Ayhan Arı « Hamle Gazetesi

Ayhan Arı

Bu haber 29 Kasım 2018 - 0:32 'de eklendi ve 1.740 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

Atmışlı yıllardan beri Muğla’da görev yapan (Ayhan ARI) yüksek orman mühendisidir. Onunla ilk tanışmamız merhum polis Hüseyin Aydoğdu sayesinde olmuştu. Uzun yıllar dostluğumuz olduğu halde kendisinin CHP görüşlü olarak bildim. Geçen hafta onun bir dilekçesini tesadüfen okuyunca çok ezildim ve utandım.

AK PARTİ İL BAŞKANI Sayın KADEM METE BEY’E SUNULUR

Ben; 1/Ocak/1965 tarihinde Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde orman yüksek mühendisi olarak göreve başladım ve 1989 tarihinde de bu bölge müdürlüğünden emekli olup Muğla/Menteşe’de yerleştim ve şu anda da Muğlalıdan çok Muğla’yı seviyorum. Muğla/Menteşe’de geçirdiğim bu 50 yıl içinde tüm hükümetlerin ve Muğla Belediyesinin Muğla için yaptıklarının canlı şahidiyim. Aslen Erzincanlıyım ve tahsilim nedeniyle de İstanbul/Kasımpaşa’da 13 yıl oturdum. Şu anda 82 yaşındayım, bu yaşıma kadar hiçbir hükümetin yapamadığını AK Parti bu kısa dönemde yaptığı içinde; CHP kökenli olmama rağmen (çalışandan yana tavrımı koydum ) ve AK Parti’nin kuruluşundan bu yana destekçisi oldum ve şu anda da AK Parti üyesiyim. Ben 12 yabancı ülke ile Türkiye’min çok yerini gezdim ve gördüm, bu yapılan hizmetlerden dolayı da partime ve emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.

Sayın Başkanım: Bir Muğla/Menteşeli olarak bazı hizmetlerin tamamlanması ve yapılması için sizden bazı isteklerim olacak.

1)ÜNİVERSİTE HASTANESİ

Menteşe ilçemiz senelerdir görmediği ve uzun sürede göremeyeceği dev bir tesise kavuştu. Herkesinde tenkit ettiği bazı eksiklikler var. Bunlarında giderilmesi mümkündür.

a) OTO PARK KONUSU: Proje gereği yapılan fiili durum yetersiz görülüyor. Arazi müsait, hastane acil servisinin kuzeyindeki ormanlık alanda bu otopark tesisi yapılabilir. Hatta bu otopark sahasına ulaşmak içinde Akkaya (Dirgeme) yolundan başlayarak 2. ve 1. TOKİ evlerini birleştiren bir yolun ormanlık yamacıda takip ederek bu yeni yapılacak otopark üzerinden Hastanenin Aciline ulaşan 2. bir ulaşım yolu da yapılmış olur, bu 2. ulaşım yolu hastane ana ulaşım yolunun da trafiğini azaltmış olacaktır. Orman Bölge Müdürüyle de bu konuyu konuştuğumda bana önerisi şu olmuştur. Yeni yapılacak olan Onkoloji Hastanesi için saha teklifinde bulunulduğunda, yeni yapılacak otopark ve sosyal tesis sahalarını da hesaba katarak alanın m2’si fazla tutulsun ve teklif öğle yapılsın (Yalnız otopark için saha teklifi yapılırsa mevzuat gereği izin veremeyiz)

b)YÜRÜYEN MERDİVENLER: Hastanenin yapıldığı arazinin 2 yöne meyilli olması ve kot farklılıkları nedeniyle dik merdivenlerin yapılması yaşlı hastalar için problem oluyor. ( Hastanenin ana girişine çıkmak için 2 kabinli asansör var ama oda yetersiz) onun için; Binanın içinde 1-2 adet uygun yerlere yürüyen merdiven , ( Polikliniklere gitmede iç asansörlere fazla yüklenmemek için ) Binanın dışına da dik merdivenlere alternatif olarak üstü kapalı 1 adet yürüyen merdivenin yapılması tüm problemleri çözecektir.

c)HASTANE ANA YOLUNUN GENİŞLETİLMESİ: Mevcut hastane ana yolunun; karayoluna göre kazı şevinin üstüne gelen kısmına arabaların yol boyunca park etmesi sonucu hastanenin ana yolu daraldığı için 2 yönde çalışan belediyenin büyük otobüsleri de trafiği zorlaştırıyor ve büyük ebatlı otobüs durağı yapılacak yer bulunamıyor. (Bu yönde görevli olan Büyükşehir Belediyesinin de bir katkısı yok)

Buna çözüm ise; (Yol işini çok iyi bilen birisi olarak) Karayolu köprüsü ile Tıp fakültesi binasının üst tarafında otobüslerin döndüğü yer arasında kalan mesafedeki kara yolunun kazı şevinde; Su hendeğinin üst noktasından başlayarak üst yolun seviyesinden de 60-70 cm yükselmek suretiyle (60-70 cm park eden arabalar için korkuluk görevi) demirli beton perde duvar yapmak ve üst taraf da oluşacak boşlukları da toprakla doldurmak suretiyle üstteki ana yol güzergahında yer, yer 1-3 m arasında bir genişlik sağlanacaktır, buda hem trafik akışını rahatlatacak ve hem de büyük ebatlı otobüs durağı yapma imkanı sağlanacaktır.

2)MENTEŞE İLÇE MERKEZİNE ORMAN SUYU GETİRMEK:

Büyükşehir olmadan önce Sayın Osman Gürün beyle 2-3 defa bu konu hakkında görüşmem oldu, bir komisyon kurun beni de o komisyona alın, bu dağları iyi bilen bir ormancı olarak size istenilen su kaynağını bulalım ve Menteşe halkına orman suyu içirelim dedim. Menteşe halkı şu anda Bahçeyaka mahallesindeki birkaç kuyudan çekilen ve elektrik gücü ile basılarak ve hiçbir depoda da dinlendirilmeden şehir şebekesine basıldığı içinde, evlerimizdeki musluklardan mil’ li su akmaktadır. (Ben bu mil işini Osman beyin masasının üzerine ( Evimdeki musluklarda kullandığım pamuklu süzgecimi) vurarak içinden dökülen ince kum ve mil parçalarını gösterdiğim halde ilgilenmedi) o gün bugün Menteşe halkı o millî suyu kullanmaktadır.

Menteşe ilçemizin her tarafı ormanlarla kaplı (Bir Konya ovası değil) Menteşe merkezinde her geçen gün büyüyor su ihtiyacının karşılanması içinde DSİ tarafından uygun bir yerde bir barajın yapılmasıdır. Bu baraj işini de ancak sayenizde AK Partinin çözeceğine sonsuz inanıyorum.

Saygılarımla arz ederim.

Ayhan Arı

Emekli Orm.Yük. Müh.

Tel: 0537 709 69 35

Ev: 214 38 89

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Murat 29 Kasım 2018 / 13:58

Hastane otoparkı mevcut aynı alanda çözülebilir. Çözüm yolu şu olabilir. Pencerelerden bakınca da görülebildiği üzere, hemen hastane binası dibinden başlayan ve tüm hastane etrafını kaplayan genişçe bir çim alan var. Bu kısımlar çim olarak kalmak yerine otoparka dönüştürülmelidir. En masrafsız ve kısa yollardan birisi budur.