Azmin zaferini gerçekleştirecek

Bu haber 03 Nisan 2015 - 0:08 'de eklendi ve 710 kez görüntülendi.

azminzaferiDepremden kurtulan Ufuk Koçak, protez bacaklarla 509 kilometrelik Likya yolunu yürüyecek.

Haber Merkezi

Marmara Depremi’nde yıkılan evinin enkazından 3 gün sonra kurtarılan ancak iki ayağını da kaybeden serbest dalış rekortmeni Ufuk Koçak (38), 509 kilometrelik Likya Yolu’nu protez bacaklarla geçmeyi hedefliyor.
Ufuk Koçak, 509 kilometrelik Likya Yolu’na Antalya’dan başlayıp zaman zaman yürüyüp, zaman zaman koşarak, kaya tırmanışı, rafting, kano, rüzgar sörfü, yelken, ATV motor ve dalış gibi doğaya dair ne varsa yaparak Türkiye’de ve dünyada ilki başarmak için Ölüdeniz’de bir haftalık kamp yapıyor. 15 Nisan’da Antalya’da başlayıp 3 Haziran’da Fethiye’de bitireceği Likya Yolu yürüyüşünü zaman zaman ot yeyip zaman zaman aç kalarak tamamlayacak. Engellenen tüm engelliler için bu etkinliği gerçekleştireceğini söyleyen Ufuk Koçak, Fethiye’deki Likya Yolu’nda muhteşem Ölüdeniz manzarasında yürüyüş ve doğayı tanıma antrenmanları yapıyor.
Türkiye’nin ilk bedensel engelli dalış eğitmeni olduğunu söyleyen Ufuk Koçak, “1999’daki Marmara depreminde engelli oldum. O günden bu yana hem engelli kardeşlerimle ilgili sportif aktiviteler yapıyorum hem de bu aktivitelere katılmaya çalışıyorum. 2000 yılından bu yana da Engelsiz Deniz Projesi’nin koordinatörlüğünü yapıyorum. Bu proje kapsamında da engellenen kardeşlerimin hepsini su ve doğayla buluşturup onların adaptasyonlarını ve bu tür faaliyetlere katılmalarını sağlıyorum. Likya yürüyüşünü farkındalık oluşturmak için yapma kararı aldım. Yürüyüşüm Antalya’dan başlayacak ve Fethiye’de son bulacak. Bu yürüyüşü engellenen 9 milyon kardeşim adına yapacağım. Aynı zamanda Çanakkele Savaşı’nın 100. yılı kapsamına alarak Çanakkale’deki kahramanlarımıza adayacağım” dedi.
3 gündür Ölüdeniz’de kampta olduğunu belirten Koçak, “4 gün daha burada kalmayı planlıyorum. Yürüyüşün finalini burada yapacağımız için o çalışmaları da yürütüyoruz. Burası bilmediğim bir coğrafya, benim de ilk kez deneyeceğim bir aktivite olacak. Ben burayı sadece yürümeyeceğim. Bunun içerisinde parkurun yaklaşık 110 kilometrelik kısmını yelkenli ile geçeceğim, bir kısmını rüzgar sörfüyle tamamlayacağım. Dalış, su kayağı, kano, tırmanışlarla parkuru tamamlamayı hedefliyorum. Bizlerin şehirde yaşaması zaten ekstrem sporlar yapmamızı gerektiriyor. Babadağ’a tırmanmamla, İstanbul’daki bir üst geçide çıkmam aynı şey. Toplumda insanlara farkındalık uyandırırken arka tarafta bu güzel coğrafya olacak. Bu yaptığımız işin ülkenin tanıtımı açısından da güzel olacağını düşünüyorum. Bu aktiviteler benim gözümden engellilerin gözünden bir kitaba dönüşecek. Bu yürüyüşün sonunda bir belgesel olacak. Bu belgeselin hem uluslararası arenada hem de ülkemizde yayınlanmasını isteyeceğiz. En büyük hedefim Likya Yolu’nun engelsiz Likya Yolu gibi işaretlenmesi. Çünkü yaptığım hiçbir işi tek başıma yapmaktan haz alan birisi değilim. Ne zaman başka engellileri bu tür aktivitelere katabilirim benim için mutluluk o zaman başlayacak. Parkurda hangi engellilerin burayı kullanabileceğine yönelik notlar alacağım. Engelli olan ulaşım araçlarıdır, engelli olan mimari yapılardır, engelli olanlar uzuv eksikliği olanları fark edemeyenlerdir. Biz ancak engellenenler olabiliriz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 03 Nisan 2015 / 00:51

AZİM İRADE ENGEL TANIMAZ .GÜÇDE OLSA ENGELİDE OLSA ARKADAŞIMIZIN BAŞARACAĞINA İNANIYORUM.
AYNI ŞEKİLDE EVEREST TIRMANAN DAĞCI ÇIĞ ALTINDA KALIYOR UZUN SÜRE KURTARILMAYI BEKLİYOR . UZUN ZAMAN KALINCA İKİ AYAG-ĞI BİRDEN DİZ KAPAĞI ALTINDAN KULLANAMIYOR.TEDAVİ SÜRECİNDE HER İKİ AYAĞINA PROTEZ TAKILIYOR .AYNI DAĞA TEKRAR TIRMANIYOR CEVABI ŞU OLUYOR ..
ARTIK AYAKLARIMIN DONMA TEHLİKESİ YOK SOĞUKTA OLSA BAŞARIRIM DER VE DAĞA TEKRAR BAŞARILI BİR ŞEKİLDE TIRMANIR…
AYNI ŞEKİLDE YILMAYAN ARKADAŞIMIZI TEBRİK EDER BAŞARACAĞINA EMİN OLDUĞUM YOLDA YÜRÜYOR.. TEBRİK EDERİM …