Bakan Eroğlu zeytin aşıladı, okul açtı

Bu haber 03 Mayıs 2015 - 20:48 'de eklendi ve 1.110 kez görüntülendi.

bakan1651156165156Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir dizi incelemelerde bulunmak için Muğla’ya geldi. Muğla’da ki incelemeleri sırasında Sakartepe mevkiinde bulunan alanda zeytin ağaçlarını aşılayan Bakan Eroğlu, daha sonra Ula İlçesi’nde Ermaş ailesi tarafından yaptırılan, Hüseyin Ercan Ermaş Mermer Anadolu Lisesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Kadir Tamer

Milas’ta toplu temel atma merasimi için hafta sonunda Muğla’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Menteşe İlçesi’nde zeytin ağaçlarını aşıladı ardından hayırsever Ermaş ailesi tarafından yaptırılan okulun açılışını gerçekleştirdi. Havayolu ile Muğla’ya gelen Bakan Eroğlu, ilk olarak Sakartepe mevkiinde aşılama zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgede başlatılan aşı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Bakan Eroğlu, daha sonra bazı zeytin ağaçlarını aşıladıktan sonra budadı. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Eroğlu, bu yıl orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, ülke genelinde 45 hava aracının çalışmalara başladığını söyledi.

Türkiye ve Muğla’da zeytin ağaçlarının varlığını artırmak için çalışma yürüttüklerini kaydeden Bakan Eroğlu, 2023 hedeflerinin, ülke yüzölçümünün yüzde 30’unu ormanlarla kaplamak olduğunu belirtti.

Orman yangınları konusunda birimlerin teyakkuz halinde bulunduğunu kaydeden Bakan Eroğlu, “Yangın uçaklarımız ve helikopterlerimiz eğitimli personellerimiz yangın sezonuna hazır. Bunun yanında bölgeleri kamera sistemi ile takip ediyoruz. Dünyada ilk defa bizde kameralı takip sistemi bulunuyor. Herhangi bir bölgede yangın çıktığı zaman 360 derece dönen kameralarımız dumanı alarak takibe başlıyor. Buradan da en yakın işletmeye alarm veriyor ve ekiplerimiz derhal müdahale için çalışmaya başlıyor. Yürütülen çalışmalar ve yangına müdahalede kullanılan ekipmanlar sayesinde yangına müdahale süresi kısaldı. Eskiden ancak 45 dakikada yangın mahalline gidilirken, bu süre Muğla’da 15 dakikaya kadar indirdiklerini bildirdi.

Yangına müdahale süresini daha da aşağıya çekmeyi hedeflediklerini kaydeden Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Orman yangınları ile mücadele için Türkiye genelinde 45 hava aracımız çalışmalara başladı. Aynı zamanda Muğla’da konuşlanan helikopterimiz de görevlerinin başında. Bakanlığımız tüm ekipleri ile şuanda teyakkuz halinde. Yangın Hareket Merkezimizde her bir bölgemiz gözetim altında. Ormanları korumak ve yaşatmak bizim görevimiz. Çünkü bu ormanlar bizim akciğerlerimiz.”

Lisenin açılışını gerçekleştirdi

Bakan Eroğlu daha sonra Ula İlçesi’nde hayırsever Ermaş ailesi tarafından yaptırılan Hüseyin Ercan Ermaş Mermer Anadolu Lisesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Okul bahçesinde düzenlenen törende Ermaş ailesi adına konuşmayı işadamı Mustafa Ercan yaptı. Okulu bir süre önce kaybettikleri babasının adına yaptırdıklarını kaydeden Ercan, “Babam, okumaya ve eğitime önem veren bir insandı. Bizde Ermaş ailesi olarak böyle bir okul yaptırmak istedik. Bu okulun yapımı sırasında bizlerden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim” dedi.

Daha sonra konuşan Bakan Eroğlu, hayırsever Ermaş ailesine teşekkür ederek, “Eğitime verilen her destek önemlidir. Bu okuldan önemli siyasetçiler, Başbakanlar, Cumhurbaşkanları çıkacaktır. Böyle bir okulu kazandırdıkları için Ermaş ailesine teşekkür ediyorum. Onlardan anneleri adına da bir okul yaptırmalarını bekliyorum” dedi. Konuşmaların ardından Bakan Veysel Eroğlu okulun açılışını Muğla Valisi Amir Çiçek, Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, Ak Parti Muğla İl Başkanı İhsan Küreci, Ermaş ailesi ve diğer protokol üyeleri ile birlikte yaptı.

Valilikte basın açıklaması yaptı      

Ula’da Hüseyin Ercan Ermaş Anadolu Lisesi’nin açılışını yapan Bakan Eroğlu beraberindekiler ile birlikte Menteşe İlçesi’nde gelerek Muğla Valisi Amir Çiçek’i ziyaret etti. Bakan Eroğlu’nu Valilik binası önünde Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Jandarma Alay Komutanı Halil Çelik ve diğer protokol üyeleri tarafından karşılandı. Muğla Valisi Amir Çiçek’ten bilgi alan Bakan Eroğlu daha sonra Valilik binasında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Valilik binasında gerçekleşen açıklamada Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu, “Muğla’ya 2 milyar liralık yatırımlar yaptık. Beş baraj ve göletlerin çalışmalarını tamamladık. Tamamlanan Dalaman Akköprü Barajı muhteşemdir ve Türkiye’nin örnek baraklarından biridir. Taşkın zararlarını önlemek için bilhassa turistik tesisler var. Onları önlemesi ile kendisini amorti etti. Birde sulamalar ile muhteşem bir tesis oldu. 34 dereyi ıslah ettik. Ayrıca Orman teşkilatı olarak 96 milyon fidanı toprakla buluşturduk” dedi.

Muğla Valiliğinden ayrılan Bakan Eroğlu daha sonra Ak Parti Muğla İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Burada partililer ile bir süre görüşen Eroğlu ardından Milas’a gitmek üzere Menteşe İlçesinden ayrıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 03 Mayıs 2015 / 22:33

Ağaçlardır Ormandır Bitki dokusudur İnsanlara Oksijen veren can veren temiz hava veren ..
Beşikten mezara kadar ağaç,a muhtacız…
Ormanlarımıza sahip çıkalım koruyalım korumaya yardımcı olalım ..
Ağaç dikelim meyve veren .. oksijen veren . Orman dokusu veren tüm canlı bitkileri hem çoğaltalım hem koruyalım ..
Sayın Orman ve su işleri Bakanımız Veysel Eroğlu ,nun açılışını gerçekleştirdiği Ula Hüseyin Ercan Ermaş Anadolu Lisesinin açılış töreni esnasında Hemşerilerimize dağıtılan .Çam , Ceviz ,İğde ,Dut ,ağaç fidanlarından ve Biberiye çiçek fidanlarından dağıtıldı .
Bende her birinden birer tane dikmek üzere aldım ve toprağa dikeceğim . Hemşerilerimiz fidan dağıtımına büyük rağbet gösterdiler .
.Binlerce fidan kısa bir sürede tükendi hepside Muğla ve çevrelerinde yıllar sonra meyve ve oksıjen verimi sağlayacaklar faydasını göreceğiz..

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammet ( S.A V .) Hadis – i Şeriflerinde . Yarın Kıyamet kopacak ölüm size gelecek bile olsa bir gün önce den Yine AĞAÇ dikiniz dİye
BUYURMUŞLARDIR..
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Sanat ,Kültür,Medeniyet eğitimle başlarr ..Eğitiminde mihenk taşları okullardır ..
Eğitim gönüllüsü Merhum Hüseyin Ercan Ercan Ailesi ve Ermaş Mermercilik olarak yaptırılan Ula Anadolu Lisesi ni Muğla -Ula ya kazandıran tüm imkanlarını seferber eden kuruluşlara ,özel ve tüzel kişilere Saygıyla ,Minnetle, hürmetle, şükranla Teşekkürlerimi iletiyorum ..