan büyük destek gördü.

Kadir Tamer

Başbakan Binali Yıldırım Muğla İl Başkanlığı kongresine katılmak için Muğla’ya geldi. Öğle saatlerinde kongrenin yapıldığı Menteşe Kapalı Spor Salonuna gelen Başbakan Yıldırım burada partililer tarafından sevgi gösterileri ile karşılandı.

Partililere seslenen Başbakan Yıldırım, “AK Partiyi anlamak için geçmişe uzanmak gerekiyor. 15 yıla bakmak gerekiyor. 2002’den bugüne yaşadığımız onca sıkıntıya rağmen, dünyayı kasıp kavuran ekonomik krize rağmen, 3 kat büyüyen bir Türkiye var. Kimin sayesinde, AK Parti iktidarı ve milletin sayesinde. AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları sayesinde. Dünyanın en hızlı büyüyen, ülkelerini de solladık. Geçen sene 3. çeyrekte yüzde 11.1 ile Çin’i de solladık, birinci sıraya oturduk. Türkiye’ye birincilik yakışır. Böylece son 24 çeyreğin rekorunu da kırmış olduk. Bölgedeki kalkınmadaki, hizmet ve alt yapı eşitsizliğini gidermek için büyük mücadele verdik. Türkiye doğudan batıya, kuzeyden güneye gelişti kalkındı. Her alanda rekorlar rekora koşmaya devam ediyoruz. Bunu yaparken sadece yollar, havalimanları, hastaneler, okullar, adalet sarayları yapmadık. Türkiye’nin önünü kesmek isteyen çeteleri darbecileri ve vesayetçileri de eze eze bugünlere geldik. Muğla bunu en iyi bilen il. Milletin adamı Cumhurbaşkanımızı burada hayatına kastetmeye çalıştılar. Alçaklar Cumhurbaşkanımızın suikast yapıp hayatına son vermek istediler. Ama Muğla’nın güzel insanları gönüllerin efeleri her biri bir kahraman oldu, meydanlara inde onlara gereken cevabı verdi. Alçaklara fırsat vermedi. Demokrasiye ve Cumhurbaşkanına sahip çıktı. FETÖ’cü darbecilere o gece günü gösterdiniz. Şehitler verdik ama yarınlarımızdan asla vazgeçmedik. Ay-Yıldızı bayrağımızı indirtmedik. Bu ülke her seferinde karamsarlık pompalayan felaket tellallığı yapanlar hiç eksik olmadı. Fakat bunlara rağmen, ekonomimiz sağlam temeller üzerinde durmaya, büyümeye devam ediyor. 2008 den beri her türlü saldırıya karşı testten geçtik, dayanıklılığı bir kez dana görüldü.

Savaş için bulunmuyoruz

Konuşmasında Zeytin Dalı harekatına da değinen Binali Yıldırım, Mehmetçil ike OSÖ’nun bölgede destanlar yazdığını söyledi.

Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti:

“Zeytin Dalı harekatı devam ediyor. Mehmetçik ile birlikte ÖSO birlikleri bölgenin huzuru için destanlar yasıyor. Mehmetçik kahraman askerimiz niye orada? Çünkü onlar vatandaşımızın can ve mal güvenliğini koruyor. Onlar hudutlarımızın güvenliği için oradalar. Onlar alçak PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerini ortadan kaldırmak için oradalar. Bölgeye huzur ve barış getirmek için oradalar. İstikbalimiz ve istiklalimiz için gece gündüz demeden destan yazıyorlar. Sınırlarımızın güvenliği için yaptığımız bu harekatı karalamaya çalışanlar. Saptırmaya çalışanlar var. Ama biz haklıyız ve onun için güçlüyüz. Sonun kadar devam edeceğiz. Biz Afrin bölgesine savaşa gitmedik. Niye gittik. Orada yıllardan beri Araplara, Kürt kardeşlerimize ve Türkmenlere zulmeden, malını mülkünü elinden alan, genç yaşta kız, erkek çocukları askere almaya çalışan, onları terörist yapmaya çalışan açmak terör örgütünü bitirmek için gittik. Kimse kusura bakmasın. Yanı başımızda ur gibi büyüyen bir terör örgütü varsa ona göz yumamayız. Türkiye için bir tehdittir. Bunla mücadele etmekte hem uluslararası, hem de iç hukuktan doğan en tabi hakkımızdır.”

Zeytin Dalı harekatının sadece terör odaklı bir hareket olduğunu herkesin bildiğini kaydeden Yıldırım, adı ne olursa olsun bölge insanını zulmeden hiçbir terörist kalmayıncaya kadar bu hareketın devam edeceğini söyledi.

Afrin’in de Fırat Kalkanı gibi terörden temizleneceğini kaydeden Yıldırım, “Ülkemizde misafir ettiğimiz mülteciler göçmenler gidip oraya yerleşecekler. Bölgede huzur olacak. Bölgede DEAŞ ile mücadele yapıyoruz diye PKK’ya destek verenleri söylemleri ile eylemleri ile gönderdikleri silahları ile onları Türkiye’ye karşı bir tehdit haline getiren sözde dost diye bildiğimiz ülkeleri hepiniz biliyorsunuz. Bu terör örgütleri ile aynı dili konuşan siyasetçilerimiz var. Onlar da terör örgütünün ağzından konuşuyor. Bugün Kılıçdaroğlu, milli ve yerli olmaktan bahsediyor. İki lafından biri milli olmak yerli olmak diyor. Türkiye bir delikli tüfek bile yapamıyor diyor. Ey Kılıçdaroğlu, sen nerede yaşıyorsun. Orta çağda mı kaldın. Türkiye tüfeğini de, İHA’sını da SİHA’sını da tankını da, helikopterini de yapıyor. Uyan artık uyan. Millilik yerlilik lafla olmaz. Millilik FETÖ ağzı ile konuşmakla olmaz, millilik yerlilik PKK, PYD ağzı ile konuşmakla olmaz. Önce sen partindeki PKK terör örgütü değildir diyen sen teröristlerin ağzı ile konuşuyorsun de. Ondan sonra milli olmaktan bahset. Eğer milli olmak istiyorsan gel sende ittifaka katıl da kurtar kendi. Sana da yer var. Bu açıklamalar çocuk yaştakileri kaçıran terör örgütünün ekmeğine yağ sürüyor” dedi.

Mehmetçikle omuz omuzalar

ÖSO’nun terör örgütlerine boyun eğmeden ülkesindeki zulme, istilaya iç savaşa boyun eğmeyen vatansever Suriyelilerden oluştuğunu kaydeden Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

“Mehmetçik ile omuz omuza teröristleri bir bir etkisiz hale getiriyorlar. Sivillere zarar getiriliyor diye çatlak sesler var. Bunu söyleyenler altından kalkamazlar. Yemen, Afganistan ve Afrika ülkelerine bakın. Tür askeri kılı kırk yarıyor. Tek bir sivilin canına malına zarar gelmesin diye çok ama çok titiz bir çalışma yapıyor. Ama siviller konusunda hassas olanlar Reyhanlı’ya Kilis’e düşen 110 roketin ölen sivillerin yaralanan vatandaşları hiç aklına nedense getirmiyor. Kimse Türkiye’yi Suriye’yi parselleyenler ile karıştırmasın. Türkiye güçlü ve büyük bir ülkedir. 11 yıldır hayalleri gerçeğe dönüştürerek bu günlere geldik. Sorunlarımızı torunlarıma havale etmedik. Huzur için sosyal adalet için istiklal için kalkınma için çalıştık. Hayata geçirdiğimiz her icraatı ne dedik hayaldi gerçek oldu. 16 yılda nereden geldiğimizi Muğla’ya bakın siz görebilirsiniz. Muğla 39 milyon dolar ihracat yapıyordu. Şimdi 450 milyon dolar ihracat yapıyor. 15 yılda 12 kata çıkmış. 2002 yılından bu tarafa 180 milyar dolardan daha fazla doğrudan yatırım aldı. AK Parti iktidara geldiğinde yıllık 70 milyar dı. Şuanda 900 milyara çıktı. On kattan fazla. 12 aylık ihracatımız yüzde 10’un üzerinde artık ve artmaya devam ediyor. Önümüzdeki ay 16/0 milyarı da geçeceğiz. AK parti kendi dönemleri ile yarışmaya başladı. Kendi rekorlarımızı da kendimiz kırıyoruz. Ne hayal ettiysek başardık. Daha da başaracağız. AK Partiye küçük düşünmek yakışmaz. Gündelik hesapların peşine asla düşmeyeceğiz. Vatan ve milletin derdi ile dertleneceğiz” dedi.

Hazır olun

Başbakan Yıldırım’ın konuşması esnasında salonda bulunan gençler hep bir ağızdan ‘Bizi Afrin’e götür’ diye tezahüratta bulundu. Bunun üzerine Başbakan Yıldırım, ‘Çıkışta hazır olun’ cevabını verdi. Başbakan Yıldırm’ın bu cevabı salondan büyük destek gördü. Konuşmasını tamamlayan Başbakan Yıldırım sevgi gösterileri arasında kongrenin yapıldığı Menteşe Spor Salonundan sevgi gösterileri ile ayrıldı. Başbakan Yıldırın daha sonra Muğla Valiliğini ziyaret etti.

Başbakan Yıldırım’ı katıldığı kongrede Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Genel Başkan Yardımcıları Önzur Çalık, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Hamza Dağ, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer Muğla Koordinatör Milletvekili Ömer Ünal yalnız bırakmadı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.