Aya Nikola Kilisesi duvarları ortaya çıktı « Hamle Gazetesi

Aya Nikola Kilisesi duvarları ortaya çıktı

Bu haber 23 Şubat 2013 - 10:06 'de eklendi ve 1.297 kez görüntülendi.

metrumbina12356Bodrum’da “Aya Nikola” Ortodoks Kilisesi’nin restorasyonu için yapılan çalışmalarda kilisenin duvarları yeniden ortaya çıkarılıyor.
Haber Merkezi
Bodrum’da, Aya Nikola tarafından yaptırılan kilisenin restorasyonu için çalışmalar devam ediyor. 42 yıldır Bodrum Halk Eğitim Merkezi binası olarak kullanılan kilisesinin restorasyonu için başlatılan yıkım çalışmaları sonunda kilisenin tarihi duvarları ortaya çıktı.
1969 yılında inşa edilen ek yapı öncesi sünger deposu, sonra sinema daha sonra da Halk Eğitim binası olarak kullanılan bina için Pamukkale Üniversitesinin verdiği çürük raporu sonucunda boşaltılmıştı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, yıkım sırasında tarihi kilisenin duvarlarının ortaya çıkarılarak korunacağını belirterek, “Yıkım tarihi binalar konusunda deneyimli bir mimar ve Müze’den bir arkeolog eşliğinde kontrollü bir şekilde yapılıyor. Amacımız burada düzgün bir yıkım yapmak. Kilisenin temeli üzerinde yükselmiş duvarlar var. O duvarlara kadar açmak istiyoruz. Onu açtıktan sonra da gerekli müracaatları yapacağız. Ama önce onu bir temizleyelim, duvarlarını çıkaralım. Orayı bir meydan haline getirelim. İlk hedefimiz bu. Kilisenin duvarları asla yıkılmayacak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.