Bafa Gölünü Kuraklık Kirletti « Hamle Gazetesi

Bafa Gölünü Kuraklık Kirletti

Bu haber 03 Haziran 2014 - 0:09 'de eklendi ve 1.032 kez görüntülendi.

bafagoluDSİ Bölge Müdürlüğü’nün Bafa gölünde oluşan kirliliğinin nedeninin, 2014 yılında yağış oranın az olmasından dolayı oluşan kuraklığın neden olduğunu açıklandı. Raporda, 1988 ve1989 yıllarından bu yana Mayıs ve Haziran aylarında bu algların oluştuğu belirtilirken bu yıl, Büyük Menderes havzasına düşen yağış miktarlarının az olması, nedeniyle depolama amaçlı barajlarda istenilen doluluk oranlarına ulaşmadığı açıklandı.

Cem Durna

Milas’ta bulunan Bafa gölünde oluşan kirlenmenin ardından yerinde incelemelerde bulunan Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ve çevredeki vatandaşlardan bilgi aldı.

DSİ Bölge Müdürlüğü’nün Bafa gölünde oluşan kirlilik hakkında Güvençer’e sunduğu raporda, 2014 yılında yaşanan hava sıcaklıklarından dolayı göldeki suyun ısınması sonucu algların oluştuğu açıklandı.

DSİ Bölge Müdürlüğü, 2014 yılında Bafa gölündeki su seviyesinin ideal kotun üzerinde olduğu için Büyük Menderes Nehri’nden su alınmasının uygun olmadığını raporda bildirdi.

Müdürlük tarafından Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer’e verilen raporda şu bilgiler verildi:

“23 Haziran 2014 tarihinde Bafa Gölü’ndeki su seviyesi +2.41’dir. Bu alg patlaması, göldeki suyun ideal kot olan +2.00 kotunun 41 cm üzerinde olmasına rağmen göl su sıcaklığına bağlı olarak gerçekleşmiştir. Bafa Gölü’nde su seviyesi +2.50 kotunun üzerine çıktığında vatandaşlara ait arazilerin su altında kalması nedeniyle zarar verdiği için göl su seviyesi zorunlu olarak bu seviyelerde tutulmaktadır.”

“BAFA GÖLÜNE TEMİZ SU GİRMEDİ”

Yapılan açıklamada 2014 yılında kurak bir dönemin geçirildiği belirtilirken, Büyük Menderes havzasına düşen yağış miktarlarının az olması, depolama amaçlı barajlarda istenilen doluluk oranına ulaşılamadığı ifade edildi. Kemer ve Çine barajından Bafa gölüne zorunluktan dolayı su bırakılmasının mümkün olmadığı işaret edilen açıklamada, “Kış mevsimi boyunca Büyük Menderes Nehri’ne barajlardan su bırakılamamış ve ayrıca yatakta yeterli kalitede temiz su olmaması nedeniyle bu dönemde genel olarak Bafa Gölü’ne yeterli temiz su girişi sağlanamamıştır. Gölde oluşan bu alg patlamaları 1988-1989 yıllarından bu yana sıcaklığı bağlı olarak her yıl bu aylarda (Mayıs-Haziran) yaşanmaktadır. Mayıs ayı ortasından itibaren mansaptaki sulamalara Kemer ve Çine Barajlarından sulama ihtiyaç durumuna göre fasılalı olarak su bırakılmaya başlanmış olup yataktaki mevcut suyunda nispeten seyrelmiş olmasına bağlı olarak 21 Haziran 2014 tarihinden itibaren de Bafa Gölü’ne, Büyük Menderes Nehri’nden 4 metre küp su verilmeye başlanmıştır” denildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat UYGUN 03 Haziran 2014 / 14:09

BAFA İÇİN:2
Arkadaşlar Bafa için yaptığımız çağrı’ya çok olumlu tepkiler alıyoruz.Akdeniz yeşillerinden bir grup Olcay Akdeniz,Zühra Dönmez,Orhan Serçin’in de katılımı ile alan çalışması yaptılar durumun vahametini gördüler.Yarın kurucusu olduğum Muğla Çevre Geliştirme Derneği göl’de basın açıklaması yapacak.Mv.Nurettin Demir araştırma önergesi vermek için hazırlanıyor.Tolga Çandar genel başkana dosya verdi.Belki bugünkü grup konuşmasında yer alacak. Şafak Pavey aramızda olmak için programını düzenlemeye çalışıyor.Milas adranalin grubu rotasını Göle çevirdi.Kemal Kaçkar Milas,Naki Bulut Muğla,Okan Özsu Bodrum Kent Konseylerini davet ediyor.Mavi Yol Girişimi destek için geliyor.Ve son olarak BAFA GÖLÜ KURTARMA VE YAŞATMA PLATFORMU kuruldu,ilk anda grubun üye sayısı 300’ü geçti.Bundan böyle çağrılar,duryurular platform olarak yapılacak.Güzel şeyler oluyor 7 Haziran’da saat 13.00 ‘de Gölyakadayız.