Bafa Gölü’nde toplu balık ölümleri başladı

Bu haber 02 Temmuz 2014 - 23:39 'de eklendi ve 591 kez görüntülendi.

bafagölüAydın ve Muğla sınırında yer alan Bafa Gölü’nde, Mayıs Ayı’nda meydana gelen ‘alg’ patlamalarından sonra başlayan ekolojik tahribat beraberinde balık ölümlerini getirdi. Bafa Gölü’nde inceleme yapan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, göldeki ekolojik bozulmanın en net şekilde görüldüğü Kapıkırı’nda gümüş balıklarının binlercesinin ölerek kıyıya vurduğunu söyledi.

Haber Merkezi

Aydın ve Muğla sınırında yer alan Bafa Gölü’nde, Mayıs Ayı’nda meydana gelen ‘alg’ patlamalarından sonra başlayan ekolojik tahribat beraberinde balık ölümlerini getirdi. Bafa Gölü’nde inceleme yapan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, göldeki ekolojik bozulmanın en net şekilde görüldüğü Kapıkırı’nda gümüş balıklarının binlercesinin ölerek kıyıya vurduğunu söyledi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, gölde Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi’nden EKODOSD bilim danışmanı Yrd. Doç.Dr. Erol Kesici ile yaptıkları incelemede ilk belirlemelere göre Bafa Gölü’nün Kapıkırı bölgesinde meydana gelen balık ölümlerinin nedeninin sudaki oksijen yetersizliği ve bulanıklık olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Balıkların solungaçlarının tıkanması sonucu havasızlıktan adeta suda boğulduklarını belirten Gümüş şu bilgileri verdi:

“Akdeniz kökenli olan ve göllerimize balıklandırma yöntemiyle katılan gümüş balıkları deniz ve göllerde yaşayabilen çok hareketli balıklarındandır. Çok farklı su özeliklerinde yaşayabilen dayanıklı balık türleri olmasına rağmen Bafa Gölü’nde kitleler halinde gümüş balığı ölümlerinin görülmesi düşündürücü olmasının yanı sıra göldeki kirliliğin diğer bir göstergesidir. Bafa Gölü’nün yıllardır kirlilikte en somut göstergesi olan ve gölün dingin dönemlerinde bilhassa batı kısmını tamamen kaplayan alg çoğalması hala devam etmektedir. Gölde birim alanda bulunması gereken mavi-yeşil alg oranı binlerce kat fazladır. Bunun sonucunda gölde sediment miktarı artmakta, buna bağlı olarak sudaki oksijen seviyesi önemli oranda azalmaktadır. Bunun sonucunda da su canlılarının ve balıkların ölümleri gerçekleşmektedir.”

Sürücü, kirlilik ve bulanıklık nedeniyle gölün batı kesimini çamur rengine dönüştüren ve bu tür doğal olmayan renk değişiminin görüldüğünü belirtirken, “Bafa Gölü’nde öncelikle aşırı oranda oksijen seviyesinin düşmesi kaçınılmaz ve her zaman için beklenen bir durumdur.” diyerek şöyle devam etti:

“Bu nedenledir ki Bafa Gölü’nün en çok kirlenen, gölün atıklarının yoğun olduğu ve gölde tuzluluk oranının en yüksek olduğu kesim doğu kesimleri olan Gölkaya ve Kapıkırı bölgesidir. Doğal yapısı korunmayan bölgede göl suyu aşırı oranda bulanık, hava koşullarına ve sedimente bağlı olarak suyu farklı renklere bürünmekte ve dalgalanmaya rağmen sudaki çözünmüş oksijen seviyesi oldukça azdır. Su sıcaklığının etkisiyle birlikte, su kalitesinde bu tür çok farklı değişim gösteren göllerde canlıların yaşaması söz konusu değildir.”

Sürücü, Bafa Gölü’nde kirliliğin kaynağını ortadan kaldırmaya yönelik önlem alınmaz ise önümüzdeki günlerde çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabileceğine dikkat çekerek, “Bir gölde aşırı kirlilik göstergesi olan alg çoğalması sonucunda gölün suyu yeşile kahverengiye boyanıyorsa ve gölün içindeki dayanıklı balıklar kitleler halinde ölüyorsa artık beklenmemelidir. Bafa Gölü’nün sorununu da çözümünü de gölle çalışan bilim insanları defalarca dile getirmekte ve önerilerini sunmaktadır. Yıllardır bu konuda çalışmalarını özveriyle sürdüren bilim insanlarına kulak verilmeli ve çözüm için girişimlerde bulunulmalıdır.” uyarısında bulundu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.