Başarır: Bu Yasa meclisten geçmeyecek « Hamle Gazetesi

Başarır: Bu Yasa meclisten geçmeyecek

Bu haber 11 Ekim 2017 - 23:49 'de eklendi ve 544 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkçıoğlu Başarır yaptığı basın açıklamasında kamuoyunda Müftülük yasası olarak bilinene müftülere nikâh kıyma yetkisi veren yasanın Meclis alt komisyonundan geçtiğini belirterek bu yasanın uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız açıkladı.

Metin Karakoç

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkçıoğlu Başarır Menteşe Sınırsızlık Meydanında yaptığı basın açıklamasında kamuoyunda Müftülük yasası olarak bilinene müftülere nikâh kıyma yetkisi veren yasanın Meclis alt komisyonundan geçtiğini belirterek bu yasanın uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız dedi.

İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkçıoğlu Başarır açıklamasına şöyle devam etti, “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür. Anayasamızın 174. Maddesi’ne göre devletin asli görevi devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartılmasıdır. Ayrıca anayasanın 10. Maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir.

Söz konusu tasarının kabulüyle ‘ anayasa suçu ‘ işlenmektedir. Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır.  Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır. Bu durumda biz Cumhuriyet kadınları, hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak yollarına devam edecektir. Ülkemize getirilmek istenen ‘İslam devleti olma’ dayatmasına karşı, kadın yurttaş kimliğimiz ile mücadelemizi asıl iş olarak önümüze koyacağız.

Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikâhını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikâh yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır.

CHP’li kadınlar olarak meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilmez olduğunu her yerde haykıracağız. Bu tasarının meclisten geçmesi demek laik, hukuk devletinin ortadan kalkması demektir. Ülkemiz çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değildir. Ülkemizin ekonomisi alt üst durumdadır.  Hem ekonomik sıkıntıların üzerini örtmek, hem de ülkemizin dış politikasının yarattığı olumsuzluklar gözlerden kaçırılmak istenmektedir. Anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakta ustalaşan iktidar ve Cumhurbaşkanı, bu tasarıyı da yaşanan krizleri kapatmak için kullanmaktadır.

Türkiye’nin geleceği için, ülkemizin işsizlik sorununa, kadın sorunlarına, tarım sorununa ve bunun gibi birçok soruna çözüm bulunması gerekmektedir”.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.