Balık ölümlerinin nedeni: Oksijensizlik « Hamle Gazetesi

Balık ölümlerinin nedeni: Oksijensizlik

Bu haber 02 Ocak 2018 - 0:53 'de eklendi ve 787 kez görüntülendi.

Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Kamış Çayı’nda Aralık ayında meydana gelen toplu balık ölümlerinin oksijen yetersizliğinden kaynaklandığı tespit edildi. Meydana gelen olayda suyun renginin siyahlaşmasının sebebi henüz belirlenemediği öğrenildi.

Kadir Tamer

Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Kamış Çayı’nda Aralık ayında meydana gelen toplu balık ölümlerinin oksijen yetersizliğinden kaynaklandığı tespit edildi.

Aralık ayı içerisinde Yatağan İlçesi’nde Kamış Çayı’nın önce renginin siyaha dönüşmesinin ardından toplu balık ölümleri meydana geldi. Bu gelişme üzerine Kamış Çayı’ndan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri, büyük çoğunluğu sazandan oluşan ölü balıklardan ve sudan numuneler aldı. Yatağan Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler ise incelemelerde bulunarak yasal işlem başlattı.

Laboratuvar ortamında incelendi 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından balık ve sudan oluşan numuneleri, analiz için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü İzmir Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderdi.

İncelemelerde ölü balıklar ve su numunelerinde gerçekleşen ağır metal analizinde, metaller yönünden zehirlenmeye neden olabilecek bulaşan tespit edilemedi. Analiz sonuçlarına göre çaydaki balıkların oksijen yetersizliğinden dolayı öldüğü belirlenirken, suyun renginin siyahlaşmasının sebebi henüz belirlenemedi.

Öte yandan, diğer ilgili kurumlar tarafından yapılan analizlerin devam ettiği ve çaydaki oksijen oranının azalmasına ve suyun renginin siyaha dönmesine neden olan etkenin bu analizler sonucunda belli olacağı öğrenildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.