Bağ-Kur borcu olan esnafa uyarı

Bu haber 30 Temmuz 2015 - 19:21 'de eklendi ve 709 kez görüntülendi.

bagkurborcu651665Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken , “Geçmişe dönük borcu olan Bağ-Kur’lular bu hafta borçlarını ödemezlerse hizmetleri ve borçları silinecek. Bunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da var” diyerek esnafı uyardı.

Hafize Ataseven

Yiyecek Maddeleri Yapanlar Ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Başkan Güven Akarken, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6645 sayılı Torba Yasa ile SGK’ ya borcunu ödemeyen 4/b’ li sigortalılar yani Bağ-Kurluların hem borçları hem de hizmetleri silineceğini duyurdu. Akarken yaptığı açıklamada esnafı şu şekilde uyardı:

“Getirilen bu düzenlemeye sevinenler de oldu, üzülenler de. Emeklilik zamanı gelmiş ancak SGK’ ya olan borcu nedeniyle emekli olamayanlar bu düzenlemeye sevinirken, maddi anlamda zor durumda olduğu için primini ödeyemeyen ve emekliliği gelmeyenler hizmet kaybı nedeniyle düzenlemeye üzülebilir. Bugün borçlarınız için ödeme yapmazsanız ve hizmetleriniz silinirse tekrar bu hizmetleri canlandırmanız mümkün. Bu durumda kanun esnafa borcunu ödeyerek hizmetlerini geri alma hakkı da veriyor. Silinme işleminden sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, borç tutarı hesaplanarak canlandırılabilecek. Hesaplanan borç tutarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek. Ancak tebliğ edilen borç tutarının üç ay içinde tamamen ödenmemesi halinde hizmetler tekrar silinecek ve ödenmiş olan tutarlar da ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilecek.”

Borcunu ödemeyenin hizmeti silinecek

2014 yılında çıkarılan yapılandırma kanunu ile birçok esnafın borcunu taksitlendirdiğini, ancak bazı esnafların bu yapılandırmadan yararlanamadığını ifade eden Başkan Akarken, “Esnaf içine düştükleri kriz ortamı ve primlerini ödeme noktasındaki ümitsizlikleri nedeniyle borcunu ödeyemedi. Hal böyle olunca da bu kez devlet bu borcunu ödemeyen esnafın hizmetlerini silmeye karar verdi. Dolayısıyla bu kişilerin borçları silinecek ama aynı zamanda da emeklilikte süre kaybına uğrayacaklar. Yapılan yasal düzenleme ile SGK’ ya borcu olan Bağ-Kurlular SGK’ ya olan prim borçlarını ödememeleri veya taksitlendirmemeleri halinde hizmetleri silinecek ve dolayısıyla da emeklilik hesabında bu süreleri de dikkate alınmayacak” dedi.

Yiyecek Maddeleri Yapanlar Ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken borcu 12 ayın altında olan borçlulara borç ve hizmet silme işlemi yapılmayacağını duyurdu.
Akarken, “Ancak bu silme işleminin yapılabilmesi için aynı zamanda borçların 31 Temmuz 2015 tarihine kadar ödenmemesi gerekiyor. Dolayısıyla 31 Temmuz’a kadar borcunuzu öderseniz SGK hizmetlerinizi silmeyecek. Bunun yanı sıra SGK 31 Temmuz’a kadar borcunu peşin olarak ödeyemeyecek olanlara bir imkan daha getirmiş. Şayet borcunuzu peşin olarak ödeyemiyorsanız taksitlendirme imkânınız var. Bu durumda, 31 Temmuz’a kadar taksitlendirme işlemi yaparsanız da hizmetleriniz silinmeyecek. Bu şekilde durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek ve bu sürelere ilişkin primler de SGK tarafından istenmeyecek” dedi.

Borcunuz silinince sağlıktan yararlanacaksınız

Başkan akarken son olarak; ”SGK tarafından sağlık harcamalarının karşılanması noktasında 4/b’ liler yani Bağ-Kur’ lular için önemli bir şart var. Bu da geçmişe dönük SGK’ ya borçlarının olmaması. Bu sebeple de borçlu esnaf ve ailesi hastaneye gittiğinde masrafları cebinden ödemek zorunda kalıyor.
Söz konusu hizmet silme düzenlemesinin bu kişilere getirdiği bir avantaj bulunmakta. Hizmetlerin yanı sıra borçların da silinmesi nedeniyle artık SGK ile anlaşmalı hastanelere gidebilecekler.
Ancak burada da ufak bir şart mevcut. Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, hastaneye başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması gerekli.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.