Bakan Pakdemirli destekleme rakamlarını açıkladı « Hamle Gazetesi

Bakan Pakdemirli destekleme rakamlarını açıkladı

Bu haber 16 Şubat 2019 - 2:38 'de eklendi ve 912 kez görüntülendi.

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde düzenlenen ve tarım sektörünün bir araya geldiği toplantıya katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla’da tarım ve orman alanları için desteklemelere devam edileceği müjdesini verdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Pakdemirli, buzağı desteklemesinden, bal ormanı tesisi, yem bitkilerinden kırsal bölgede yaşayan üreticiler için belirlenen destekleme programını tek tek açıkladı.

Kadir Tamer

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde düzenlenen ve tarım sektörünün bir araya geldiği toplantıya katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla’da tarım ve orman alanları için desteklemelere devam edileceği müjdesini verdi.

Sabah saatlerinde Muğla’ya gelen Bakan Pakdemirli, Milas ve Yatağan ziyaretlerinin ardından öğle saatlerinde Menteşe İlçesi’ne geldi. Menteşe İlçesi’nde esnaf ve vatandaşlar ile bir araya gelen Bakan Pakdemirli, Cuma namazını Kurşunlu Camiinde kıldıktan sonra sektör toplantısına katılmak için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne geldi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin küçükbaş hayvan ve süt sığırı varlığında Avrupa’da birinci sırada, büyükbaş hayvan varlığında da Fransa’dan sonra ikinci sırada yer aldığına dikkati çekti.

2022 yılı itibariyle alınan tedbirlerle tekrar hayvan ihraç eden ülke sınıfına gireceklerini kaydeden Bakan Pakdemirli, “Üreticiyi çok önemsiyoruz. Bu nedenle desteklerimiz 1.9 milyardan bu yıl 16,1 milyar artmış durumda. Bununla beraber bitkisel üretimimiz yüzde 20’ye yakın artmış, Büyükbaş da 10 milyondan 17 milyona, küçükbaşta 32 milyondan 46 milyona, kanatlılarda ise 250 milyondan 350 milyona gelmişiz. Et üretimimiz 420 bin tondan 1,1 milyona süt üretimimiz 8,4 milyon tondan 22,1 milyon tona tavuk üretimimiz 700 bin tondan 2,1 milyon tona yumurta üretimimiz 11 milyon 20 milyon adede. Bal üretimimiz de 70 bin tondan 110 bin tona gelmiş. Su ürünleri yetiştiriciliğinde Türkiye dünyada en hızlı büyüyen üçüncü ülke. Avrupa Birliği’nde de 7’nci sıradan 2’inci sıraya yükseldik. 2017 yılında 276 bin ton olan üretimimizi 2023’te 600 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedef tabi ki Muğla içinde çok önemli. Muğla su ürünleri yetiştiriciliğinde çok önemli bir kentimiz. 2023’te 2 milyar dolar hedef koyduk” dedi.

Muğla için destekleri açıkladı

Konuşmasında Muğla’da tarım alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Pakdemir, daha sonra 2019 yılında üreticilere verilecek destekler hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Pakdemirli 2019 yılında Muğla’da üreticilere yönelik yapılacak desteklemeler hakkında şu bilgileri verdi:

2018 yılı buzağı destekleme ödemesi Şubat ayı sonunda yapılacak. Anaç koyun keçi desteklemesini Mart sonu gibi düşünüyoruz ama bunu biraz daha geriye çekebiliriz. Arkadaşlarımız bunun çalışmalarını yapıyor. Mazot, gübre ödemelerini önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek. Muğla’da 28 bin çiftçimize 15,3 milyon lira mazot gübre ödemesi yapılacak. Afetten zarar gören çiftçilerimize destekleme konusunda 782 çiftçimize ait 13 bin 600 dekar alanda zararları için 8 milyon lira tahmini yardım yapılacak. Seraların rehabilitasyon çalışmaları için destekleme 10 bin örtü altı üreticisinin 33 bin dekar alandaki seralar için Ziraat Bankası’ndan uzun vadeli ve düşük faizli kredi imkanı sağladık. Ayrıca süt konusu son dönemde çok konuşuluyor. Kışın bu iş konuşuldu ve 1,70 lira olarak süt fiyatı hiçbir kesim tarafından beğenilmedi. Biz yine de üreticimizi nasıl rahatlatabiliriz diyerek bize çok büyük bir maliyeti olsa da 1,95 liraya nasıl getirebiliriz dedik. Biraz Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan aldık, biraz kendi kaynaklarımızdan aldık ve 25 kuruş zam yaptık. Bizim besi tarafında eksiğimiz süt tarafımızda fazlalığımız var. Süt tarafında yoğunlaşma otomatikman oluyor. Bunun üzerine zaman zaman Et Süt Kurumu’nu devreye soktuk ve alınmayan fazla sütün alımını gerçekleştirdik. Bu yüzden Muğla’da Et Süt Kurumunun kotasını yüzde 30 tondan 55 tona çıkartıyoruz. 2018 üretim dönemine ait yem bitkileri destekleri konusunda Muğla’da 5 bin 300 çiftçiye 15 milyon lira yem bitkisi desteği verilecek. Orman Genel Müdürlüğü olarak 29bin hektar arazide çalışma yaparak 5 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. 5 milyonda fidan üretmiş olacağız, 42 adet mesire yeri ve 2 adette bal ormanı alanı tesis edeceğiz. Orman köylerinde yaşayan 131 aileyede 2,5 milyon lirada Or-Köy desteği sağlayacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.