AYDEM, Akmercan, Mimarlık…

Bu haber 23 Mart 2017 - 0:08 'de eklendi ve 1.099 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’nın kaderi mi bu?

Muğla’da her şey zor elde ediliyor.

Sanki biri, birileri beddua etmiş!

Muğla’nın eski yılan hikayelerinden biri olan Göcek Tüneli’ne bir bakın. AK Parti iktidarının ilk yıllarında Göcek Tüneli açıldığında ne çok sevinmiştik. Türkiye’nin para ile geçilebilen tek tüneli olması nedeniyle de sonradan çok üzülmüştük.

Yanına “ücretsiz geçiş” için bir tane daha yapıldı, ama kullanılamıyor!

Ücretli tünel, ücretsiz tünelin faaliyete geçmesini engelliyor.

Şimdi “Muğla’nın yılan hikayelerinden biri olan Göcek Tüneli” için hikayenin sona erdiği söylenebilir mi?

xx           xx           xx

Milas’ta bir Organize ve Sanayi Bölgesi kurulması fikri, ilk olarak 1996 yılında, dönemin Ticaret Odası Başkanı Enver Tuna tarafından gündeme getirilmişti.

Yıl 2017…

Aradan 21 yıl geçti. 15 yıl önce gündeme gelen alt yapı yapımına 2 yıl önce başlanabildi.

O gün, 1996 da dünyaya gelenlerin erkekleri askerden geldi, kızları gelin oldu.

Peki “Yatağan Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi”ne ne oldu?

Yatağan OSB yine o günlerde gündeme gelmişti. Şimdi ise unutuldu.

Muğla Organize Sanayi Bölgesi’ni hiç sormayın. Yer seçimi yanlışlığı sonucu kadük oldu. Arsasında MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) kendi hissesinde kekik yetiştiriyor… Muğla Büyükşehir Belediyesi de orada kendi hissesinde “güneş enerjisi tarlası” kuracak.

Hiç değilse Milas ite kaka muradına ermek üzere…

xx           xx           xx

AK Parti 23. ve 24. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden tarafından da Yerkesik’te “Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” gündeme getirilmişti.

Son Genel Seçimde de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Muğla’ya gelişlerinden birinde Bakanlar Kurulu gündemine alınmıştı.

Hatta bu o seçimde Öğretmen Evi’nde düzenlenen bir kahvaltıda Milletvekili Hasan Özyer tarafından teyit edilmiş, ben de “Siz de alıp Fethiye’ye götürmezsiniz inşallah” diye espri yapmıştım.

Geçenlerde Fethiye gazetelerinden birinde “OSB’ye Muğla’dan Tam Destek” başlığı dikkatimi çekti. Başlığın altında şu satırlar vardı:

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Fethiye-Seydikemer Organize Sanayi Bölgesi Fizibilite Etüdü Projesi hakkında görüş alış verişi için yapılan ziyaretler oldukça verimli geçiyor.

FTSO Başkan Vekili Günay Özütok, Proje yürütücülerinden Dr. Türkay Kısa ve FTSO AR-GE ve Uluslararası İlişkiler Biriminden Bora Türkoğlu, Muğla Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi Planlama Şube Müdürlüğü ve Nazım Planlama Şube Müdürlüğü ile görüştüler.

Ziyaretlerde Fethiye-Seydikemer Organize Sanayi Bölgesi Projesinin hayata geçmesi hakkında görüş birliği oluşturulurken…

xx           xx           xx

Ben şimdi bir espri daha yapayım:

Ağzı açığın malını gözü açık yer

Neyse, inşallah “Fethiye-Seydikemer Organize Sanayi Bölgesi”nin kaderi “Muğla OSB”nin kaderi olmaz…

Ama Muğla’da bir kadersizlik var galiba.

Yoksa talihsizlik mi demeli. Kademsizlik olabilir mi bilmiyorum.

Bildiğim bir şey var o da Muğla olarak hak ettiğimiz her şeyi zor elde ettiğimiz veya çoğu zaman elde edemediğimiz…

MUTSO’nun önce Muğla İl Özel İdaresi, Muğla Belediyesi ile ortak yola çıktığı ve şimdi Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi ile ortak yola devam ettiği “Fuar Alanı Projesi” ortaya konalı neredeyse 10 yıl oldu veya oluyor. Fuarın (F)si yok!

Yine MUTSO projelerinden “Sarıgerme Futbol Sahaları” projesinde ve “Yörük Köyü” projesinde bir arpa boyu yol alınabilmiş değil…

Yoksa kademsizlik mi?

xx           xx           xx

Muğla’da çabuk gerçekleşen TOKİ Evleri oldu.

Birinci Etap TOKİ Evleri’ne dönemin Muğla Belediyesi ruhsat vermek istememişti.

Sonra hemen “Belediyeden ruhsat alma gereğini ortadan kaldıran” kanun çıkarıldı. O zaman o kanun basında “Seyfi Terzibaşıoğlu Yasası” diye duyurulmuştu.

O TOKİ Evleri 22. Dönem Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu’nun eseridir.

İkinci Etap TOKİ Evleri, “Birincide amaca ulaşılmadı” diye Milletvekili Özden tarafından gündeme getirilmişti.

Galiba sonuçlandırmak 25. Dönem Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e nasip olacak.

İnşallah evlerde bu defa gerçekten dar gelirli evsizlere nasip olur…

xx           xx           xx

Sandras Suyu’na kavuşmak için kaç yıldır bekliyoruz, ben de unuttum.

Muğla Tıp Fakültesi Hastanesi yeni binası da yeni yılan hikayelerimizden oldu!

Kaç yıldır da “Eski Garaj Alanı”nın meydan olarak düzenlenmesini ve altında katlı yer altı otoparkının yer almasını bekliyoruz.

Belediye Bütçesi’yle mi, ‘Yap-İşlet-Devret” modeli ile mi yapılacak, nasıl olacaksa bari otopark yapılmış olsaydı da “egzoz gazı” solumaktan ve otopark sorunundan kurtulmuş olsaydık.

Doğal gaz da öyle…

Uzun yıllar istedik ve bekledik, hala kavuşamadık. Bu konuyu yarın ele alırız.

Birde aklıma geliveren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mimarlık Fakültesi binası var.

Daha doğrusu, en az 10 yıldır binası olmadığı için Mimarlık Fakültesi faaliyete geçemiyor…

xx           xx           xx

Modern bir bina olsa kolay…

Ancak Muğla gibi bir yerde Mimarlık Fakültesi’ne tarihi bir yapı yakışır.

Mimarlık Fakültesi’ne yakışır tarihi yapılarda İl Milli Eğitim Müdürlüğü elinde…

En uygunu; Akyol’a giderken eski lise.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri Milletvekili Öztürk’e “Bize yeni bir bina yapılırsa, eski liseyi tahsis ederiz” demişler.

Bir hayırseverin tamda el uzatma zamanı…

Muğla’nın elektrik dağıtımını AYDEM yapıyor. Kaç senedir Muğla’dan ekmek yiyorlar.

Özelleştirmeden Yatağan Termik Santralı’nı da AYDEM’in sahipleri satın aldılar.

Allah daha çok versin…

Kazançlarında gözümüz yok, ama Muğla’ya bir hayırlarının dokunması geldi de geçiyor…

İl Milli Eğitim’in istediği okulu AYDEM yaptırabilir. Böylelikle Mimarlık Fakültesi’ni de tarihi yapı sahibi yapmış olurlar…

xx           xx           xx

AYDEM olmazsa Akmercan Şirketler Grubu olur.

Muğla’da doğal gaz dağıtımını Akmercan Şirketler Grubu kazanmıştı.

Şirketin sahipleri hayırsever kişilermiş…

Şimdiye kadar Türkiye genelindeki amatör spor kulüplerine verdiği destekler, vakıf ve derneklere yaptığı bağışlar, Emniyet Teşkilatına hibe ettiği araçlar ve ihtiyaç sahibi yüzlerce öğrenciye verdiği eğitim burslarıyla, sosyal sorumluluk anlayışını pekiştiren Akmercan’ın en önemli sosyal sorumluluk projeleri, sağlık hizmetleri ve özellikle eğitim alanlarında yoğunlaşıyor.

İstanbul Gaziosmanpaşa’da Akmercan Aile Sağlığı Merkezi, Malatya’da Akmercan Anadolu Lisesi, Van’da Erciş Hocaali Akmercan İlkokulu, Edirne’de Akmercan Anadolu İmam-Hatip LisesiAkmercan Grubu’nun hayır eserlerinden bir kaçı…

Bu eserlere Akmercan Muğla Kız Teknik ve Meslek Lisesi de eklenebilir.

Bakalım hangi hayırsevere nasip olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ahmet hamdi 23 Mart 2017 / 03:03

hocam bu muğla belediyesine saltanat mı geldi emekli olan koltuğunu çoçuğuna bırakıyor. bu fikirlerinizi okuyucular olarak değerlendirmelerinizi bekliyoruz

MUSTAFA TOKSOY 23 Mart 2017 / 08:46

SAYIN ÖZGÜR,
AYDEM KONUSUNDA YAZDIĞINIZ YAZIYA KATILIYORUM. BİLDİĞİNİZ ÜZERE AYDEM AYDIN MUĞLA DENİZLİ BÖLGESİ ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİ BÜTÜN GELİRİNİ BU ÜÇ İLDEN YAPIYOR. BENİM KANAATİM BU ÜÇ İLDEN EN ÇOK PARA KAZANDIĞI İL MUĞLA DIR. AYDEM SİTESİNE BAKTIĞIMIZDA ŞİRKETİN MERKEZİ DENİZLİ OLDUĞU İÇİN TÜM EĞİTİM VE SOSYAL YATIRIMLARINI DENİZLİ İLİNE YAPTÜIĞINI MUĞLA VE AYDINA HİÇBİR SOSYAL VE EĞİTİM YARDIMI YAPMADIĞI GÖRÜLECEKTİR. BURADA İŞ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE DÜŞÜYOR. BU KONUDA AYDEM ÜST YÖNETİME NEZDİNDE GİRİŞİMDE BULUNULMALI AYDEM MUĞLA İLİNDEN NE KAZANIYON NE VERİYOR MUHASEBESİ YAPILMALI BU ÜÇ İLDEN GELİR ELDE EDİP TÜM SOSYAL VE EĞİTİM YATIRIMLARINI DENİZLİ İLİNE YAPIYOR SORGULANMALIDIR. BEN ŞİMDİYE KADAR BU ŞİRKETİN MUĞLA İLİNDE BİR TEK EĞİTİM VE SOSYAL YATIRIMINI GÖRMEDİM. DUYMADIM. BUNUN ÜZERİNDE DAHA ÇOK YAZI YAZILABİLİR. BENCE TEZ ELDEN AYDEM BASIN BİRİMİ MUĞLA-AYDIN VE DENİZLİ İÇİN NE YAPMIŞLAR EĞİTİM VE SOSYAL YATIRIM ADI ALTINDA AÇIKLAMALIDIR. BU İŞLER HEP BANA HEP BANA MANTIĞI İLE YÜRÜMEZ BİRAZDA VERİCİ OLMAK GEREKİR. BEN BİR VATANDAŞ OLARAK AYDEME SORMAK İSTİYORUM ŞİRKETİNİZİN KURULDUĞU GÜNDEN BU YANA MUĞLA’DAN NE ALDI MUĞLA’YA NE VERDİ? YATAĞAN TERMİK SANTRALİ ALDINIZ YATAĞAN’A NE VERDİNİZ BUNLARI ÖĞRENMEK İSTİYORUZ. AYDEM ŞİRKETİNİN BU KONUDA ÇOK DUYARSIZ OLDUĞUNU BİLİYORUZ. ELEKTİRİK ÜRETİMİNİ MUĞLA’DA YAP, PARAYI MUĞLA’DA KAZAN AMA HİÇBİR YATIRIM YAPMA BÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ.
BURADA MUĞLA’DA ASIL İŞ MUĞLA BŞB SİNE DÜŞÜYOR. BUNUN SORGULANMASI GEREKİR SÜREKLİ GÜNDEMDE SICAK TUTULMASI GEREKİR. SORGULANMASI GEREKİR.
SAYGILARIMLA

ahmet ünlü 23 Mart 2017 / 12:26

Belediyede çalışabilmek için ya Muğlanın hatırı sayılır kişilerinden olacaksınız ya da belediye de bir d ayınız olacak.

Tolgay 23 Mart 2017 / 22:53

Aydem konusunda çok haklısınız.Muğla iline zere faydaları yok, üç kuruşa adam çalıştırıyorlar burada.Bütün yatırımlarını Denizli’ye aktarıyorlar.Denizlispor’un forma sponsoru oldular korkunç paralar finanse esdiyorlar.Muğla’dan kazan,Denizli’ye harca..Oh ne güzel dünya…

KENAN AKSOY 10 Ağustos 2017 / 13:06

MUĞLA DA İŞ YAPMAK İSTEYEN MUĞLALILARI MUĞLANIN KENDİ HALKI İSTEMEZ Kİ, (OYLE) MUĞLADA YEREL MARKA VARMI HEPSİ YABANCI, HEPSİ İŞİNİ BAŞTAN BİTİRİYOR. MUĞLANIN BELEDİYESİNE, BÜROKRASİSİNE, DEVLET MEMURLARINA KALMIYOR,
İŞ YAPMAK İSTEYEN MUĞLALILARI YAPMAK İSTEDİĞİ İŞTEN SOGUTUYORLAR.