Bakanın çağrısına Osman Gürün ‘tamam’ dedi! « Hamle Gazetesi

Bakanın çağrısına Osman Gürün ‘tamam’ dedi!

Bu haber 13 Temmuz 2019 - 0:20 'de eklendi ve 2.440 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP’DE DANIŞMA KURULU

CHP Muğla İlçe Danışma Kurulu toplantıları tamamlandı. Bugün İl Danışma Kurulu toplanıyor. İlçe Danışmalarda olduğu gibi İl Danışma‘da da “Dullar birbirini ağırlar” sözünün gereği yapılacaktır.

Özellikle Deniz Baykal ile CHP hep “Hizipler partisi” olarak anılmıştır. Artık öyle anılmıyor. Çünkü “hizip” yok… Bir de CHP‘nin hep “sağ” ve “sol” kanatları olmuştur. Ama hiç bir zaman “düşmanlık” olmamış, gerçek anlamda “tasfiye” yaşanmamıştır. Parti içi iktidar genellikle “sağ kanat” elinde olmakla birlikte, “sol kanat” partinin hep lokomotifi ve “itici gücü” olduğu bir gerçektir.

Partiyi dönem dönem “umut” haline getiren de partinin sol yanı olmuştur…

Şimdi öyle bir durumdan söz etmek zor. Kanatlardan söz etmek te çok mümkün değil…

Muğla’ya gelince “Osmancılar” ve önemli ölçüde tasfiye olan, tasfiyesi süren “karşı olanlar” var… Tasfiye başarılı olmuş olmalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Menteşe’nin dışında danışma kurullarına katılma gereği bile duymadı. Artık karşılaşmalar tek kale…

Bugün Muğla‘da CHP‘yi yazabilirdik, ama neyini yazabiliriz ki? 12 ilçede sadece Milas‘ta heyecan yaşandı. Buna da Belediye Başkanı Muhammet Tokat‘ın “Bir daha bu makama aday değilim” sözü neden oldu. Bakarsınız Başkan Tokat, İl Danışma‘da da nereye aday olduğunu açıklar, toplantıya heyecan katar…

xx           xx           xx

DALAMAN-GÖCEK YANGINI SÖNDÜRÜLEMEDİ

Önceki günkü “Ağlamayan çocuğa meme de verilmez” başlıklı yazımın devamında, İŞKUR Müdürlüğü‘nün Türkiye‘ye örnek projeleri ile ilgili “Muğla İŞKUR’da işsizlere umutsuzluk yok…” başlıklı yazım da vardı. Orman yangınları nedeniyle bu yazımı dün erteledik. Bugün yine erteledik…

Bu gidişle “yangınlarla yaşamayı” öğreneceğiz!

Bakan Pakdemirli bile Muğla‘dan ayrılamadı. Çünkü ben bu yazımı kaleme alırken Dalaman-Göcek yangını yer yer devam ediyordu…

Önceki gün sabah Dalaman-Göcek yangınının kontrol altına alınmasıyla sevindik, ama o sevincimiz çok sürmedi. Aynı gün önce Milas-Kıyıkışlacık‘ta, sonra Fethiye-Karadere‘de yangınlar çıktı. Her ikisi de aynı gün kontrol altına alınıp söndürüldü. Önceki gün öğleden sonra kontrolden çıkan Dalaman-Göcek yangını ise ben yazımı baskıya verirken hava koşullarının da olumsuzluğu ile tamamen söndürülebilmiş değildi…

xx           xx           xx

Tarım Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli dün sabah Dalaman‘da havadan inceleme yaptıktan sonra yaptığı açıklamada, “Bugün itibariyle soğutma çalışmalarına başladık. Çalışmalarımız aralıksız olarak devam ediyor.” diyerek “Halen 30-50 hektarlık bir alanda tütmeler var. Tabiri caizse bu alanları suyla dövüyoruz. Vatandaşlarımız tatillerine gönül rahatlığıyla devam etsinler. Can ve mal kaybımız yok. Ama yaban hayatının bir kısmını, ağaçları kaybettik, tek üzüntümüz budur. Bu yanan alanlar için Sonbaharda tüm Muğlalıları fidan dikmeye davet ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Sayın Bakana hassasiyeti için tebrik ediyoruz. Kendisinden önce zaten Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan da “Yanan alanların imara açılması yada başka herhangi bir faydalanma söz konusu değildir ve asla olamaz. En kısa zamanda Datça ve Dalaman’daki yangın bölgeleri bir yıl içerisinde tekrar ağaçlandırılacaktır.” demişti.

Buarada Büyükşehir Başkanı Osman Gürün‘de hemen sosyal medya hesabından “.. çıkan orman yangınlarından zarar gören alanların ağaçlandırılacağı açıklamaları yerinde ve önemlidir. Hepbirlikte sürecin takipçisiyiz. Eylül ayında Muğlalılar ellerinde fidanlarla bu alanları yeşillendirecek, bizlerde hemen yanlarında olacağız. Fidanlar toprakla buluşacak Muğla hep yeşil kalacak” diye paylaşım yaptı.

Kamuoyunda yangınların kasten çıkarıldığı ve yanan alanların imara açılacağı algısı ve kanısı oldukça yaygın. Bu toplumsal baskı karşısında umarım hemen ağaçlandırma yapılmaz…

Uzmanlara göre bir yıl geçmesi gerekiyor. Lütfen bırakın doğa bir yıl kendi kendini onarsın…

 xx           xx           xx

DATÇA’DA ZARAR 1 MİLYON TL… HUKUK MÜCADELESİ BAŞLADI

Bu arada, Datça Palamutbükü‘nde 29 Haziran’da çıkan yangının GSM telefon şirketlerine ait baz istasyonu enerji hatlarından kaynaklandığı kesinlik kazandı. Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü incelemesi tamamlandı. Yangının yol açtığı zararın ise 1 milyon TL olduğu açıklandı.

GSM telefon şirketlerine ait baz istasyonu enerji hatlarında devrilen elektrik direği ve kopan kablonun yangına yol açtığı ortaya çıktı. Orman Müdürlüğü‘nün suç bildirimi üzerine zararın GSM şirketinden tazmin edilmesi için hukuki girişim başlattı. Datça Cumhuriyet Savcılığı gerekli soruşturmayı başlatırken, Orman Müdürlüğü tarafından 1 milyon TL olarak tespit edilen zararın 700 bin TL’sinin yangın söndürme, 300 bin TL’sinin ise yeniden ağaçlandırma çalışmaları için belirlendiği öğrenildi.

xx           xx           xx

HALUK LEVENT’İN VE MİLLETVEKİLLERİNİN MESAJLARI

Dalaman yangınının çıktığı gün aralarında Haluk Levent, Berna Laçin, Ayşegül Aldinç, Şehrazat ve Göksel‘in olduğu çok sayıda ünlü isim duyduğu üzüntüyü ve kızgınlığı sosyal medya hesaplarından dile getirdi. Kimileri de ‘Mahallede yangın çıkınca, mahallenin hafif meşrepi saçını tararmış‘ sözünü haklı çıkaran paylaşımlarına devam etti…

O gün Şarkıcı Haluk Levent (@haluklevent) ise “Göcek yangını da içimizi parçaladı. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Şu anda o bölgede olan ve zor durumda kalan, evinde kalamayan, kalacak yer arayanlar için bir kriz masası oluşturduk.

@ahbap_MUGLA VE @Velisevinc_ ile irtibata geçilebilir.” diye paylaşımda bulundu. Neden Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nden, Muğla Valiliği‘nde benzer mesajlar çıkmadı anlayabilmiş değilim…

Yangının ertesi gün sosyal medya hesaplarından AK Parti Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, “Şehidini gözyaşlarıyla uğurlayan Dalaman ilçemizde dün öğleden sonra başlayan orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyor. Bölge halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.” diye ve Mehmet Yavuz Demir de “Çalışmalarda görev alan tüm kamu personelimize, vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. İnsan kaybı yaşanmamış olması en büyük tesellimizken maalesef doğal hayatı orman olan diğer canlılarımız için üzüntü duyuyoruz.” şeklinde paylaşımda bulundu.

CHP Muğla Milletvekillerinden Burak Erbay paylaşımda bulunmazken, Suat ÖzcanGöz yaşlarımız ile söndüremedik. Ciğerlerimiz yanıyor.” paylaşımında bulundu.

Orman yangınları gözyaşları ile sönmüyor tabi!

Mürsel Alban da mesajlarından birinde, “.. yangınlar, aklımıza ‘sabotaj’ şüphesini getiriyor. AKP yönetiminin, doğayı ve çevreyi talan eden yasalarından, uygulamalarından cesaret alanlar, rant uğruna hertürlü alçakça eylemi yapmaya hazırlar. Soruşturma ve incelemeleri yakından takip ediyorum. Muğlamızın eşsiz doğasını rantçıların yağmalamasına izin vermeyeceğiz.” derken, diğerinde de Milletvekili Gökcan‘ı kastederek, “Muğlamızın AKP’li milletvekili ‘Yanan yerler imara açılmayacak’ diye açıklama yapmış. Merak etmeyin. Size gerek kalmaz, biz varken kimse oraları imara açamaz. Madem bu kadar duyarlısınız, Okluk Koyu’nu talan edenleri, binlerce ağacı kesenleri beraber protesto edelim. Madem bu kadar Muğlamızın doğasına sahip çıkıyorsunuz, Bakanınızın Kissebükü’nü yağmalamasına beraber hayır diyelim. Var mısınız?” demiş.

Beni bi gülmek aldı. Bir de benim için “mızılı” derler!

xx           xx           xx

350 HEKTAR KÜL OLURKEN DEV SÖNDÜRME UÇAKLARI NEREDEYDİ?

CHP‘nin dördüncü Milletvekili Süleyman Girgin ile İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun da Tarım Orman Bakanı‘na önerge vermek için adeta yarışmışlar. Neden birlikte vermemişler onu da anlayamadım…

Türkiyem TV‘nin haberine göre, Milletvekili Ergun yazılı soru önergesinde yangında sabotaj unsuruna rastlanıp rastlanmadığını ve personel, ekipman eksikliğini sorgulamış. “Bakanlığınızın bölgeyi bilen yangın tecrübesi olan mühendis, müdür ve şef kadrolarını rotasyona tabi tutmasının bu yangında oluşan zafiyette bir etkisi var mıdır? Yanan bölge tekrar ağaçlandırılacak mıdır? Yanan bölgenin önümüzdeki dönemde imara açılması söz konusu mudur?” sorularını yöneltmiş.

Yangının çıktığı gün Muğlalılara geçmiş olsun mesajı yayınlayan CHP Milletvekili Süleyman Girgin de Bakan Pakdemirli‘ye “350 hektar kül olurken dev söndürme uçakları neredeydi?” diye sordu.

Girgin, Türk Hava Kurumu‘na (THK) ait 5 adet Bombardier CL 215 tipi söndürme uçaklarının uçabilecek durumda olanlarının neden bu yangınlarda görev almadığını sorduğu yazılı önergede, “Bölgemizde bu ciddi yangınlar devam ederken, Türk Hava Kurumu (THK) web sitesinde; Avrupa’nın en büyük özel uçak Yangın Hava Söndürme Filosu olarak tanıtılan ve geçtiğimiz yıllarda gece gündüz yangın söndüren THK uçaklarının bu yıl THK ihaleyi kaybettiği için Ankara’da zincirli olduğu iddia edilmektedir.” diyerek şu soruları yöneltti:

Bu tür büyük yangınlar, ulusal güvenlik ve varlığımızı etkileyen durumlardır. Bu gibi acil ve hayati durumlarda gece gündüz operasyon yapabilen bu uçaklar devlet tarafından neden ve nasıl kullanılamaz? Yanan bölgeler yeniden ağaçlandırılacak mıdır? Yanan bölgeler imara açılacak mıdır?

Her iki milletvekilinin son iki sorularının yanıtını Bakan Pakdemirli zaten Dalaman‘dan verdi.. Ancak Girgin‘in uçak sorusu önemli ve yanıtını bütün Türkiye bekliyor…

———————————–                                                               ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Politikacıya soru sorma ki sana yalan söylemesin. (Dashiell Hammett)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Doğrudürüst milletvekili yüzü görmezken, Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de alıştık. Gidince boşluk hissedeceğim.” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı : )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Cem Aladağ 13 Temmuz 2019 / 08:46

Vekiller tamam da Muçep in aciklamasina ve imza kampanyasina yer vermemişsiniz yazınızda

gerçek CHP'li 13 Temmuz 2019 / 20:36

Muğla’da tek adam rejimi oluşturmak için, Atatürk’çü, solcu CHP’lileri tasfiye edenler CHP’yi dört İlçede seçim kaybettirmiştir. Ayrıca CHP’nin kazandığı 11 Büyükşehirde en düşük oyu (% 36 ) Muğla Büyükşehir almıştır. İşgal altında olan İl ve İlçe Başkanlıkları danışma kurulu toplantılarından bir şey beklememek gerekir. Gelecek seçimlerde CHP’nin Muğla’da baraj altında kalmaması için, İl ve İlçe kongrelerinde parti tabanının sesine kulak veren, biatçı olmayan ekiplerin göreve getirilerek, biatçı ekibin Muğla’da mahvettiği CHP’nin seçimlere kadar toparlanması gerekiyor. Genel Merkezin seçim sonuçlarını çok iyi okuması gerekiyor. Yarın çok geç olabilir.