Bakanlık İztuzu’nda kararlı « Hamle Gazetesi

Bakanlık İztuzu’nda kararlı

Bu haber 06 Ocak 2015 - 23:57 'de eklendi ve 669 kez görüntülendi.

bakanlıkkkMuğla’nın Dalyan İlçesi İztuzu kumsalı için çevreciler direnirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı açıklamada kumsaldaki günübirlik alanların teslim alındığını açıkladı. Açıklamada, “2886 sayılı Kanun ve 644 sayılı KHK ile Doğal sit alanları ile özel çevre koruma bölgelerinde bulunan Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlere ilişkin kiralama ve tahsis işlemleri Bakanlığımızca (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) yürütülmektedir” denildi.
Özcan Özgür
Muğla’nın Dalyan İlçesi İztuzu kumsalı için çevreciler direnirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı açıklamada kumsaldaki günübirlik alanların teslim alındığını açıkladı. Açıklamada, “2886 sayılı Kanun ve 644 sayılı KHK ile Doğal sit alanları ile özel çevre koruma bölgelerinde bulunan Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlere ilişkin kiralama ve tahsis işlemleri Bakanlığımızca (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) yürütülmektedir” denildi.
İztuzu sahilindeki tesis ihaleyle İngiliz ortaklı DALÇEV isimli firmaya verildi. Sahili işletecek yeni şirketin Caretta kaplumbağalarının üreme alanların yok edeceğini, çevreyi kirleteceğini öne süren ve sahilin halka açık alan olarak kalmasını isteyen çevre gönüllüleri ve Dalyanlılar, bir haftadır çadırlarda yatıp eylem yapıyor.
Tesisin mevcut işletmecisi Ortaca Belediyesi elinde mahkeme kararı olduğunu söyleyerek tesisi boşaltmak istemiyor. DALÇEV de elinde mahkeme kararı olduğunu söyleyerek tesisin işletmesini almak istiyor. Tartışmalar ve eylemler sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İztuzu Plajı’yla ilgili olarak yaptığı açıklamada alanın teslim alındığını bildirdi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“Muğla ili sınırları içerisinde bulunan İztuzu plajı 1990 yılından bu güne kadar koruma-kullanma esasları kapsamında kiralanmaktadır. Söz konusu kiralanan alan kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan alan olup hiçbir şekilde imara açılmamaktadır. Günübirlik ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere sadece sunulan hizmetlere (otopark, şemsiye, şezlong, büfe gibi) karşılık ücret talep edilmekte olup, bunun dışındaki alan kullanımı ve alana girişlerden ücret talep edilmemektedir. Yani İztuzu plajı halkımızın kullanımına bugüne kadar açık olduğu gibi bundan sonrada açık olacaktır. 29.12.2014 tarihinde 2014/1251 esası ile Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından İztuzu kumsalında bulunan günübirlik alanın tahliyesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı kalkmıştır. Mahkeme kararı doğrultusunda alan teslim alınmış olup, alanla ilgili her türlü tasarruf Bakanlığımıza (TVKGM) aittir. 2886 sayılı Kanun ve 644 sayılı KHK ile Doğal sit alanları ile özel çevre koruma bölgelerinde bulunan Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlere ilişkin kiralama ve tahsis işlemleri Bakanlığımızca (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) yürütülmektedir.”
Yapılan açıklamada, Bakanlığın (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) sorumluluğunda bulunan Tabiat Varlıkları, Doğal Sit Alanları ve Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki günübirlik kullanım alanlarında yapılanlar şöyle anlatıldı:
“Alan kullanımından doğan habitat bozulmalarının rehabilite edilebilmesi, atıksu ve katı atıkların günlük bertaraf edilmesinde sorun yaşanmaması; Kaçak ve izinsiz kullanımların engellenmesi; Alan kontrol mekanizmasının kolay tesis edilip, etkin biçimde çalıştırılması; Alan yönetim kararlarının derhal uygulanabilmesi; Alanlarda daha sıhhi şartlarda hizmet verilmesi hususunda fayda sağlanması; Alanda yapılacak bilimsel çalışma ve izleme çalışmaları ile eğitim ve farkındalık oluşturma çalışmaları için görev alan teknik personele lojistik hizmet ve her türlü desteğin sağlanması amacıyla iş ve işlemler yürütülmektedir.”
Ülkemizin Akdeniz sahillerinde yer alan en önemli 17 deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Muğla ili sınırları içerisinde bulunan İztuzu Plajı alanında Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi bulunduğu, alanda üreme periyodu içerisinde (Mayıs-Ekim) yapılan koruma ve izleme projelerine Bakanlıkça (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) destek sağlanmakta olduğu da belirtilerek şöyle devam edildi:
“Bu projelere son 5 yıl içerisinde yaklaşık 200.000TL ödenek aktarılmış ve aktarılmaya devam edilecektir. Diğer taraftan; İztuzu kumsalında rehabilitasyon, koruma ve izleme projelerinin dışında bilim adamları eşliğinde sürekli olarak eğitim ve farkındalık oluşturma çalışmaları da yürütülmektedir. Bu çerçevede; Muğla ili sınırları içerisinde bulunan İztuzu plajı 1990 yılından bu güne kadar koruma-kullanma esasları kapsamında kiralanmaktadır. Söz konusu kiralanan alan kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan alan olup hiçbir şekilde imara açılmamaktadır. Günübirlik ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere sadece sunulan hizmetlere (otopark, şemsiye, şezlong, büfe gibi) karşılık ücret talep edilmekte olup, bunun dışındaki alan kullanımı ve alana girişlerden ücret talep edilmemektedir. Yani İztuzu plajı halkımızın kullanımına bugüne kadar açık olduğu gibi bundan sonrada açık olacaktır.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.