Bankamatik faresini yakalamak için 17 saat nöbet tuttular « Hamle Gazetesi

Bankamatik faresini yakalamak için 17 saat nöbet tuttular

Bu haber 15 Aralık 2018 - 3:10 'de eklendi ve 1.506 kez görüntülendi.

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde bir bankaya ait ATM’ye kart kopyalama sistemi kuran bir kişi, kurduğu sistemi almak isterken Muğla polisi tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Yakalanan şüphelinin Yatağan Milas ve Fethiye ilçesinde meydana gelen kart kopyalama olayının faillerinden biri olduğu tespit edildi. Muğla Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin zanlıyı yakalamak amacıyla kart kopyalama aparatının yerleştirildiği ATM civarında soğuk hava ve yağmura rağmen yaklaşık 17 saat nöbet tutuğu ortaya çıktı.

Kadir Tamer

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde bir bankaya ait ATM’ye kart kopyalama sistemi kuran bir kişi, kurduğu sistemi almak isterken Muğla polisi tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Yakalanan şüphelinin Yatağan ve Fethiye ilçesinde meydana gelen kart kopyalama olayının faillerinden biri olduğu tespit edildi.

Edinilen bilgiye göre, Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde bir bankaya ait ATM’ye kart kopyalama sisteminin kurulduğu görevliler tarafından tespit edildi. Durumun Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilmesi üzerine olayın faillerinin yakalanması amacıyla Muğla Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Bankaya ait ATM’nin bulunduğu bölgede önlem alan polis ekipleri kart kopyalama cihazlarını almaya gelecek kişiyi beklemeye başladılar.

17 saat beklediler

ATM’ye yerleştirilen kart kopyalama aparatını almaya gelecek şüpheliyi yakalamak amacıyla Muğla Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri soğuk havaya ve yağmura rağmen yaklaşık 17 saat bölgede nöbet tuttu. Aparatın tespit edilmesinin ardından yaklaşık 17 saat sonra ATM’ye gelen şüpheli yerleştirdiği aparatları almak istediği sırada polisleri fark ederek olay yerinden koşarak kaçmaya çalıştı. Kısa bir süre yaşanan kovalamacanın ardından şüpheli şahıs ATM cihazından aldığı kart kopyalama aparatları ile yakalanarak gözaltına alındı.

Yalnız değilmiş

Gözaltına alınan ve ifadesi alınmak üzere Muğla Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen şüphelinin 32 yaşındaki H.İ.G. olduğu tespit edildi. Yapılan imceleme ve şüphelinin alınan ifadesinden olayla ilgisi bulunduğu tespit edilen F.K. (30) ve F.E. (28) isimli şüphelilerin yakalanması amacıyla polis tarafından çalışma başlatıldı. Yapılan incelemelerde gözaltına alınan F.K. ile halen firarda bulunan F.K. ve F.İ.’nin 30 Kasım tarihinde Milas ve Yatağan, 12 Aralık tarihinde Fethiye İlçesi’nde meydana gelen bazı bankalara ait ATM’lerde gerçekleşen kart kopyalama olayının failleri olduğu tespit edildi. Polis tarafından ifade işlemleri tamamlanan H.İ.G. hakim karşısına çıkarılmak üzere mahkemeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkarılan zanlı tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Emniyetten vatandaşlara uyarı

Muğla Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ATM’lerden para çekildiği sıralarda vatandaşlardan dikkatli davranmaları istenildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizde ve ilimizde görülen son yıllarda ATM cihazları üzerinden dolandırıcılık olaylarında artış olduğu görülmekle birlikte, vatandaşlarımızın bu tür durumlarda mağduriyet yaşamaması açısından özellikle ATM’lerden para çekerken şifre girişi esnasında elleri ve yanlarında bulunan bir eşya ile gizlemeleri, herhangi bir ATM cihazında kopyalama aparatı veya şüphelendikleri bir durumda herhangi bir müdahale de bulunmadan polise ihbar etmeleri şüphelilerin yakalanması açısından önem arz etmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.