Balıkçılar av sezonundan umutsuz

Bu haber 01 Eylül 2014 - 3:45 'de eklendi ve 644 kez görüntülendi.

balikcilarrMarmarisli balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak av mevsiminden de umutsuz.
Haber Merkezi
Marmarisli balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak av mevsiminden de umutsuz. Türkiye’de av yasağı uygulandığı dönemde Yunanistan’da serbest olduğunu hatırlatan balıkçılar, “Yunanlı balıkçılar, bizim denize açılamadığımız dönemde Muğla açıklarında istedikleri gibi avlandılar. Biz ise turizm mevsiminde Kızıl Deniz, Dubai, Senegal ve Mısır’dan balık ithal ettik” dediler.
Av yasağının kalkmasını bekleyen ve hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, geçen yıl hayal kırıklığı yaşadıklarını, bu yıl da durumun aynı olacağını belirtiyor.
Balıkçılar, 1 Nisan’da başlayıp 31 Ağustos’ta sona eren yasağın, daha çok Yunanlı balıkçılara yaradığını öne sürdü. Geçtiğimiz yıl hayal kırıklığı yaşadıklarını belirten Marmarisli balıkçılardan Tuncay Yüksel, “Geçen yıl havaların kötü gidişi ve bilinçsizce avlanmanın devam etmesi sebebiyle kötü bir sezon geçirdik. Bu sezon da bilinçsiz avlanma ve hava şartları uygun olmazsa sonuç değişmez” dedi. Av yasağından dolayı turizm sezonunda balık azlığı olmasının balık satan firmaları ithal balığa yönlendirdiğini anlatan Yüksel, “Kızıl Deniz ve Dubai, Senegal ve Mısır’dan Lagos ve Trança getiriliyor. Fakat bizim balıkların yerini tutmuyor ve ihtiyacı karşılamıyor. Öte yandan, onlarda aynı dönemde yasak olmadığı için Yunan balıkçılar Akdeniz’de gırgırlarla avlanıyor. Olan bize oluyor. Aynı denizde birileri avlanıyor, birileri seyrediyor. Yasak olacaksa Yunan adalarını da kapsamalı. Sonuçta aynı denizde avlanıyoruz” diye konuştu.
Muğla Gökova’da balıkçılık yapanlar da hem yasağın zamanlamasından hem de kaçak avcılardan şikayetçi. Yasağın, Gökova körfezine balık geldiği zaman başladığını öne süren balıkçılar, “Yasak kalktığında balık gitmiş oluyor. Yasak, Yunanlı balıkçılarla kaçak avcılık yapanların işine geliyor. Balıkçıların mağdur edilmemesi için bu avlanma yasağı getirilen tarihler yeniden düzenlenmeli” dediler. Akçapınar Balıkçılar Kooperatifi üyelerinden Hamza Yontus da, “Yasaklarla başımız belada. Yasakları savunmak için Avrupa Birliği’nin arkasına sığınıyorlar. Avrupa Birliği de bu yasakları koyuyor ama önceden planını yapıyor, alt yapısını hazırlıyor. Bizimkiler ise millet ne olacak diye hiç düşünmüyor” ifadelerini kullandı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.