Balavca Deresi’nin ıslah çalışması bitiyor

Bu haber 22 Ekim 2015 - 0:34 'de eklendi ve 744 kez görüntülendi.

haberr (1)MUSKİ Genel Müdürlüğü yaklaşan kış mevsimi nedeniyle yağışlarda muhtemel taşkın risklerini önlemek için yaklaşık 1 ay önce başladığı Balavca deresinin ıslah çalışmalarını tamamlama noktasına geldi.

Verda Kartal

Türkiye’nin en fazla yağış alan ikinci ili olan Muğla’da yaklaşan kış mevsimi nedeniyle Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri önlem almaya devam ediyor. İl genelinde dereleri ıslah çalışmalarını sürdüren MUSKİ, son olarak Milas İlçesinde başladığı Balavca deresinin temizliğini bitirme noktasına geldi. MUSKİ 2. Bölge Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından devam eden çalışmalar kapsamında, Milas-Yatağan karayolundan başlayarak Milas İlçe merkezinden geçip Sarıçay deresine kadar toplam uzunluğu 6 kilometreyi geçen Balavca Deresinin 4 buçuk kilometresi temizlendi.

Olası yağışlarda taşkın sebebiyle vatandaşların mağdur olmaması için çalıştıklarını belirten MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, kısa süre içerisinde Balavca deresinin ıslah çalışmalarının tamamlanacağını söyledi.

Ülgen, “Bilindiği üzere Muğla Türkiye’nin en fazla yağış alan 2. ili konumunda. Bu nedenle kış mevsimi başlamadan derelerimizin temizliklerini bir an önce tamamlamamız gerekiyor. Balavca Deresi 6 kilometreyi geçen uzunlukta bir dere. Daha önce Balavca deresinde yağmur suyu hatlarımız dere tabanı altındaydı ve herhangi bir taşkında çalışmayacak durumdaydı. Bizde dere tabanını 1 metre daha indirerek yağmur suyu hatlarının rahatlamasını sağladık ve yağışlarda olası taşkın risklerinin önüne geçtik. 15 gün içerisinde Balavca deremizi tümüyle temizlemiş olacağız” dedi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.