Avrupan’nın en iyi 5. sahili İztuzu « Hamle Gazetesi

Avrupan’nın en iyi 5. sahili İztuzu

Bu haber 03 Kasım 2015 - 23:12 'de eklendi ve 639 kez görüntülendi.

Avrupan’nın en iyi 5. sahili İztuzu  (1)TripAdvisor kullanıcıları tarafından Avrupa’nın en iyi plajları listesinde İztuzu plajı bu yıl 5. sırada ırada yer aldı.

Kadir Tamer

Dünyanın en büyük seyahat yorum ve karşılaştırma sitelerinden TripAdvisor kullanıcıları Avrupa’nın en iyi plajlarını seçti. 25 plajın seçildiği listeye Dalyan’daki İztuzu Plajı 5’inci, Kaş’taki Kapıtaş Plajı ise 22’ci sırada yer aldı.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği, Caretta Caretta Kaplumbağalarının yumurta bıraktığı İztuzu plajı, Özel Çevre Koruma alanında yer alması nedeniyle yaz sezonunda plaj akşam saat 20.00’de ziyarete kapatılıyor.

Dalyan’da bulunan İztuzu Plajı, daha önceki yıllarda da yapılan araştırmalarda birçok kez Avrupa’nın en iyi sahilleri arasında yer almıştı.

İztuzu Plajı

İztuzu plajı, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan Mahallesi yakınlarında bulunan 4,5 km uzunluğa sahip bir Akdeniz plajıdır. Plaj, deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan ender plajlardan biridir. Plaja, Caretta caretta’ların yumurtalarını bırakmasından dolayı “Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)” da denilmektedir. Plajda denize girenlerin yumurtalara zarar verememesi için yumurtaların olduğu bölgeler düzenli olarak işaretlenmektedir. 1988 yılında alınan karara göre plaj, kaplumbağaların rahatsız olmaması için saat 20:00-08:00 arası kapalıdır ve çevresinde gürültü çıkarmak veya ışık yakmak yasaktır. Ayrıca plajda yaralı kaplumbağalarının tedavilerinin yapıldığı bir tedavi merkezi de bulunmaktadır. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği plaj, doğallığı ve temizliği ile dünya çapında birçok ödül almıştır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.