Bakan Eroğlu tesislerin açılışını gerçekleştirdi « Hamle Gazetesi

Bakan Eroğlu tesislerin açılışını gerçekleştirdi

Bu haber 16 Mayıs 2018 - 3:50 'de eklendi ve 916 kez görüntülendi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 12 tesisin temel atma ve açılış töreni için Muğla’nın Menteşe İlçesi’ne geldi. İlk olarak Muğla Valiliğini ziyaret eden Bakan Eroğlu,

2019 yılına kadar Türkiye’de 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman kuracaklarını söyledi. Valilik ziyaretlerinin ardından Atatürk Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen temel atma ve tesislerin açılış törenine katılan Bakan Eroğlu, burada yaptığı konuşmasında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ile ilgili olarak, “Buradan İsrail’in zulmünü lanetliyorum. Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Kadir Tamer

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 12 tesisin temel atma ve açılış töreni için Muğla’nın Menteşe İlçesi’ne geldi. İlk olarak Muğla Valiliğini ziyaret eden Bakan Eroğlu Valilik bahçesine fidan dikti. Fidan dikim törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Eroğlu, bakanlığının yatırımları hakkında bilgiler verdi.

Muğla’da 179 milyon lira yatırım bedelli 12 tesisin temelini atıp ve açılışını gerçekleştireceklerini belirten Eroğlu, “Temeli atılacak ve açılışı yapılacak tesislerle 7 bin 278 dekar zirai alan suya kavuşacak. 1 milyon 920 bin metreküp su biriktirilecek. 1 ilçe, 3 mahalle ve bin 390 dekar arazi, taşkın zararlarından korunacak. Ayrıca ormanların gençleştirilmesi, bakımı ve iyileştirilmesi ile orman köylülerinin desteklenmesi sağlanacak” dedi.

Eroğlu, kentte 17 sulama tesisini bitirdiklerini 12 sulama tesisinin ise inşaatının devam ettiğini dile getirerek, 20 bin dekar araziyi taşkınlardan koruduklarını dile getirdi.

Eroğlu açıklamasına şöyle devam etti:

Muğla’nın yüzde 68’i orman. Biz Muğla’yı Bakanlığımızın bir ili olarak kabul ediyoruz. Ülke genelinde gelir getirici orman kuruyoruz. Bunların yeri bizden, 3 yıl bakımını yapıp geliri 49 yıl vatandaşa veriyoruz. ‘İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın anlayışıyla hizmet ediyoruz’. 2019 yılına kadar Türkiye’de 5 bin gölet 5 bin gelir getirici orman kuracağız.

Eroğlu, Muğla’ya 15 yılda 14 milyar lira tutarında yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek, “2007 yılında Çevre Orman Bakanı olduğum dönemde arıcılar bana ‘biz ormana giremiyoruz’ dediler. O zaman hayvanlar ormana giremez diye kanun varmış. Biz bu anlayışı değiştirdik. Şimdi her yere bal ormanı kuruyoruz. Dünyada bal üretiminde ikinci sıraya yükseldik. Biz bal ormanı kurulması için arıcılara destek veriyoruz. Arıcılarımızın yanında olacağız. Muğla’ya 4 bal ormanı kurduk. Ormanda 3 milyon kovana ev sahipliği yaptık. 75 mesire yeri 2 şehir ormanı kurduk. Bunun yanında Muğla’da çok sayıda baraj ve gölet yaptık. İlk bitirdiğim barajlardan biri Bayır Barajıdır. Daha sonra Dalaman Akköprü barajı oldu. Dalaman’daki baraj hem sulama hem de taşkınları koruma açısından önemli. Bölgeye 8 tane baraj ve gölet yaptık. 57 dereyi ıslah ettik. 14 baraj ve gölet daha yapılacak. Muğla’nın tüm ilçelerine 29 Meteoroloji Gözlem istasyonları kurduk. Bunların yanında 7 deniz otomatik gözlem istasyonu ve 3 tane de havaalanı içine Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurduk” diye konuştu.

Toplantıda bir gazetecinin “Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı birleştirilecek mi? sorusuna Bakan Eroğlu, “Böyle bir şey yok. Bizim onu alacak gücümüz yok. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çok büyük bir bakanlık. Böyle bir şey yok” dedi.

Tesislerin açılışını gerçekleştirdi

Muğla Valiliğinin ziyaretinin ardından Bakan Eroğlu, Muğla Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen 12 tesisin temel atma ve açılış törenine katıldı. Burada partililerin ve vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Bakan Eroğlu, vatandaşlara seslendi.

Sözlerine İsrail’in Gazze’ye uyguladığı zulmü lanetleyerek başlayan Eroğlu, “Gazze, İsrail tarafından çok büyük katliama maruz kaldı. Ben buradan İsrail’in bu zulmünü lanetliyorum. Asla kabul etmiyoruz. Kudüs’te, Osmanlı zamanında huzur iklimi vardı. Ne zaman Osmanlı çekildi orada zalim bir devlet kuruldu. İsrail orada ki insanlara her türlü zulmü bugüne kadar yaptı. Allaha şükürler olsun Türkiye Cumhuriyeti, bizim kahraman milletimiz Filistin’in arkasında. Kudüs’ün özellikle İsrail’in başkenti olmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Türkiye’nin etrafını çemberle çevrelemeye çalışıyorlar. Üzerimizde büyük oyunlar var. Batı, İsrail ve diğerleri asırlardır bu milleti yok etmek için plan üstüne plan yapıyor. Dolayısıyla bu topraklarda ayakta kalmanın yegane yolu güçlü olmaktan ve birlik beraberlikten, kardeşliğimizi daha da pekiştirmekten geçiyor. Sen, ben, o yok. Tek bir millet var. Tek bayrağımız, tek vatanımız, tek devletimiz var. Sen, ben, yok hep birlikte biz varız. Aksi takdirde düşmanın oyunu böl, parçala, yok et. Bu oyuna asla gelmeyeceğiz” dedi.

Konuşmasında 24 Haziran seçimlerine değinen Bakan Veysel Eroğlu, “24 Haziran’da sandık önünüzde. 24 Haziran bir parti seçimi değil, bir milletin istikbal ve istiklal meselesidir. Bu yüzden herkes mutlaka sanık başına gitsin” çağrısında bulundu.

Bakan Eroğlu konuşmasını tamamladıktan sonra 179 milyon lira yatırım bedelli 12 tesisin temelini attı, tamamlanan tesislerin açılısını gerçekleştirdi.

Muğla Atatürk Kapalı Spor Salonundaki törenin ardından Bakan Eroğlu, beraberindekiler ile birlikte esnafları ziyaret etti, vatandaşlar ile sohbet etti.

Açılan tesisler

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımı ile gerçekleşen programda DSİ tarafından inşa edilecek Yatağan Yaylaköy Barajı ve Sulaması, Ula Çıtlık Göleti ve Sulaması, Seydikemer Kayacık Göleti ve Sulaması ve Menteşe Göktepe
Sulaması ile 3 adet gölet ve 3 adet taşkın koruma tesisinin  temelini atarken, DSİ Genel Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan Seydikemer Ören Köyü Yavlak Deresi Islahı’nın da açılışını gerçekleştirdi. Temeli atılan ve açılışı yapılan 12 tesisin maliyeti ise 179 milyon lirayı buluyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.