Başarısız Karne Getiren Çocuklar İçin Ebeveynler Neler Yapabilir?

Bu haber 14 Ocak 2015 - 0:27 'de eklendi ve 1.333 kez görüntülendi.
CIZ
CIZ cizciz@hamlegazetesi.com.tr

Yarıyıl tatiline sayılı günler kaldı. Kimi öğrenciler için karne notları aile içinde sevinçle kutlanırken, kimi ailelerde çocukların zayıf notlar getirmesi bir hayli problem olabiliyor. Karneler alındığında başarılı olamayan çocukların anne ve babaları için nasıl davranmaları gerektiği konusunda bir takım önerilerim var.

• Aileler karne notlarına göre ödül ya da ceza vermek yerine çocuğun performansını dikkate alarak ön plana çıkarmaları gerekir. Zayıf notlar yüzünden çocuğun kişliğine ya da zeka düzeyine yorum yapmak, eleştiride bulunmak, suçlamak da ceza vermektir. Oldukça inciticidir. Bunun yerine performansı hakkında konuşmak gerekir.
• Aileler mükemmelliyetçi olmak yerine çocuğun yaşına ve kapasitesine uygun gerçekçi beklentiler içinde olmalılar. Örneğin; “matematikten 100 ya da en az 95 alman gerekiyor” yerine, “80-100 arası başarılıdır” gibi bir yaklaşım çocuğu gereksiz stresten, olabilecek sınav kaygılarından da koruyacakır.
• Karne notlarının kötü olmasından dolayı çocukları tatile götürmemek, okul harçlığı vermemek gibi cezalar onları derslerden daha çok soğutacak, ilişkinizi olumsuz etkileyecektir.
• Çocuğa, kötü karne getirdiğinde daha az sevileceği mesajı verilmemeli. Aksine her durumda onun yanında olacağınızı hissettirmek, performansını, çabalarını desteklemek çocuğu öğrenmek ve başarmak için daha fazla motive edecektir.
• Karne notları başarılı olan çocuklar için karne hediyesi olarak takdir ve onaylama sözleri, birlikte yapılan sosyal aktiviteler uygun olur. Çok pahalı hediyeler almak veya vaad etmek daha ileriki yaşlarında tatmini zor çocuklar veya ergenler olarak büyümelerine sebep olacaktır.
• Karne notlarını veya başarısını değerlendirirken eğitim sistemi, aile içinde neler olup bittiği, evdeki kurallar, arkadaşları ile ilişkisel problemleri olup olmadığı, öğretmeni ile ilişkileri, dikkat eksikliği, işitme, görme veya öğrenme bozuklukları olup olmadığı gibi faktörler de mutlaka uzman bir evlilik ve aile terapisti tarafından değerlendirilmelidir.
Kötü olan karne notlarına karşı tepkiler olumsuz ve aşırı olduğunda çocuk için “başarısız” kimlikli dominant bir hikaye yaratarak, “başarısılık” kimliğini sahiplenmesine yardımcı olmuş olursunuz. Bunun yerine pozitif notlara odaklanarak alternatif bir kimlik yaratmak, pozitif kimliği sahiplenerek çocuğunuzda başarının kendini gerçekleştirmesine yardımcı olacaktır.
Tüm ailelere ve okullu arkadaşlarıma güzel bir yarıyıl tatili dilerim sevgi ile kalın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.