Baro’nun ‘Çocuk Odası’ Onlara Nefes Aldıracak

Bu haber 27 Şubat 2018 - 0:14 'de eklendi ve 855 kez görüntülendi.

Muğla Barosu, cezaevinde annesi yanında cezaevi koğuşunda kalmak mecburiyetinde bulunan 0-6 yaş aralığındaki çocukların bir nebze nefes alabilmeleri, cezaevi koğuşunun ağır ve kasvetli ortamından gündüz saatlerinde uzaklaştırılıp, kendi dünyalarına, çocuk dünyasına, oyuna, neşeye, öğrenmeye, bilmeye, arkadaşlığa ve birlikte paylaşmaya alışabilmelerini sağlamak için “Çocuk Oyun Odası” hazırladı.

Haber Merkezi

Muğla Barosu tarafından Muğla E Tipi Kapalı Ceza İnfaz kurumunda cezaevinde annesi yanında cezaevi koğuşunda kalmak mecburiyetinde bulunan 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için hazırlanan ‘Çocuk Oyun Odası’  protokolün de katıldığı törenle açıldı.

Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan değişik yaşlardaki çocuklar için oluşturulan oyun odasında çocuklar arkadaşları ile birlikte gülüp, eğlenip, oyunlar oynayarak yaşamı hissetmeye çalışacaklar.

Çocuk odasının açılış törenine Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumhur Çoban, Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ve çok sayıda bürokrat katıldı.

Konu ile ilgili bilgi veren Muğla Barosu Başkanı Avukat Cumhur Uzun, “Cezaevinde kime sorsanız ‘kader mahkumu’ olduğunu söyler. Aslında kısmen haksız da değildir. Yaşama dair bir anlık yanlışlar, kader denilen günde karşılamıştır onu. Ama o kaderine biraz ‘kasıt’ yada biraz ‘taksir’ bulaştırmıştır. Oysa ne kastı, ne de taksiri olmadan cezaevinde olan bebekler,  çocuklar da vardır. Asıl kader mahkumu onlardır. Ya annesinin karnında ya da kucağında gelmiştir o cezaevine. Orada yaşar, orada büyür. Yapmadığı, yaşamadığı anlar ve suçların cezasını çekmektedirler. İşte bu gerçek kader mahkumları için Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan çocukların koğuş dışında da yaşayabilsinler, oyun oynayabilsinler, yaşıtlarıyla gülüp eğlenebilsinler istedik. Gülün, eğlenin, oynayın kader mahkumları. Her bir gülümsemeniz bizim mutluluğumuz, ‘Çocuk Yaşam Odası’ndaki neşeniz yaşam sevincimiz olacak. Muğla Barosu’nun bu anlamlı projesinin fikir annesi Av. Ayşegül Mungan’a, Yönetim Kurulumuzun her bir üyesine, yapımı büyük bir özveriyle gerçekleştiren Ceza İnfaz Memuru Özgür Özdamar’a, Cezaevi Müdürü Celal Şen’e ve Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Sayın İlyas Yavuz’a süreçteki katkıları nedeniyle sonsuz teşekkürler ediyorum.”

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz ise konuşmasında “Hep söylüyoruz suçlu da olsa, mahkeme kararı ile hakim kararı ile suçları sabit de olsa tutuklu da olsalar bütün hükümlülerimiz, tutuklularımız bize devletimizin bir emaneti bu gözle bakıyoruz. Olayı bu çerçeve de değerlendiriyoruz. Hakikaten güzel bir durumdu. Çocuklar bizim her şeyimiz. O muhabbeti sevgiyi o güzel ortamı kurabilirsek ne mutlu bize diyoruz. Katılımlarından dolayı bütün misafirlere teşekkür ediyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.