Bafa’ya Seyirci Kalmayalım!

Bu haber 31 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 980 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Kalkınma için, rant için, aşırı kâr hırsıyla buranın tüketilmesine, buranın heba edilmesine göz yumamayız. Çünkü eğer sanayi üretecekse, burada bahsettiğimiz Afyon’dan doğan bir nehir, Denizli, Uşak’tan gelen kirliliklerden bahsediyoruz. Eğer birileri üretecekse bunu doğayı tüketme, insanlarımızın hayatlarını yani yıllarca doğdukları, büyüdükleri yerdeki bu güzelliğin yok edilmesi pahasına kimse üretmesin.

Bafa için söylenmiş olan bu sözler Muğla’nın 6 milletvekilinden hangisi tarafından söylenmiş olabilir? Bilemediniz. Yanıtı yazımın sonunda…

xx        xx        xx

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Bafa Gölü için oluşturulan “insan zincirinin” bir halkası olurken, AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’i de zincirin halkalarından biri olmaya davet etmişti.

Milletvekili Demir o zaman MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ı da Bafa’ya eyleme davet etmiş miydi bilmiyoruz. Bildiğimiz Milletvekili Özden’in Milletvekili Demir’e sosyal medya üzerinden mesaj atıp, “Meclis açık olmasa Mecliste çalışmak zorunda olmasam ‘Bafa’da Yaşam Son Bulurken Son Çığlık Eylem’ne katılırdım. Bafa Gölü can çekişirken seyirci kalamayız.” demiş olması…

Bu güzellik parlamentoda başka türlü bir güzelliğe dönüştü.

xx        xx        xx

İki hafta kadar önce bir cumartesi günü Bafa’da insan zinciri oluşturulurken, Milletvekili Demir Bafa Gölü’nde yaşanan kirlilik ile ilgili parlamentoda “Meclis Araştırma Önergesi” vereceğini duyuruyordu. Ancak ertesi gün önerge MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan tarafından verildi.

Öteki milletvekilleri Erdoğan’ı yalnız bırakmadılar. Milletvekili Demir, Milletvekili Özden ve Ali Boğa meclis kürsüsünden MHP Milletvekili Erdoğan’ın önergesine destek verdiler.

İşte bu Muğla’nın yıllardır görmek istediği, özlemini çektiği bir gelişme oldu. Güzellik oldu…

xx        xx        xx

O gün Özden ve BoğaMuğla Milletvekili” olarak konuşup, Bafa’ya sahip çıkmışlardı. AK Parti Grubu adına ise AK Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli konuşmuştu. “Önemli konularda doğal olanın grupların kendi aralarında görüşerek mutabık kalması ve hep birlikte meclis araştırması kararı almasıdır.” diyerek, gerekirse bunun yapılması ve hep birlikte o anki gündem sonrasında bir çalışma başlatılmasını istemişti.

Muğla Milletvekilleri Muğla’nın geleceğine dair beni umutlandırırlarken, Milletvekili Canikli’nin sözleri Bafa konusunda umutlarımı kırmıştı…

Bu konuda 22.07.2014 de yayınlanan “Milletvekili Özden Şaşırtıyor!” başlıklı yazımı o zaman şöyle noktalamıştım:

Şimdi bu umut yüklü yazının üzerine limon sıkmış gibi olacağım, ama sakın heveslenmeyin! Muğla Milletvekillerine rağmen iktidar çoğunluğu TBMM genel kurulunda Muğla’nın ve doğanın feryadı olan önergeyi reddetti… Ben yine de Muğla Milletvekillerini alkışlıyorum…

xx        xx        xx

Şimdi bu Bafa üzerinden gelen güzel gelişme belleklerimizde bir hoşluk olarak mı kalacak? Kalmamalı… Milletvekili Özden’e “Şimdi ne olacak?” diye sordum. O da önergenin verildiği gün mecliste yaptığı konuşmanın tamamını göndermiş. Şaşırarak okudum.

Milletvekili Ali Boğa’nın danışmanının gönderdiği “hazır haberde” o konuşma metnindeki önemli noktalar yoktu! Danışmanların yaptıkları haberle birlikte konuşma metninin tamamını göndermelerinde yarar var…

xx        xx        xx

Milletvekili Erdoğan’ın “Meclis Araştırma Önergesi”nin ele alındığı mecliste önergenin lehinde konuşan AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden “… Bafa Gölü konusu, burada ne kadar ifade edilse azdır. Değerli milletvekili arkadaşımız Bafa’nın, Bafa Gölü’nün çevresel önemini, ekonomik önemini, sosyal, toplumsal önemini ne kadar anlatsa, on dakikaya sığmayacak bir şekilde, hepsinin arkasındayız. … İspanya’da yaşayan bir balık türünün gelip orada yumurtladığı ve balık ürettiğini biliriz. Yani böylesine bir değerden bahsediyoruz.” diye gölün öneminin altını çizerken şu dikkat çekici ifadede bulunuyor:

Onun için, kim söylemiş olursa olsun ‘Orada kirlilik yoktur.’ gibi bir şeyi kabul etmemiz mümkün değildir.

Ardından şöyle devam ediyor:

Şundan veya bundan bir kirlilik vardır ve Bafa Gölü can çekişmektedir. Bafa Gölü’nün içinde yaşayan -200 dedi arkadaşımız- benim elimdeki notta 250 kadar kuş türünden bahsediyoruz, 300’ün üzerinde de bitki türünden bahsediyoruz. Burası, bizim aylardır bakanlıkları zorladığımız, kendilerinden bilgi talep ettiğimiz ve açıklamalarını bir şey olmuyormuş gibi göstermeye çalışanlara da en başta biz itiraz ettik. Gittik, gördük, burası can çekişiyor dedik.

xx        xx        xx

Doğrusu ben Milletvekili Özden, Milletvekili Demir’in davetine “Mecliste çalışmak zorunda olmasam ‘Bafa’da Yaşam Son Bulurken Son Çığlık Eylem’ne katılırdım.” Sözünü duyunca, “Meclis tatil olsa gerçekten Bafa’da olur muydu?” diye kendi kendime sormadım değil…

Ama görüldüğü karşımızda CHP ve MHP Milletvekilleriyle, çevrecilerle, bilim insanları ile aynı duyarlılık içinde olan bir AK Parti Milletvekili var.

Yazımın girişindeki sözler de Prof. Dr. Özden’e ait…

Özden’in ivedi önerisi; kendi ağzından “Çine Barajı’ndan Büyük Menderes’e su aktarılarak oradaki suyun edilerek ‘dilute’ edilerek, yani kirlilik yoğunlaşması düşürülerek tekrar göle desteklenmesi gibi tüm çabaların içindeyiz.” şeklinde. Kalıcı önlem önerisi ise Bafa Gölü’nü kirleten kaynakların kontrol altına alınarak, Menderes’e ve dolayısıyla Bafa Gölü’ne zahir akıtmalarının önlenmesi…

İşte bu noktada sorulacak soru şu:

Madem sayın vekiller Bafa konusunda hemfikirler o zaman Meclis Araştırma Önergesi neden kabul edilmedi? Daha ne bekleniyor?”

xx        xx        xx

Basına yansımadı. AK Parti Milletvekili Ali Boğa’nın danışmanının basına servis ettiği haberin içinde de yer almadı.

Milletvekili Özden konuşurken (hangi milletvekili yaptı bilmiyorum) birisi günübirlik alanlarla ilgili “Yandaş” olmakla suçlanmış. Suçlamaya “Eğer bir tane varsa -en başında biz söyledik- yani burası siyasi olarak birine peşkeş çekildiyse, bunun belgesi varsa sadece burada konuşmayalım, gelin savcılığa beraber gidelim.” yanıtı veren Milletvekili Özden, bizim şimdi “Daha ne bekleniyor?” diye sorduğumuz soruya o zaman konuşmasını noktalarken iktidar partisi milletvekili olması ve Bafa eylemine destek vermiş olmasına rağmen kendisine önergeden haberdar edilmediğine dikkat çekerek şöyle yanıt vermiş:

Eğer burada gerçekten Bafa Gölü’nü kurtarmak istiyorsak, gelin -bakın burada da görüyorum- sadece Muğla Milletvekilleri değil, Aydın Milletvekilleri, Afyon’dan Uşak’a beraberce bir araya gelelim. Gruplarımızla konuşalım ve buna ne olursunuz ‘Görüşülmekte olan, milyonlarca insanın sonucunu beklediği bir yasanın görüşülmesini biraz daha, iki üç saat daha tehir edebilirsek o kârdır.’ diye bakmayalım, beraberce görüşelim. İlk dilekçeyi beraberce verelim, bu komisyonu kurduralım ve Bafa’yı kurtaralım.

Şimdi söz CHP ve MHP Muğla Milletvekillerinde… İzliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.