Avukat Sabahat Aykın unutulmadı

Bu haber 15 Mart 2015 - 17:48 'de eklendi ve 1.414 kez görüntülendi.

avukatsabahatGenel Başkanlığı’nı Emine Ülker Tarhan’ın yaptığı Anadolu Partisi’nin Muğla İl Başkanlığı tarafından ilki düzenlenen ‘Direnen Kadın’ etkinliğinde iki yıl önce kaybettiğimiz hukukçu Sabahat Aykın anıldı. Etkinlikte, tarihi Kocahan’ın eski yerindeki ‘İnsan Hakları Parkı’nın adının ‘Sabahat Aykın İnsan Hakları Parkı’ olarak değiştirilmesi istendi.

Hafize Ataseven

Genel Başkanlığı’nı Emine Ülker Tarhan’ın yaptığı Anadolu Partisi’nin Muğla İl Başkanlığı tarafından ilki düzenlenen ‘Direnen Kadın’ etkinliğinde iki yıl önce kaybettiğimiz hukukçu Sabahat Aykın anıldı. Etkinlikte, tarihi Kocahan’ın eski yerindeki ‘İnsan Hakları Parkı’nın adının ‘Sabahat Aykın İnsan Hakları Parkı’ olarak değiştirilmesi istendi.

Direnen Kadın etkinliği Konakaltı Kültür Merkezi’nde yapıldı. Hafta sonunda gerçekleştirilen etkinliğe Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, Anadolu Partisi Muğla İl Başkanı Aylin Çalışkan, MUSANDER (Muğla Sanat Sevenler Derneği) Başkanı Sadettin Özbek ve Menteşe Belediye Meclisi Üyesi Gonca Köksal Kılınç ile iki yıl önce kaybettiğimiz Sabahat Aykın’ın dostları ve hukukçular katıldı.

Sabahat Aykın’ın dolu dolu yaşamının barkovizyon gösterisi ile anlatıldığı etkinlikte duygusal anlar yaşandı. Eşi Murat Aykın ve oğul Emre Aykın başta olmak üzere konuşmacılarda zaman zaman gözyaşlarını tutamadı. Anadolu Partisi İl Başkanı Aylin Çalışkan, etkinliğin açılışını yaparken “Direnen Kadın” etkinliği ile ilgili bu etkinliğin geleneksel hale getirileceğini belirtirken şunları söyledi:

“Anadolu toprakları kadınların destanlar yazdığı topraklardır. Hangi ile giderseniz orada bir kadın kahraman bulursunuz. Onlardan birini 2 yıl önce kaybetmiş olmamıza rağmen, O’nun hareketinin meyvelerinin her tarafta olgunlaşmaya başladığını görüyoruz. Sadece avukat olarak bile çok başarılı iken yetinmeyip Muğla için çok önemli işlere de imza atmıştı. Muğla’da insana ve kadına dair birçok çalışma yapmış, pek çok kadına önderlik ederek onlara rol modeli olmayı başarmıştı. Bugün Muğla Türkiye’nin en aydınlık kentlerinden biri ise ve biz bu imajı sürdürmek istiyorsak Sabahat Aykın gibi önemli insanları unutmamak ve onun gibi insanları çoğaltmak zorundayız.”

Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun ise söyleşinin açış konuşmasını yaparken, “Ülke sevdalısı, özgürlük arayıcısı, candan dost ve değerli hukukçu, saygıdeğer meslektaşım Sabahat Aykın, aramızdan ayrılalı 2 yıl olmasına rağmen hala acısını ilk günkü gibi taşıyoruz” dedi.

Muğla’da çevre ve kadın hareketinin önde gelenlerinden Gaye Cön’ün yönettiği söyleşiye konuşmacı olarak gazetemiz yazarı Özcan Özgür, TEMA Temsilcisi Y. Mimar Meral Oğuz, Dr. Nuriye Bakan, kadın hareketi üyelerinden Nahide Uçar, Av. Erol Yumuk, çevreci Reşat Uygun katıldı. Konuşmacılar Sabahat Aykın ile ilgili anılarını paylaştılar. Sabahat Aykın’ın Muğla’ya ve ülkeye hizmet ederken milletvekili olmayı gerekli görenlerden olmadığının altı çizildi. Bir hukukçu ve insan olarak her zaman kadınların yanında olurken, ödünsüz insan hakları savunucusu olduğuna dikkat çekilen Sabahat Aykın’ın Muğla’da bir dönem mafyaya karşı da mücadele ettiği anımsatıldı. İnsan Hakları Derneği Muğla Şubesi’nin Kurucu Başkanlığı’nı yaptığı yıllarda Kocahan’ın eski yerindeki “İnsan Hakları Parkı”nın yapılmasını sağladığı anımsatılırken parkın adının “Sabahat Aykın İnsan Hakları Parkı” olarak değiştirilmesi istendi.

Baro Başkanı Cumhur Uzun, Gazeteci Yazar Özcan Özgür’ün önerisine sahip çıkacaklarını belirterek, “Bu konuda Baro Yönetimi’nde kararımızı alıp, Belediye Başkanlığımıza gerekli öneriyi yapacağız.” dedi. Anadolu Partisi İl Yönetim Kurulu Üyesi Enis Tunca, kapanışı yaparken, salonda oturan gençleri göstererek, “Umarım bu sıralardan yeni Direnen Sabahatlar çıkar.” diyerek etkinliği noktaladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.