Bafa Gölü’nde ekoturizm projesi

Bu haber 03 Mart 2015 - 0:11 'de eklendi ve 1.185 kez görüntülendi.

bafaaaMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından Bafa Gölü’nde ekoturizm çalışmalarının yürütülmesi amacıyla proje çalışması başlatıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi adına Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Tuna tarafından yürütülen projede Bafa Gölü etrafında bulunan Kapıkırı, Gölyaka ve Pınarcık köylerinde ekoturizm faaliyetleri ile bölgenin tanıtılması hedefleniyor.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından Bafa Gölü etrafında bulunan Kapıkırı, Gölyaka ve Pınarcık köylerinde ekoturizm faaliyetlerinin yapılması amacıyla bir proje çalışması başlatıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi adına Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Tuna, tarafından yürütülen proje ekibinde yüksek lisans öğrencileri Veli Ekim ve Bahar Öksüz ile birlikte 12 araştırmacı yer alıyor. Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen ‘Bafa Gölü ve Çevresinde Toplum Destekli Ekoturizm Faaliyetlerinin Belirlenmesi Projesi’ Bafa Gölü etrafında bulunan Kapıkırı, Gölyaka ve Pınarcık köylerini kapsayacak.

Projenin bölgesel bir özelliği bulunduğunu belirten projede görevli lisans öğrencisi Veli Ekim, “Göl ve gölün çevresini turizm açısından değerlendirdiğimizde gerek doğal gerekse kültürel ve tarihsel olarak zengin bir alandır. M.Ö. 6500’lü yıllara tarihlenen ve dünyada benzeri olmayan kaya resimleri ve tarihi Heraklia kentinden kalma kalıntıların Bafa Gölü’nün kenarında yer alan yerleşim yerleri olduğu görülecektir. Bu özelliklerinden dolayı bölge birinci derece Arkeolojik SİT Alanı statüsündedir. Ayrıca; Bafa gölü, Büyük Menderes Deltası ile entegre bir sulak alanın parçasıdır. Bu entegre sistem içerdiği biyolojik çeşitlilik, nesli tükenmek üzere olan canlılar ve endemik türlerden dolayı uluslararası öneme sahiptir ve uluslararası Ramsar Sözleşmesi, Bern Sözleşmesi, Rio Sözleşmeleri ve Barselona Konvansiyonu kararı ile korunmaktadır. 1994 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Bafa gölü aynı zamanda Büyük Menderes Deltası Milli Parkı statüsü kapsamında da koruma altındadır. Proje doğrultusunda bu özel değerlere sahip bölgenin ekoturizme kazandırılarak sosyal, ekonomik ve ekolojik refah yönünden gelişmesi amaçlanmaktadır. Yöre, ekoturizm merkezi haline geldiği takdirde turistlerin olumsuz etkisini en aza indiren korumacı yaklaşımla, doğaya minimum etkiyle ekonomik kazanç sağlanabilecektir” dedi.

Projenin ortaya çıkışı hakkında bilgi veren Veli Ekim şunları söyledi:

“Bafa Gölü’nü etkileyen en büyük çevre sorunu kirliliktir. Büyük Menderes Havzası boyunca yoğun olarak Uşak, Denizli ve Aydın illerinde faaliyet gösteren sanayi tesisleri ve havza boyunca yer alan neredeyse bütün yerleşim birimlerinin atık suları Büyük Menderes Nehri’nin sularıyla birlikte göle girmekte ve gölün doğal dengesini etkilemektedir. Ayrıca göl çevresindeki yerleşim yerleri ve tesislerinin düzenli çöp depolama alanlarının bulunmaması nedeniyle çöpler genellikle dere yataklarına atılmakta ve yağmur yağdığında dere suları ile birlikte göle girmektedir. Göl kirliliği Büyük Menderes nehri havzası, Söke Ovasının kullanımı ve göl çevresi ile bütün olarak ele alınmalıdır. Bu proje; ekoturizm faaliyetleri ile bölgenin değerinin arttırılması ve ilgili kurumların dikkatinin kirlilik sorununa çekilmesini sağlamak fikriyle ortaya çıkmıştır. Diğer bir ortaya çıkış noktası ise mermer ocaklarının bölgedeki tehdididir. Bafa Gölü kıyısından yükselmeye başlayan Beşparmak Dağları’nda yer alan M.Ö. 6500’lü yıllara tarihlenen Latmos’taki kaya resimlerinde çok sayıda insan figürünün çiftler ve gruplar halinde betimlenmesi; bereketlilik ve ilkbahar törenleri, geçiş ritüelleri ve düğün törenlerini yansıtmaktadır. Batı Anadolu’nun erken dönemlerine ait bu resimler, tüm dünyada örnekleri bulunan kaya resim sanatı içerisinde benzersiz olarak bilinmektedir. Fakat bu kaya resimleri ve doğal yapı bölgede faaliyet gösteren mermer ocaklarının tehdidi altındadır. Benzersiz doğal ve kültürel değerlere sahip Beşparmak Dağları’nda kaya resimlerinin geri dönülmez bir biçimde tahrip edilmemesi için tüm kültürel değerler tescillenmeli ve arkeolojik sit alanı kapsamına alınmalıdır.”

Projeden Beklentiler

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından başlatılan proje ile Bafa Gölü ve çevresi ekoturizm faaliyetleri ile tanınan bir bölge haline gelmesi hedefleniyor. Projede ayrıca ekoturizm faaliyetleri yöre halkına yeni bir istihdam alanı oluşturulmasının yanında bölgede turizmin dört mevsime yayılmasını sağlanması hedefleniyor. Oluşturulacak proje raporu ile yerel yönetimlerin ve kamu kurumlarının dikkatini ekoturizm ve Bafa Gölü üzerine çekilmesinin yanında bu alanlarda daha fazla yatırım ve çalışma yapılması sağlanacak. Araştırma projesi gerçekleştikten sonra uygulanacak ekoturizm çalışmaları ile hem bölgenin hem de ülkenin ekonomik ve ekolojik refahının artırılması yönünde olumlu adımlar atılarak örnek bir model olması hedefleniyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.