Aydınlık Geleceğimizin Mimarlarına…

Bu haber 03 Ekim 2018 - 8:40 'de eklendi ve 1.358 kez görüntülendi.
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris KOÇ

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda başarılı olarak bir yüksek öğretim kurumuna yerleşen gençlerimiz eğitimlerine başladı.
Gençler gönlündeki bölümlere yerleşebildi mi bilinmez. Çünkü sayıları yüz binleri aşan gençlerin hayalinde yalnızca birkaç popüler meslek var. Oysa her gencin ilk otuz bine girmesi ve bu aralıkta öğrenci alan bölümlere yerleşmesi mümkün değil. Ülkenin de bu kadar hukukçuya, doktora, diş hekimine, mühendise ihtiyacı da yok. Diğer taraftan toplumsal yaşamın gerektirdiği binlerce farklı mesleği icra edecek meslek elemanına ihtiyaç var. Böylece yüksek öğretimi bitiren az sayıda gencimiz eğitimini aldığı alanda mesleğini icra etme fırsatı bulabilecek. Çok daha fazla gencimiz de eğitimini aldığı alandan farklı bir alanda çalışmak zorunda kalacak. Bu gençlerin okuduğu okullar, onları bir mesleğe değil, hayata hazırlayan okullar olacak. Maalesef ülkemizin gerçeği bu.
Grigory Petrow, Beyaz Zambaklar Ülkesinde isimli kitabında Finlandiya’nın manevi mimarlarından Snelman’ın öğretmen, din adamı, avukat ve memurlara seslenişini aktarıyor: “Aydın olmak gösterişli kıyafet giymek veyahut kolalı bir yaka veya modaya göre şapkayla dolaşmak değildir. Aydınlar halkın beynidir. Halk bizi eğitimimiz bittikten sonra iyi maaşlı bir işe girerek, akşamları lokantalarda oturmak veya sözde okuma salonlarında kağıt veya domino oynamak için yetiştirmedi. Bu hayatı yaşayanlar aydın değil, aydın süprüntüleridir. Aydın olarak sizlerin vazifesi halkın zekasını, vicdanını, irade ve enerjisini uyandırmak ve harekete geçirmektir.”
Gençler! Hangi bölümde okursanız okuyun, hangi mesleği seçerseniz seçin, yarın hangi işi yapıyor olursanız olun; ülkemizin aydınlık geleceğini kuracak kandiller, aydınlar olmalısınız. İçinde yaşadığımız toplumun ve Türk Milletinin maddi ve manevi kalkınması için birer nefer, maddi ve manevi susuzluğu gideren birer pınar olmalısınız.
Bu ülkenin yaptığı işi sevmeyen ve mesleğini lekeleyen gündelikçilere değil; canlı bir ruh, derin bir bilgi ve engin bir deneyim ile halkına ve ülkesine hizmet eden insanlara ihtiyacı var.
Bu ülkenin bir diploma sahibi olmakla her şeyi bildiğini zanneden ukala ve hadsizlere değil, yaşam boyu öğrenmeyi ideal edinen, yaşamın zorluklarının aynı zamanda olgunlaşmak olduğunu bilen ve yol aldıkça ne kadar az şey bildiğinin farkına varan insanlara ihtiyacı var.
Bu ülkenin sahip olduğu unvanı, makamı, statü ve mesleği bir ayrıcalık olarak gören, bunu başkaları üzerinde bir üstünlük ve baskı aracı olarak kullanan insanlara değil; sahip olduğu unvan, makam ve statünün kendisine emanet olduğunun bilincinde insanlara ihtiyacı var.
Gençler; bu değerler ve idealler ile okumak, bir meslek edinmek ve ülkenize hizmet etmek istiyorsanız hepinize başarılar dilerim. Allah yolunuzu açık etsin.
Gençler! Bu ülkenin geleceğini garanti altına almak için çabalayan ve ilerleyen yaşlarında maddiyata dayalı bir refah planları yapan insanlara değil; ülkesi için çalışan, üreten insanlara ihtiyacı var. Bu ülkenin; hayallerinde ve ideallerinde vatanı, bayrağı, ülkesi, inancı, değerleri olan insanlara ihtiyacı var.
Bu ülkenin; hayatı kendi isteklerine, arzularına ve maddi refahına ulaşmak için bir fırsat olarak gören değil; hayatın üretmek, paylaşmak, yardımlaşmak ve bulunduğu ortama katkıda bulunmak için bir fırsat olduğuna inanan insanlara ihtiyacı var.
Bu ülkenin; her şeyden öte insan olmanın bir anlamı ve bu dünyada bulunmanın bir amacı olduğuna inanan insanlara ihtiyacı var.
Yoksa sahip olduğumuz diplomaların, unvanların, statülerin, maddi imkanların bizim için bir oyun ve eğlence olmaktan başka bir anlamı olmayacaktır.
Bir aydın olarak ülkesine hizmet etme idealiyle yüksek öğretime başlayan tüm gençlere başarılar dilerim.
Yolunuz açık; zihniniz ve idealleriniz aydınlık olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.