Ayrımcılık iddiaları araştırılıyor

Bu haber 26 Haziran 2014 - 2:00 'de eklendi ve 589 kez görüntülendi.

ayrımcilikkMuğla Büyükşehir Belediye Bandosu’nda bulunan 14 personele ayrımcılık yapıldığı iddialarının ardından İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır Muğla’ya geldi. Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde bulunan Müzisyenler Derneğini ziyaret eden Cıstır, “Nefret söyleminin üzerine ciddi olarak odaklandık” dedi.

Cem Durna

İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde Roman oldukları için ayrımcılığa uğradıklarını iddia eden müzisyenleri ziyaret etti.

Cıstır, Muğla Müzisyenler Derneğinde gerçekleşen ziyarette 14 kişi ile tek tek görüşerek yaşanan olaylar hakkında bilgi aldı.

14 kişinin Romanları onura eden bir dik duruş sergilediğini ifade eden Cıstır, ayrımcı, ırkçı ve nefret söyleminde kim bulunursa onun karşısında olacaklarını belirtti.

Muğla’ya gelmeden önce taraflarla telefonla görüştüğünü kaydeden Cıstır, “Belediye Başkanı ile Pazar günü yaptığımız telefon görüşmesinde bize karşı gayet kucaklayıcı ve şefkatli bir dil kullandı. Ardından Daire Başkanı Recep Altınok ile de görüştük. Kendisine ‘Siz bu beyanı kullandınız mı’ diye sorduk, Kendisi de bize ‘Hayır böyle bir beyanım olmadı’ diyerek, ‘Hocayken ilişkilerimiz iyiydi Daire Başkanı olduktan sonra sorumluluklarımız daha da arttı” dedi.  Arkadaşlarımızın bize anlattıkları samimi dilin arka planında, hafızasında gerçekten nefret söylemleri, ayrımcılığa zemin oluşturan, ötekileştiren sözlerin kullanıldığını söyledik. Şimdi buradayız ve kendileriyle de yüz yüze görüşüp durum değerlendirmesi yapacağız” dedi.

Dernek olarak da olayın takipçisi olacaklarını belirten Cıstır, konuşmasına şöyle devam etti:

“Buradaki nefret söyleminin üzerine ciddi olarak odaklandık. Bunu da tabi arkadaşlarımızın takdiri doğrultusunda ve yasaların gerektirdiği çerçevede, hukuka da başvurmaları yönünde destekçileri olacağız.”

Cıstır, açıklamanın ardından Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’le görüşmek üzere belediye binasına gitti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.