Azmak ‘SOS’ veriyor

Bu haber 14 Ağustos 2015 - 18:28 'de eklendi ve 801 kez görüntülendi.

azmaksos56561156Ula’nın Akyaka Mahallesi’ndeki Kadın Azmağı karasal atıklar nedeniyle kirlenmesi sonrası azmakta tekne turu düzenleyen tekneciler tarafından temizlendi.

 

Türkiye genelinde dokuz ‘Sakin Kent’ten birisi olan Ula’nın Akyaka Mahallesi’ndeki ‘Kadın Azmağı’ kirlilik tehdidi ile karşı karşıya. Her yıl binlerce yerli ve yabancı vatandaşın tekne turu ile ziyaret ettiği, sazlıklar arasında yolculuk yapılan azmak, karasal kirlilik tehdidi altında olduğu açıklandı.
Doğal SİT alanı içinde yer alan Kadın Azmağı’nda yaşanan kirlilik sonrası Azmakta tekne turu düzenleyen tekne sahipleri ve gönüllü dalgıç azmak kenarında biriken çöpleri temizledi. Azmak’ta tekne turu düzenleyen tekneciler, “Her gün yüzlerce yerli ve yabancı vatandaş azmakta tekne turu yapmak için geliyor. Tekne turu esnasında sazlıklar arasında ve su yüzeyinde çöpler dolaşıyor. Genellikle karasal kirlilikten kaynaklanan bu çöpler azmakta hem görüntü kirliliğine, hem de azmak eko sistemine zarar veriyor. Azmak kenarında piknik yapan vatandaşlarımızın çöplerini azmak içine atmak yerine çöp torbaları ile çöp bidonlarına atmalarını istiyoruz. Dünya harikası bir yere sahibiz. Bunu korumak hepimizin görevi. Tekneciler olarak azmak kenarlarında ve su altında biriken çöpleri gönüllü dalgıç arkadaşımız ile temizledik. Tatilcilerimizden temizlik konusunda biraz daha özen göstermelerini istiyoruz” dediler. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.