Başaran: 92 yıllık Cumhuriyetin takipçisi ve bekçisi olmak için aday oldum

Bu haber 24 Ekim 2015 - 0:29 'de eklendi ve 746 kez görüntülendi.

asım başaran (1)Milliyetçi Hareket Partisi Muğla Milletvekili Adayı Asım Başaran, Bodrum Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği-BESİAD’ın konuğu oldu. BESİAD’ın geleneksel perşembe toplantısına konuşmacı olarak davet edilen Başaran, yaklaşık 30 yıldır parlamentoya bir vekil gönderemeyen Bodrum’un, 1 Kasım seçimlerindeki tek adayı olarak Bodrum ve Muğla için hedeflerini, projelerini ve vizyonunu anlattı.
İlkay Yıldız
Milliyetçi Hareket Partisi Muğla Milletvekili Adayı Asım Başaran, Bodrum Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği-BESİAD’ın konuğu oldu. BESİAD’ın geleneksel perşembe toplantısına konuşmacı olarak davet edilen Başaran, yaklaşık 30 yıldır parlamentoya bir vekil gönderemeyen Bodrum’un, 1 Kasım seçimlerindeki tek adayı olarak Bodrum ve Muğla için hedeflerini, projelerini ve vizyonunu anlattı. 92 yıldan bu yana yüzünü Batı’ya dönmüş, Ortadoğu ülkesi olmaktansa, medeni, Anayasasını çalıştıran bir hukuk devleti olma konusunda mesafe almaya çalışan, bu uğurda büyük bedeller ödeyen Cumhuriyet’in, yeni bir imtihan verdiğini söyleyen MHP Milletvekili Adayı Asım Başaran, “Biz evrensel, Anayasal hukukunu çalıştıran bir devlet mi olacağız, yoksa günün şartlarına göre güçlünün kudretli olanın şekil verdiği, güçlünün zayıfı ezdiği, gazetecilerin içeri atıldığı, kadına şiddetin, tacizin bu kadar arttığı, kadın haklarının yerlere serildği, günün şartlarına göre muktedirlerin şekil verdiği bir ülke mi olacağız? Ben 92 yıldan bu yana verilen bir mücadelenin savunucusuyum. Mutlaka evrensel hukukunu çalıştıran, dünyada yatırımcıların güvenerek, hukukuna, Anayasasına gönül rahatlığıyla güveneceği bir ülke olmak gerektiğine savunuyorum. Bu yolda çok bedeller ödedik. Eğer buradan dönülürse, gerçekten çok yazık olur. Dönme riskini de çok büyük bir tehlike olarak görüyorum. İşte bu 92 yıllık Cumhuriyetin takipçisi ve bekçisi olmak için aday oldum” diye konuştu.
Bodrum Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Uğur İlhami Özden ve Bodrum’un önde gelen iş insanlarıyla LVZZ Otel’deki toplantıda bir araya gelen MHP Muğla Milletvekili Adayı Asım Başaran, 1 Kasım seçimlerinde neden aday olduğunu, seçildiği taktirde hangi projeleri yaşama geçireceğini ve Bodrum ve Muğla için hedeflerini anlattı. MHP İlçe Başkanı Mehmet Tosun ile Belediye Meclis Üyesi Hülya Aşkın’ın da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Asım Başaran, Bodrum’un ve Muğla’nın çözülmesi gereken en acil sorununun Büyükşehir olduğunu söyledi. Büyükşehir Yasası’nı ülkenin kuruluş iradesine aykırı bir uygulama olarak gördüklerini belirten Başaran, “Cumhuriyetin kuruluş ideolojisi milli devlet, üniter yapı üzerine oluşmuştur. Bu uygulamayı, aynı zamanda Güneydoğu’muzla ilgili bazı bağları merkezi idareden kurtarıp, bir bölgeye doğru taşıyıp, özerkliğe doğru bir adım olarak değerlendiriyoruz. Muğla ve Aydın, bu illerin ambalajı olarak araya katılmıştır” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin acil çözüme kavuşturulması gereken bir diğer sorununun asayişsizlik ve terör olduğunu kaydeden Başaran, Türkiye’yi, Bodrum’u ve Muğla’yı farklı bir boyuta getiren bu soruna bir an önce dur denmesi gerektiğini söyledi.
Özellikle turizm sektörünü tehdit eden bir terör ortamı yaşandığına dikkat çeken MHP Adayı Başaran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle Dağlıca baskınından sonra Türkiye’de bir anda meydana gelen olayların, güzelim, cennet ülkemizi bir anda cehenneme dönüştürdüğüne tanık olduk. Cennet ülkemizde hepimizin sahip olduğu işyerlerinin, yatların, katların, mülklerin, otellerin beş para etmeyeceği tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız soğuk gerçeği gördüm. Bu ülkenin mutlak asayişi tesis edilmeden, yaptığımız yatırımların hiçbir işe yaramayacağını gördüm. Bunun ötesinde başka bir tehlike daha gördüm. Ben Yunan Adalarına taşımacılık yapan bir şirketin sahibiyim. Orada ve bizim kıyılarımızda, devletlerini kaybeden Suriyeli vatandaşların ne hallere düştüklerini gördüm. Hatay Reyhanlı’dan başlayıp, Urfa Suruç, Diyarbakır ve peşinden Ankara’ya kadar gelen terörün ülkemizi nasıl tehdit ettiğini, Cizre’den Bodrum’a kadar ulaşabilecek bir tehlikeden bahseden siyasetçilerin olduğunu gördüm. Sahip olduğumuz güzel Bodrum’umuz, sevdiklerimiz, ailelerimiz, kazanımlarımız her şeyimiz risk altında. İşin ulusal boyutunda, sınırlarımızı kontrol altına alıp, hukuğu, Anayasal düzeni çalıştırmak üzere elimden bir şeylerin gelebileceğini düşünerek, geçmiş siyasi birikimimin buna katkı sunabileceğini, bu memlekete hizmet edebileceğimi düşünerek aday oldum.”
BESİAD eski Başkanı İşadamı Engin Kaplan da Asım Başaran’ı adaylığından dolayı kutlayarak “Sizi medeni cesaretinizden dolayı, MHP’yi Bodrum’dan bir milletvekili adayı çıkarma refleksi gösterdiği için, BESİAD’ı içinden bir vekil adayı çıkardığı için tebrik ediyorum. Şahsen başarılı olmanızı çok istediğimi bilmenizi istiyorum. Birçok arkadaşım da aynı fikirde” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.