Avukatım dedi dolandırdı

Bu haber 15 Ocak 2015 - 0:30 'de eklendi ve 1.146 kez görüntülendi.

vurguncuMuğla’nın Menteşe İlçesi’nde kendisini avukat olarak tanıtan ve vatandaşları ‘SGK’dan emekli olmanızı sağlayacağım’ diyerek yaklaşık 2 yıldan bu yana dolandırdığı iddia edilen bir kişi polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Polis tarafından gözaltına alınan zanlının 13 kişiden bugüne kadar yaklaşık 250 bin lira para aldığı iddia edilirken, işyerinde yapılan aramada 128 adet çeşitli kişilere ait dosya ele geçirildi. Zanlı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kadir Tamer

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde SGK’dan emekli olmak isteyen kişileri ‘Ankara’da işlerinizi takip edeceğim’ diyerek dolandırdığı iddia edilen bir kişi polis tarafında gözaltına alındı.

İddialara göre Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde bir işhanında büro tutan Ali P. isimli bir kişi, özellikle yaşlı ve engelli vatandaşları kendisine hedef alarak ‘sizin emekli olmanızı sağlayacağım’ diyerek güvenlerini kazandı. Bu kişilerle irtibatlarını koparmayan Ali P. Ankara’da yapılacak işlemlerle ilgili olarak dosya masrafı adı altında vekaletini aldığı kişilerden belirli zamanlarda para almaya başladı. Olay, Ali P. İsimli kişiye para verenlerin zaman içinde emekli olamayınca polise giderek şikayetçi olması ile ortaya çıktı.

Kendisini avukat olarak tanıttı

Şikayetler üzerine harekete geçen Muğla Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri Ali P.’yi yakın takibe aldı. Polis tarafından yapılan istihbarı çalışmalarda Ali P.’nin 2013 ve 2014 yılları arasında çok sayıda vatandaşı SGK Kurumundan emekli edeceğine dair para alarak iş takibi yaptığını tespit etti. Bu bilgi üzerine çalışmalarını derinleştiren ekipler zanlı Ali P.’yi teknik takibe aldılar. Yapılan çalışmalarda Ali P.’nin vatandaşlara kendisini avukat olarak tanıttıktan sonra SGK Kurumundan emekli edeceğini söylediğini, evraklarını aldığı ancak SGK Kurumuna hiç müracaatta bulunmadığını belirledi.

Zaman zaman maaş yatırmış

Yapılan teknik takip çalışmalarında zanlının bankalar nezdinde işlerini takip ettiği ve ‘emekli oldunuz’ dediği bazı kişiler adına hesap açtırdığı ve bu kişilere kendi hesabından zaman zaman 550 – 650 lira para yatırdığı ortaya çıktı. Zanlının ‘sizi emekli edeceğim’ dediği kişilerden ise 20 bin lira ile 30 bin lira arasında para aldığı ortaya çıktı. Zanlının bugüne kadar 13 kişiden emeklilik vaadiyle yaklaşık 250 bin lira para aldığı belirlendi.

100’ün üzerinde dosya var

Teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından Cumhuriyet Savcılığı’nda alınan iznin ardından zanlının yakalanması için Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından operasyon gerçekleştirildi. Operasyon kapsamına Ali P. Polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlının işyerinde yapılan aramada suça konu olabilecek çok sayıda evrak ve doküman ele geçirildi. Zanlının işyerinde yapılan aramalarda 128 kişiye ait emeklilik için gerekli evrakların bulunduğu dosyaların yanı sıra çeşitli GSM operatörlerine ait toplam 58 adet kullanıma açık sim kart ele geçirildi. Polis tarafından ifadesi alınan Ali P. dolandırıcılık suçlaması ile hakim karşısına çıkarılmak üzere mahkemeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkarılan zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.