Bakanlık İztuzu’na Caretta Hastanesi’ni erteledi… « Hamle Gazetesi

Bakanlık İztuzu’na Caretta Hastanesi’ni erteledi…

Bu haber 24 Haziran 2019 - 0:01 'de eklendi ve 1.269 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dalyan‘da Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) İztuzu Plajı‘nın işletmesini üzerine alan MUÇEV‘e karşı toplantısı vardı.3

Basına çok yansımadı. Adem Ülker arkadaşımızın başına gelen MUÇEP Üyelerinin başına da geldi. İztuzu Plajı‘nda 16 Haziran Pazar günü basın açıklaması yapmalarına izin verilmedi.

Adem Ülker onlardan bir gün önce, hafta sonunda 14 Haziran Cuma günü gelmişti Dalyan‘a… Buradan İztuzu‘na turist taşıyan teknelerde çevreyi anlatan rehberler görev almaya başlamıştı. Adem Ülker bu yeni gelişmeyi haber yapmaya gitmişti. Doğal olarak İztuzu‘na da çıkmıştı.

MUÇEV Şirketi yetkilileri muhtemelen kafalarında Adem Ülker‘i MUÇEP üyelerinin basın toplantısı ile ilişkilendirdiler ve bu yüzden terörist muamelesi yaptılar!

Ben Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün İztuzu Plajı’nda fotoğraf çekilmesini yasakladıklarını ve Adem Ülker’e bu yüzden engel çıkardıklarını sanmıyorum…

Eğer böyle bir karar varsa yazışmalarını paylaşsınlar!

 

xx           xx           xx

MUÇEP üyelerinin İztuzu‘nda buluşmaları 16 Haziran Pazar günü saat 11.45‘de gerçekleşecekti. İçinde, İztuzu Kumsalının bir ucunda yapılması planlanan ve Dalyanlılarla çevrecilerin karşı çıktığı Caretta Hastanesi tartışması yanında, DEKAMER‘de inceleme, MUÇEP tanıtımı ile Kıyılar ve MUÇEV konularının yeraldığı program sosyal medya ortamında günler öncesinden duyurulmuştu.

Sonra ne olduysa, buluşmaya bir iki gün kala program kaldırıldı ve “16 Haziran Pazar günü saat 12.15 İztuzu’nda buluşma ve basın açıklaması” diye yeni duyuru yapıldı.

İşte bu, Muğla Valiliği kuruluşu Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kuruluşu Türkiye Çevre Koruma Vakfı ortaklığında kurulan MUÇEV Şirketi yöneticilerinin kafasını karıştırmış, “çevreciler, gazeteciler geliyor” diye telaşlandırmış olmalı…

Ne olur gelseler? Çok olsa çevreciler, MUÇEV‘i ve Caretta Hastanesini protesto eder, gazeteciler de fotoğraflarını çekerler ve sonra da oradan ayrılılardı… Ne Dünya‘nın ne de MUÇEV‘in sonu değil.

Ne günlerden 1 Mayıs, ne de İztuzu Kumsalı Taksim Meydanı…

 

xx           xx           xx

Muğla il genelinde aktivite gösteren çevreciler MUÇEP çağrısı ile İztuzu Kumsalı‘nda buluştular.

MUÇEP‘in periyodik meclis toplantılarından biri, bu defa 16 Haziran Pazar Günü öğle saatlerinde, İztuzu’nda bulunan Deniz Kaplumbağası Bakım Merkezi‘ni (DEKAMER) ziyaretle başladı.

MUÇEP‘liler, DEKAMER‘de çalışan gönüllü yetkililer ve yöredeki konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarından bilgi aldılar. Platform üyeleri, daha önce yaptıkları başvurulara rağmen, Ortaca Kaymakamlığı‘nın “Basın açıklaması yapamazsınız” uyarıları, Ortaca Belediye Başkanlığının daha önce toplantı yeri tahsis edip, o gün iptal etmesi ve jandarmanın İztuzu Plajın’nda aldığı güvenlik önlemleri karşısında, özellikle Dalyan‘daki sivil toplum kuruluşlarının isteği üzerine, onları da zor durumda bırakmamak adına, toplantılarını sürdürmek ve basın açıklamalarını yapmak üzere Dalyan’a geçtiler.

 

xx           xx           xx

MUÇEV‘ciler, Muğla Çevre Platformu‘nun (MUÇEP) bu buluşmada, İztuzu Kumsalı‘nın yapılaşma tehdidine ve Muğla kıyı ve kara alanlarında kamuya ait alanların, Muğla Turizm ve Ticaret Limited Şirketi’ne (MUÇEV) kiralanarak işletilmesine bir kez daha dikkatleri çekmelerine engel olamadılar!

Tuz Koktu İztuzu Kokmasın”, “İztuzunun yapılaşmasına izin vermeyin”, “MUÇEV Hukuku tanı Kıyılarımızdan elini çek!!!”, “Dört Mevsim Ekoloji Bahane Rant Şahane” ve “Kıyılar Halkındır Özelleştirilemez” pankartları eşliğinde yapılan MUÇEP Meclis Toplantısı‘nda, Muğla Valiliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kontrolündeki iki vakfın ortaklığıyla kurulmuş bir ticaret şirketi olan MUÇEV’e, koruma alanlarında Devletin hüküm ve tasarrufundaki yerlerin idaresinde yetkili ve sorumlu olan Bakanlık tarafından kendi kamusal yetkilerinin devredildiği anımsatıldı.

Katılımcılar tarafından, MUÇEV’in faaliyetlerinin bir ticaret şirketi olarak kâr mantığına dayandığı, kamusal bir rol verilen Şirketin gelir ve giderlerinin hiçbir kamusal denetime sahip olmadığı… MUÇEV’e kıyıların tahsis edilmesine dayanak oluşturan Yönetmelik hükmünün Danıştay tarafından iptal edilmesi üzerine, yönetmelikte MUÇEV’in işlemlerini yasal hale getirmeye yönelik değişiklikler yapıldığı… Bu değişikliklerin, Anayasa’nın 43. ve Kıyı Kanunu’nun 5. Maddelerine aykırı olduğu, vurgulandı…

MUÇEV’in etki alanının giderek genişletilmesinin, kamuya ait olan kıyıların ve korunan karasal alanlardaki diğer devletin hüküm ve tasarrufundaki yerlerin ticarileştirilmesi, bunun da koruma yaklaşımının bir kenara bırakılması anlamına geldiği ifade edildi…

 

xx           xx           xx

“İztuzu’nun yapılaşmasına izin vermeyin!” diye başlayan yazılı basın açıklamasında ise, toplantı gündemine ağırlıklı olarak kıyılarımızda özel çevre hükümleri ile koruma altında olan kıyı ekosistemlerini tehdit eden gelişmelerin ve Kıyı Kanunu’na aykırı uygulamaların alındığı belirtilirken, “Amacımız, kamuoyunda farkındalık oluşturmak, yetkililere sesimizi bir kez daha duyurmaya çalışmak.” denilerek, şöyle devam edildi:

Özellikle öğleden sonra yapacağımız oturumda Muğla kıyı alanlarındaki hukuksuz uygulamaları ayrıntıları ile görüşeceğiz ve sonuçlarını basınla ayrıca paylaşacağız. Programımıza İztuzu’nda buluşarak başladık. Çünkü  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açılan ‘Deniz Kaplumbağası Bakım Merkezi ve Günübirlik Rekreasyon Alanı Tasarımı Fikir Projesi Yarışması’ dünyanın gözbebebeği gibi korunması için üzerinde titrediği İztuzu Kumsalının yapılaşmaya açılması için büyük bir tehdit içermektedir. Dalyan’daki bu yerel tehditin de bu vesile ile kamuoyu gündemine taşınmasını istiyoruz.

 

xx           xx           xx

Kaplumbağa (Caretta) Hastanesi ile ilgili olarak da “Sözkonusu projenin şartnamesi incelendiğinde, her ne kadar ‘Ekolojik Kaplumbağa Hastanesi’ şeklinde ifade edilse de, aslında altı yıl önce yerel inisiyatiflerin ve kamuoyunun büyük tepkisi ile iptal edilen projeden çok da farklı olmadığını görüyoruz. denilerek şöyle devam edildi:

Proje, yine Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan ve mutlaka korunması gereken İztuzu kumsalını tüm koruma hükümlerini hiçe sayarak yapılaşmaya açmayı öngörüyor. Bölgede bir Kaplumbağa Rehabilitasyon Merkezi’nin oluşturulmasına hiçbir şekilde karşı çıkılmamasına karşın, projenin gerçekleştirileceği yer olarak özellikle İztuzu Kumsalı şartnameye konulmuştur. 5000 m2’lik otopark inşası öngörülen, hem orman, hem sulak alanı kapsayan proje gerçekleştiği takdirde, İztuzu’nun hem karasal hem denizel ekosistemi üzerinde geri dönüşü olmayan ekolojik yıkıma neden olacak, yeni yapılaşmaların da yolunu açacaktır.

 

xx           xx           xx

HASTANE ERTELENDİ…

Buarada MUÇEP tarafından yapılan açıklamada, o gün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından projenin ertelendiği bilgisi alındığı da yeraldı. Bu durum “sevindirici bir gelişme” olarak değerlendirilirken, “Bu haber hatadan dönüleceği konusunda bizleri umutlandırmıştır. Yetkililere bir kez daha seslenmek istiyoruz: bizlerin de desteklediği Caretta Hastanesi projesini, Ortaca Belediyesi ve ilgili sivil toplum örgütleri ile müzakere ederek belirlenecek uygun bir alanda gerçekleştiriniz. Lütfen İztuzu’nda yapılaşmanın yolunu açacak girişimlerden tamamen vaz geçiniz.” denildi.

Açıklamada son söz olarak da şu ifadelere yer verildi:

Bugün Muğla Çevre Platformu’nun Dalyan’da buluşmasından, vereceği mesajlardan rahatsızlık duyan, basın açıklaması yapmamızı, toplantı özgürlüğümüzü engellemek için türlü baskılar uygulayan yerel yöneticilere seslenmek istiyoruz. Muğla Çevre Platformu, Muğla genelinde sivil toplum örgütleri ve gönüllülerin yalnızca yaşam alanlarının korunması amacı ile bir araya gelerek oluşturduğu bir platformdur.  Bizler, ekoloji mücadelemizi anayasa ve yasalarla belirlenmiş demokratik ifade özgürlüğümüzü kullanarak yasal ve meşru zeminde yürütmeye özen gösteriyoruz. Demokratik haklarımızı  kısıtlamaya, toplanma ve ifade özgürlüğümüzü baskı altına almaya çalışan girişimlerinizi kınıyoruz. Muğla Çevre Platformu olarak ekoloji mücadelesini genel hak mücadelesinin ayrılmaz parçası olarak görüyoruz ve haklarımızı sonuna kadar kullanmakta kararlıyız.

Umarım bu kararlılık biz gazetecilere de örnek olur…

Buarada MUÇEP ve STK‘lar Sınırsızlık Meydanı‘nda da protestoda bulundular. Ayrıca ele alırız.

—————————————————                                 ——————————————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki … (Nietzsche)

ÇİVİ

Çin’den Köyceğiz’e arıcılığımızı incelemek üzere bir heyet gelmiş. Arkadaşım “Yakında Çin Malı Çam Balı raflarda yerini alır” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.