BAL-DER tepkisiz kalmadı « Hamle Gazetesi

BAL-DER tepkisiz kalmadı

Bu haber 19 Kasım 2015 - 23:43 'de eklendi ve 878 kez görüntülendi.

BAL-DER tepkisiz kalmadı (2)Muğla Bal Alıp Satanlar İhraç Edenler ve Paketleyenler Derneği (BAL-DER), üreticilerden düşük fiyattan alınan ve vatandaşa yüksek fiyatla bal satılmasına tepki göstererek halka ücretsiz bal dağıttılar.
Verda Kartal
Muğla Bal Alıp Satanlar İhraç Edenler ve Paketleyenler Derneği (BAL-DER) bal satıcılarının arıcılardan 7-7.5 liraya aldığı balı, vatandaşa 35 liraya satılmasını ilginç bir eylemle protesto etti. Bal fiyatlarındaki adaletsizliğe tepki göstermek isteyen BAL-DER Menteşe İlçesi’nde bulunan Kurşunlu Camii meydanında vatandaşlara ücretsiz bal dağıttı.
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan BAL-DER Başkanı Fikret Çalca, “Ülkemiz Arı koloni sayısında dünya ikincisi, bal üretiminde ise dünya beşincisidir. Bal cenneti olmasına rağmen, ne yazık ki ülkemizdeki insanların çoğu bırakın sofralarına bal almayı yanından bile geçemiyor. Oysaki bugün çeşitli firma ve marka adlarıyla 850 gram çam balı 30 ila 35 liraya varan fiyatlarla tüketiciye ulaşmaktadır. Bu ise tüketicide kafa karışıklığına yol açmakta ve ekonomisine zarar vermektedir. Bugün ise ekonomik bir fiyat ile 850 gram çam balını 14, 460 gram çam balını 7 liraya, 850 gram çiçek balını ise 14 liraya ve 460 gram çiçek balını 7 liraya yiyebiliriz” dedi.
Çalca açıklamasına şöyle devam etti:
“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerimizden Çam ve Çiçek balının insan sağlığına ve beslenmesine olan katkılarının tüketicilerimize bilimsel olarak ulusal ve yerel kanallarda kamu spotu aracılığıyla anlatılarak, ülkemizde bal üretimi ve üretilen balın tüketilmesi konusunda katkı sağlamasını derneğimiz olarak rica ederiz. Dolayısıyla ülkemizde bal tüketiminin yeterli olarak teşvik edilmemesi nedeniyle bal tüketimi çok azdır, buda arıcılarımızı zor durumda bırakmaktadır. Bu konuda yeterince önlem alamazsak arıcılık sektörünün zarar görmesinden dolayı arıcılarımızın zamanla bu sektörden uzaklaştığını göreceğiz. Arıcılarımızın arıcılıktan vazgeçmesi ise doğada arıların azalmasına yol açacak ve doğal olarak da bu da arıların çiçek tozları üzerinde yaptığı döllemeler neticesinde meyve ve sebze üretiminde azalacağı anlamına gelmektedir. Sonuç olarak biz Muğla Bal-Der olarak büyük emek ve para harcayarak bal üretimi yapan değerli üreticilerimizin üretmiş olduğu ürününün gerçek karşılığını alması için elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız. Değerli yöneticilerimizden de balın ülkemiz genelinde tanıtımı için yeterli katkı sağlayacağı beklentisi içindeyiz. Ülkemizde üretilen doğal balı tanıyalım, tanıtalım, tüketelim ve sağlıklı kalalım” Açıklamanın ardından BAL DER başkanı Fikret Çalca vatandaşa ücretsiz olan bal dağıtımını gerçekleştirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.